שתף קטע נבחר

מת ד"ר זרח ורהפטיג, ממנהיגי המפד"ל

ורהפטיג, שהיה מחותמי מגילת העצמאות, ושימש כשר הדתות בממשלות רבות, מת בגיל 96

ד"ר זרח ורהפטיג, ממנהיגי "המזרחי" והמפד"ל ומחותמי מגילת העצמאות, נפטר היום (ה') בירושלים, בגיל 96. הלוויתו תתקיים מחר ב-11:00 בבית ההלוויות בסנהדריה בבירה.
השר אפי איתם, מנהיג המפד"ל: "עם ישראל איבד את אחד ממצפניו ומצפוניו. מנהיג שציין באורח חייו ופועלו את תהליך שיבת ציון ואת מעבר עם ישראל מגלות לקוממיות. תנועת המפד"ל משתתפת בצער המשפחה והעם כולו".
ורהפטיג היה פעיל מנעוריו בתנועת "המזרחי" וחבר הנהלת התנועה "תורה ועבודה". הוא שימש כסגן יו"ר המשרד הארצישראלי בורשה בשנים 1939-1936 וכציר בקונגרסים הציוניים ה-21-17.
עם פרוץ מלחמת העולם השנייה הוא נמלט לליטא ושימש כיו"ר הוועד להצלת פליטי פולין, תפקיד בו המשיך בשהותו הקצרה ביפן (1941).
ב-1941 הוא הגיע לארה"ב ושימש כסגן נשיא הפועל המזרחי בארה"ב וחבר הוועד המנהל של הקונגרס היהודי העולמי. עם תום המלחמה יצא מספר פעמים למחנות הפליטים בגרמניה ועסק באיתור ילדים יהודים במנזרים, בבתי-יתומים ובמשפחות נוצריות והחזירם לחיק היהדות.
כחבר מועצת המדינה הזמנית, ניסח את החוקה של מועצת המדינה הזמנית והיה בין החותמים על מגילת העצמאות. ב-1948 הקים וניהל את המכון לחקר המשפט העברי במשרד המשפטים.
הוא שימש כמרצה למשפט עברי בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, בין 1963-1948 והיה בין מייסדי אוניברסיטת בר-אילן וממקימי הפקולטה למשפטים בה.
ורהפטיג היה חבר בכנסת שנים רבות: בכנסת הראשונה כנציג החזית הדתית המאוחדת; בשנייה בפועל המזרחי; בשלישית בחזית דתית לאומית; ובמפד"ל - בכנסות 9,8,7,6,5,4,3. כמו כן הוא היה סגן שר הדתות במשך שנים רבות, ושר הדתות בממשלות רבות.

הרב לאו: הוא היה מאחרוני דור הנפילים

הרב הראשי, ישראל מאיר לאו, אמר כי "זרח כיהן יותר מכל אחד אחר כשר הדתות. הוא מאחרוני דור הנפילים של מקימי המדינה. הוא היה הגשר הגדול בין שואה לתקומה והציל אלפי יהודים מפליטי השואה. תרומתו לייצוב החיים הדתיים ולהקמת התשתית של הקמת הדת בארץ היתה מכרעת וגולת הכותרת של אלה היתה הקמת בתי הדין הרבניים והמועצות הדתיות. ורהפטיג הגשים את חזון ארץ ישראל ועם ישראל על פי תורת ישראל, היה תלמיד חכם מופלג, מחבר ספרים ומרביץ תורה. איש מצניע לכת שזכה להקים דור ישרים מבורך".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך אתר הכנסת
זרח ורהפטיג
צילום: מתוך אתר הכנסת
מומלצים