שתף קטע נבחר

אשת המאבטח שנרצח: "הוא פחד לעבוד שם"

שני מאבטחי הסניף במזרח ירושלים נורו מטווח קצר. רעיית ההרוג: "זה היה מסוכן לעבוד שם". ניצב יצחקי: "יד מכוונת גוררת את ירושלים לגל האלימות"

"אני רוצה שכל עם ישראל ידע שאיבדתי את האושר של נשמתי, את אהוב ליבי, את הנשמה היקרה שלי". כך, כשדמעות גדולות מרטיבות את לחייה, תיארה ענבל גילמור את בעלה, אש קודש גילמור ז"ל, עמו שוחחה דקות לפני הפיגוע אתמול בסניף הביטוח הלאומי במזרח ירושלים. בפיגוע נורה גילמור למוות וחברו איתי סויסה, בן 22 מירושלים, נפצע קשה.
אש קודש ז"ל, בן 25, היה סטודנט לתיכנות מחשבים, אב לתינוקת בת שנה וחצי. הוא עשה את שירותו הצבאי בגולני ובשנתיים האחרונות איבטח את סניף הביטוח הלאומי במזרח ירושלים, לאחר שעבר קורס מאבטחים במשרד הביטחון.
"שמעתי שהיו שם יריות", שיחזרה ענבל את הרגעים הקשים, "הרמתי טלפון לאחד ממנהלי הסניף שאני מכירה והוא אמר לי שקודש בין הפצועים. הבנתי שזה לא מבשר טוב, כי קודש יודע להגן על עצמו. זו סיטואציה שאני בטוחה שלא היה לו מה לעשות בה. קודש עבר קורס מאבטחים. אם היה מה לעשות, אני בטוחה שהיה עושה. הם פשוט היו חשופים שם. זה היה פיגוע מתוכנן היטב. לבית החולים הוא הגיע מת, לא היה לו סיכוי ואני הרגשתי את זה. ירו לו בראש מטווח אפס".
ענבל סיפרה על פחדיו של קודש מאבטחת הסניף במזרח ירושלים ועל התגברות החרדה בחודש האחרון, מאז פרצו המהומות בשטחים. לפני כשנה וחצי נפצע במקום מאבטח אחר מדקירת סכין ובערב חג סוכות לפני כשבועיים, החלו במקום מהומות, הסניף נסגר באותו יום מוקדם מהרגיל והעובדים פונו מהמקום על ידי המשטרה.
"אני איבדתי אותו בגלל חוסר אחריות של האחראים עליו שידעו שהמקום מסוכן. הוא סמך עליהם בעיניים עצומות. את הסניף הזה צריך היה לסגור כבר מזמן. קודש לא היה צריך להיות שם. הוא דיבר על הסכנה ואמר שהמקום מסוכן וצריך להיות עירניים, אבל יש אנשים שצריך לשמור עליהם ושהוא חייב להיות שם. אני התפללתי כבר בסוכות שהולכים לסגור את הסניף, כי אין להם דרך להגן על האנשים שעובדים שם".
אביו של קודש, ראובן, משוכנע שהמצב העמיד את קודש בחוסר אונים מוחלט. "אם רק היתה לו שניה", הוא אומר, "קודש היה שולף ויורה ראשון

האירוע

הפיגוע התרחש בשעה 13:00 בצהריים, כשאדם אחד (נבדקת האפשרות כי מדובר בשניים) נכנס לתוך לובי לשכת הביטוח הלאומי במזרח העיר וירה, מטווח קצר, בראשם של שני המאבטחים שהיו במקום. המאבטחים היו חמושים, ולבשו שכפ"צים, אך לא הספיקו להגיב ולירות לעבר התוקף שנמלט מהמקום.
מייד לאחר האירוע, פתחה המשטרה בסריקות נרחבות לאיתור היורה, אך עד כה טרם העלתה דבר.
משרדי הביטוח הלאומי, המיועדים לשרת את תושבי מזרח ירושלים, ממוקמים ברחוב איספאני, במזרח העיר. בכניסה למשרדים ישנו חדר המתנה, שממנו עולים במדרגות לקומה העליונה, שם ניתן השירות לציבור. המאבטחים שמרו בלובי התחתון, שהכניסה אליו חופשית, כשהבדיקות הבטחוניות נערכות בתוכו, בסמוך לגרם המדרגות.
למרבה המזל, משרדי הסניף סגורים בימים האחרונים וכך שהו בחדר רק שני המאבטחים, שעובדים עבור חברת אבטחה פרטית, ולא היו בו אנשים נוספים.

אמו של הפצוע: ציפיתי שגורל ילדי יהיה שונה

שני הנפגעים פונו במצב קשה לבית החולים הדסה עין כרם. זמן קצר לאחר מכן נפטר גילמור שהגיע לבית החולים עם פגיעות ירי בראשו. הפצוע השני, סויסה, סובל מפגיעות כדורים בראש, בבטן ובחזה, ומצבו מוגדר קשה.
משפחתו של המאבטח הפצוע נמצאת ליד חדר טיפול נמרץ. האם סיפרה כי בנה שירת ביחידת דוכיפת והשתחרר לפני שנה. הוא היה אמור לטוס בשבוע הבא לארה"ב יחד עם חבר לטיול ועבודה. לדברי האם, אמר לה הבן כי אם המצב בארץ יהיה קשה, הוא הראשון שיחזור. "שלא תחשבו שאני בורח" אמר לה.
האם שמעה על הפיגוע ברדיו, והיתה משוכנעת שבנה הוא אחד הפצועים, לאחר שניסתה להשיגו בטלפון הסלולרי ולא הצליחה. "הוא לא פחד מכלום, מעולם, הוא לא פחד לעבוד כמאבטח במזרח ירושלים למרות שסבתא שלו בכתה כל הזמן והפצירה בו שלא יעבוד שם. כל אחד רוצה שלום, אבל נוכחנו ששלום הוא לא דבר בר קיימא. אבא שלי נהרג במלחמת השחרור, כשהייתי בבטן אימי" סיפרה האם, "וציפיתי שגורל ילדינו יהיה שונה".

ניצב יצחקי: "יד מכוונת גוררת את ירושלים לגל האלימות"

מפקד מחוז ירושלים, ניצב יאיר יצחקי, אמר כי הוא סבור שאין לסגור את הסניף בשל האירוע: "ברור לי לחלוטין שישנה יד מכוונת שמנסה לגרור גם את ירושלים למעגל האלימות". יצחקי הוסיף כי המליץ למפכ"ל המשטרה להגביר את האבטחה המשטרתית והפרטית במוסדות הממלכתיים במזרח ירושלים. "משמעות הפסקת הפעילות שלנו, פירושה מתן לגיטימציה, ואולי אף עידוד, למעשי אלימות נוספים" אמר יצחקי.
בינתיים הודיע הביטוח הלאומי כי הסניף ייסגר להערכה מחדש של המצב.

נטל אחריות

אירגון פלסטיני בלתי-מוכר בשם "קדושי אינתיפאדת אל-אקצה" נטל אמש (יום ב') את האחריות לפיגוע בבניין הביטוח הלאומי במזרח ירושלים, בו נרצח מאבטח ושני נפצע באורח קשה מאוד.
ההודעה הגיעה למשרדי סוכנות הידיעות הצרפתית בביירות ובה נאמר: "אנשי אחת מהחוליות שלנו פתחו באש היום אחר-הצהריים בלב ירושלים על קבוצת חיילים מהכוח הכובש. חייל אחד נהרג ואחרים נפצעו". ממשרדי סוכנות הידיעות הצרפתית בביירות מסרו כי ההודעה שהועברה בפקס לא נשאה כל לוגו מוכר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
דם על המדרגות בסניף הביטוח הלאומי
צילום: איי אף פי
צילום: גלי תיבון
הפצוע בתקרית, איתי סויסה
צילום: גלי תיבון
צילום: רפרודוקציה
ההרוג. אש קודש גילמור
צילום: רפרודוקציה
רעיית הנרצח. ענבל גילמור
מומלצים