שתף קטע נבחר

רצח זאבי: התלמידים לא התעניינו

במשרד החינוך ביקשו היום מבתי הספר ברחבי הארץ לציין את יום השנה הראשון לרצח השר רחבעם זאבי (גנדי). ב"תיכון חדש" בתל אביב התקשו התלמידים להתעניין בנושא. בירושלים התכנסו ח"כים מסיעות הימין וקראו להמשיך בדרכו של זאבי. פלמח זאבי נפרד מאביו באזכרה: "היה שלום אבא, היאסרים והמוחמדים לקחו אותך מאיתנו בכדורי אקדח, אבל לא לקחו את דרכך"

בבתי ספר רבים ברחבי הארץ קיבלו במבוכה את הנחיית משרד החינוך להקדיש היום (א') שעת מחנך לפועלו של השר רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל, לרגל שנה להירצחו על ידי אנשי החזית העממית.
המלצת משרד החינוך כללה התמקדות בנקודות בחייו של רחבעם זאבי ז"ל, הפעלות כגון דיון בקטעי עיתונות המתארים פרקים בחייו והתייחסות לרב-גוניות בדמותו. בדיון ברצח זאבי, שקיבל את הכותרת 'אוורור רגשי' בחוזר שהפיץ משרד החינוך, התבקשו התלמידים להגדיר גבולות של התנהגות 'מותרת ואסורה' במהלך התמודדות עם הרצח, בחירת 'כרטיסי מצב רוח' והעלאת רגשות.
לא כולם מצאו בכך טעם. ד"ר שמואל כהן-שני, מנהל ביה"ס עירוני י"א בתל אביב, אמר ל-ynet: "אינני יודע מה כוללת מורשתו של גנדי. התשובה לשאלה האם אנחנו נקיים את שעת החינוך נושא מורשתו של זאבי, היא שאנחנו עובדים כרגע על חודש הזיכרון לרצח יצחק רבין, שהשיא שלו יהיה ב-17 באוקטובר. אם זה היה תלוי בי, חודש הזכרון לרצח רבין היה מתפרש לא על יום אחד אלא על פני שנה שלמה".
אריאל לוי, מנהל בית הספר 'מקיף גילה' בירושלים לא פוסל את הדיון במורשתו של גנדי, אך מדגיש כי אין מקום להתעלם משאלות פוליטיות והקונטקסט בו פעל זאבי. "אני חושב שלרוב התלמידים חשוב לשוחח על הדברים האלה, גם אם זה לא פשוט לאף אחד מהצדדים", אומר לוי. "אנחנו לא מדברים רק על מורשתו הארץ-ישראלית. מן הראוי להנהיג מדיניות של שיחות על שאלות בוערות בחברה הישראלית, בין אם סביב ימי זיכרון כאלה או אחרים ובין אם מדובר בשאלות כלליות כמו על אופי הציונות".
אריה ברנע, מנהל 'הגימנסיה העברית' בתל אביב הודיע כי ביה"ס קיבל את המלצת משרד החינוך: "אנחנו זוכרים לזאבי גם את עברו הצבאי ותרומתו למדינה, ולדעתנו עמדותיו הפוליטיות הן עניינו האישי, וגם לטרנספר ניתנו פירושים שונים במשך הזמן".

תיכון חדש: 13 דקות על גנדי

גם ב"תיכון חדש" בתל אביב התלבטו. רכזת שכבת י"ב, שרה פרידמן, החליטה לעשות את זה לפי הספר: היא החלה בהקראה של קורות חייו של השר זאבי, כמו שהן מופיעות בחוזר משרד החינוך. מכאן, עברה פרידמן להצגת הדילמה: האם ניתן ללמד את "מורשת גנדי", מבלי לעסוק בתורת הטרנספר שאותה הוביל?
התלמידים היו חלוקים בדעותיהם. היו כאלה שהביעו תמיכה בטרנספר והכללתו ב"מורשת". אחת התלמידות קראה בתגובה: "בדיוק כמו בגרמניה". תלמיד אחר העיר: "דווקא קראתי קצת על האידיאולוגיה של גנדי, והוא לא אמר שצריך לגרש את כל הערבים, אלא אמר שמי שלא תומך במדינת ישראל לא צריך להיות פה". לכך היתה הסכמה כללית בכיתה.
פרידמן ניסתה להעלות את שאלת ערביי ישראל: מה יהיה עליהם, אם יוחלט על טרנספר? "הם יאבדו את הזכויות שלהם", קורא אחד התלמידים, ואחר עונה לו: "גם היום יש להם זכויות - אבל הם לא מקבלים אותן".
הדיון על "מורשת גנדי" הסתיים אחרי 13 דקות, כשבסך הכל הביעו עניין בנושא כ-6 תלמידים. פרידמן היתה מהירה להבין זאת, והגיבה: "טוב, נעבור לדבר על הטיול השנתי".

"הציבור יהיה איתנו"

במקביל, צוין רצח זאבי בכנס מיוחד של תנועות הימין, שהתקיים היום במלון הייאט בירושלים, בו נרצח זאבי לפני שנה.
בנו של זאבי, פלמח, אמר לנוכחים, ובהם ח"כים ממפלגות מולדת, תקומה, האיחוד הלאומי וישראל ביתנו, כי "בבחירות הקרובות תראו איזה ציבור גדול בעם הזה יירד לו סוף סוף האסימון, והוא יהיה איתנו".
חבר הכנסת צבי הנדל האשים את הממשלה על כך שעל אף הירצחו של גנדי דם יהודי עודנו הפקר במדינת ישראל. יו"ר מולדת, חבר הכנסת בני אלון דיבר על ההמשכיות ועל כך שדווקא עכשיו, לאחר מותו של גנדי הציבור בישראל קשוב יותר לאידיאולוגיה שלו: "מאז החלו המחבלים הארורים במלחמה הזו ובשנה שחלפה מאז הרצח כאן, הזמן עשה את שלו. מה שאנשים לא היו מוכנים לשמוע אז, היום הם מוכנים והאוזניים כרויות. ולכן היום יותר מתמיד אפשר גם להמשיך יחד ולא לוותר על האידיאולוגיה"

בנו של זאבי: "היאסרים לקחו אותך"

הטקס הממלכתי לזכרו של השר רחבעם זאבי ז"ל התקיים בשעה 15:00 אחר הצהריים, בהר הרצל בירושלים, בהשתתפות ראש הממשלה, נשיא המדינה ואורחים רמי דרג נוספים.
פלמח זאבי, בנו של השר רחבעם זאבי ז"ל, אמר במהלך הטקס הממלכתי שנערך בהר הרצל כי "היה שלום אבא, היאסרים והמוחמדים לקחו אותך מאיתנו בכדורי אקדח, אבל לא לקחו את דרכך". זאבי מתח ביקורת על התקשורת שלדבריו החרימה את אביו "באופן חלקי".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זאבי ז"ל. מורשת בלי טרנספר?
צילום: לע"מ
רבין. "הייתי עושה לו יום זיכרון בכל השנה"
צילום: לע"מ
צילום:ערוץ 1
הבן פלמח. לציבור יירד האסימון
צילום:ערוץ 1
מומלצים