שתף קטע נבחר

אבטחת ברק ונתניהו: הוועדה תקיים דיון חוזר

למרות שוועדת הכספים של הכנסת אישרה כמיליון שקלים לאבטחת השניים, טוענים בוועדה כי נציג האוצר הטעה אותם באשר למשמעות המימון - ולפיכך יכונס הדיון מחדש. בנוסף, הועברו כספים למימון אבטחת התושבים היהודים במזרח ירושלים

ועדת הכספים של הכנסת תקיים דיון חוזר לגבי אישור המימון לאבטחת ראשי הממשלה לשעבר ברק ונתניהו: כך הודיע היום (ד') יו"ר הוועדה ח"כ יעקב ליצמן.
הדיון הנוסף יתקיים בעקבות טענת חברים בוועדה כי ניתן להם מידע חלקי בלבד מנציג האוצר אודות המימון לברק ונתניהו, ולא הובהר כי מדובר במימון אבטחה לצורך נסיעותיהם הפרטיות לחו"ל. חברים בוועדה הביעו זעם על כך שהוטעו, לדבריהם, בכך שסברו כי המימון מיועד למיגון פיזי של בתי האישים בלבד ולא לאבטחה.
הסערה הציבורית התעוררה לאחר שאתמול אישרה ועדת הכספים העברה בסך 3.85 מיליון שקלים לתקציב משרד ראש הממשלה. הכסף נועד למימון נסיעותיו של ראש הממשלה אריאל שרון לארה"ב - וכמיליון שקלים מתוכו יועברו למימון אבטחת ראשי הממשלה לשעבר, אהוד ברק ובנימין נתניהו.
בדיון הסביר נציג האוצר שהתוספת לתקציב משרד ראש הממשלה נועדה לצורך אבטחת ביתו החדש של אהוד ברק בכפר שמריהו והגדלת הוצאות האבטחה בביתו של בנימין נתניהו ברחוב בלפור בירושלים. עבור ביתו של נתניהו הוקצב סכום נוסף של 670 אלף שקלים ואילו עבור ביתו של ברק הוקצב סכום של 470 אלף שקלים. תוספת זו כוללת גם סכום של 60 אלף שקלים עבור לשכתו של השר בלי תיק, דני נווה.
כמו כן אישרה הוועדה העברה בסך 5 מיליון ש"ח נוספים מתקציב משרד השיכון לחברת אבטחה פרטית, לצורך מימון האבטחה של התושבים היהודים במזרח ירושלים. תקציב האבטחה של התושבים מסתכם עתה בכ-27.7 מיליון שקלים.

ח"כ רן כהן: בעיטה גסה בדו"ח המבקר

ח"כ יוסף פריצקי משינוי תמה על כך שיום אחד לאחר שמבקר המדינה מתח ביקורת על השתתפות המדינה בעלות אבטחת ראשי הממשלה לשעבר, מאשרת ועדת הכספים העברת תקציב לצורכים אלה. לדבריו, אם המדינה מממנת מיגון לבתים החדשים של ראשי ממשלה לשעבר, מן הראוי שהם יחזירו חלק מעלויות המיגון של הבתים הקודמים שלהם.
גם בוועדת ביקורת המדינה נשמעה ביקורת על ההחלטה. יו"ר הוועדה, ח"כ רן כהן ממרצ, אמר שהחלטת הוועדה היא בגדר חוצפה ובעיטה גסה בכל הנאמר בדו"ח המבקר, ובכוונתו לזמן כבר בשבוע הבא ישיבה בנושא בהשתתפות ראש השב"כ ונציגי משרד ראש הממשלה. כהן קרא לברק ונתניהו להקפיא בינתיים את נסיעות העסקים המאובטחות או לחילופין לממן את האבטחה מכיסם הפרטי.

ח"כ ליצמן: למה מפקחים רק על רה"מ?

יתר ההעברה - כ-2 מיליון שקלים - נועדה למימון נסיעותיו של ראש הממשלה שרון לוושינגטון. נציג האוצר הבהיר שלא מדובר בנסיעה הקרובה, המתוכננת לשבוע הבא. בהצבעה בוועדה תמכו בתוספת חברי הכנסת ליצמן, ביבי, קליינר ונודלמן והתנגדו חברי הכנסת פריצקי ורז. הח"כים רחמים מלול ואורית נוקד נמנעו.
במהלך הדיון תהה יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב ליצמן, מדוע צריכה הוועדה לאשר בכל פעם מחדש את הוצאות נסיעותיו של שרון לחו"ל. ליצמן הציע שלשכת רה"מ תגיש תקציב נסיעות מוגדל "ואם יישאר עודף הוא יוחזר בסוף השנה". נציג האוצר הסביר שמדובר במדיניות של "אצבע על ההדק". בתגובה אמר ליצמן שאם כך מן הראוי שתקציב נסיעותיהם של כל השרים יובא לאישורה. "לא נראה לי תקין שרק על ראש הממשלה מקיים האוצר פיקוח ואילו על שרי הממשלה אין פיקוח", אמר ליצמן.
יצויין שההעברה מומנה מסעיף "המדינות התורמות" שנועד להעברה לרשות הפלסטינית. "זה יהיה מתאים מאוד לקחת את הכסף לצורך אבטחה ומיגון של ראשי הממשלה בישראל, ולצורך נסיעותיהם לחו"ל מהכספים בישראל שנדרש להעביר לרשות הפלסטינית", העיר בציניות ח"כ פריצקי.

ח"כ רז: 28 אלף ש"ח בשנה לכל תושב יהודי

גם בהצבעה בנושא מימון אבטחתם של התושבים היהודים במזרח ירושלים התנגדו חברי הכנסת רז ופריצקי. בעד ההחלטה הצביעו חברי הכנסת ליצמן, קליינר ונציגי המפד"ל. מדובר באבטחה של יהודים השוהים בסילואן (עיר דוד), ברובע המוסלמי בירושלים ובשכונת ראס אל עמוד.
לדברי ח"כ רז, עם הגדלת התקציב, מגיעה עלות האבטחה של כל תושב יהודי באזורים אלה לכדי 28 אלף שקלים בשנה. ח"כ פריצקי מתח ביקורת על כך שיש אזורים שבהם האבטחה המשטרתית אינה מספיקה, ויש צורך בחברת אבטחה פרטית. "זו שערוריה שלחלק מהאזרחים יש דם כחול יותר מדמם של האחרים", אמר.

תגובה

בעקבות הפרסומים על מימון אבטחת ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, בעת שהייתו בחו"ל נמסר מלשכתו ש"האבטחה אינה צ'ופר אלא צורך ביטחוני".
"גורמי הביטחון הם שקובעים את סדרי האבטחה ואת עלותם ולמר נתניהו אין שום השפעה על כך". נמסר בהודעה. "בכל נסיעותיו מקדיש נתניהו מזמנו הפרטי להסברה הישראלית בתקשורת העולמית".

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נתניהו. 670 אלף שקל
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
ברק. 470 אלף שקל
צילום: רויטרס
מומלצים