שתף קטע נבחר

צה"ל פינה 10 מתנחלים ממאחז ליד חוות מעון

הם פונו ללא התנגדות מהמאחז, ממנו הוצאו גם צריף וקראוון, ועברו למאחז סמוך. עד כה פונו 17 מאחזים, רובם לא מאוישים. למאחז עין חורון שפונה שלשום כבר חזרו מתנחלים. בלשכת שר הביטחון מזהירים: מי שיחזור יועמד לדין

צה"ל פינה אמש (ה') מאחז מאויש הצמוד לחוות מעון, בהתאם להחלטת שר הביטחון לפנות 24 מאחזים. המאחז, בדרום מזרח הר חברון, פונה בלא התנגדות. במקביל, באזור שכם כבר חזרו כמה מתנחלים למאחז עין חורון שפונה רק שלשום על-ידי החיילים.
מהמאחז בחוות מעון פונו צריף וקרוואן בהם התגוררו כעשרה בני אדם וכן מכלאת עיזים קטנה שבה הוחזקו כמה עשרות עיזים. תושבי המאחז ישבו בכל זמן הפינוי, שהחל בשעות אחר הצהרים, בצד הגבעה והביטו בעבודת הפינוי. אולם בהתאם להנחיה של מועצת יש"ע שלא להתעמת עם חיילי צה"ל, הם לא הפריעו לעבודות. הפינוי הסתיים סמוך לשעה שבע בערב כאשר הקרוואן והצריף הועמסו על משאיות ונלקחו מהמקום על ידי צה"ל.
העיזים שוחררו והמתנחלים, רועים במקצועם, הובילו את העדר הקטן מהמכלאה אל עבר מאחז בלתי חוקי אחר הממוקם בחורשה סמוכה ובו כמה אוהלים ומכלאת עיזים.
למאחז עין חורון שפונה במהלך ליל אמש שבו במהלך אתמול כמה בני אדם. המאחז התקיים בתוך בית שכונה "הבית הנוצרי" בפאתי שכם ולפיכך גם יכלו דייריו הבלתי חוקיים לחזור אליו בלא קושי.
גורמים בלשכת שר הביטחון אמרו כי המידע על חזרת התושבים הוא "ככל הנראה אמין". הגורמים הזהירו כי מאחז שפונה ותושביו שבו אליו יפונה שוב, וכי בשלב הבא התושבים הבלתי חוקיים יטופלו משפטית על ידי המשטרה וייתבעו לדין.

17 מאחזים עד כה

לשכת שר הביטחון פרסמה אמש רשימה של 17 מאחזים שפונו מאז החלטת שר הביטחון על הפינוי. כמחצית מהמאחזים פונו על ידי צה"ל ומחציתם האחרת על ידי המתנחלים עצמם ומועצת יש"ע.
המאחזים שפונו הם ג'ית, שחרית, חוות מעון, מזרחית לשבות רחל, ואדי חרמיה, עין חורון, קריית ארבע דרום, גבעה 636 סמוך לאיתמר, עינב דרום, עופרה מזרח, ברכה מרכז, קידה צפון, גבעה 857 סמוך לבית אל, גבעה 574 סמוך לאלון מורה, אבני חפץ מערב, כרמי צור דרום, זית ענר.

"כללי המשחק משתנים"

בימים האחרונים סיימה מועצת יש"ע התייעצויות בנושא פינוי המאחזים והביעה את התנגדותה החריפה לפינוי. עם זאת, אומרים גורמים ביש"ע כי הם לא מתכוונים להשיב במלחמה נגד פינוי מאחזים בלתי מיושבים מכיוון ש"מכולה או קרוואן שמזיזים ניתן להחזיר שבועיים לאחר מכן".
לגבי פינוי מאחזים מיושבים אומרים גורמים ביש"ע ש"כללי המשחק שונים לגמרי". לדברי הגורמים, "יש הבדל משמעותי בין פינוי של מכולה לבין פינוי של משפחה. בעניין הזה אנחנו מתכוונים להילחם, אבל הכל רק בכלים הדמוקרטים". במועצת יש"ע חוששים מעימותים הצפויים בין מתנחלים לבין הצבא, בתחילת השבוע הבא, אם ינסה הצבא לפנות משפחות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פונו וחזרו (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים