שתף קטע נבחר

ציוד המיגון

מהם "השמרטף" והברדס וכיצד משתמשים בהם? מה ההבדל בין מזרק אטרופין ל-VA? שאלות ותשובות על ערכות המיגון השונות לאוכלוסיה

המסכה הברדס השמרטף האטרופין 
המסנן 

מתכוננים למלחמה בעיראק: לתושבי ישראל חולקו ערכות מגן להתגוננות בפני חומרי לחימה כימיים וביולוגיים המותאמות לגילאי התושבים. בפיקוד העורף ממליצים לשמור את הערכות במקום קריר, מוצל ויבש. אסור להוציא את הערכות מהארץ. גרימת נזק לערכות, פתיחתן ושימוש בהן שלא לפי הוראות מערכת הביטחון, מהווים עבירה על החוק ומחייבים תשלום על מלוא הנזק.
יש ערכות מיגון שונות לאזרחים ולחיילים, משום שצפוי שאזרחים יישהו בבתים ובחדרים אטומים בזמן התקפת חל"כ, בעוד שהחיילים ידרשו להמשיך להלחם באזור מזוהם.
הנה מספר שאלות ותשובות בנושא עזרי ההגנה מפני חומרי לחימה כימיים וביולוגיים: המידע מפיקוד העורף של צה"ל.

המסכה
ישנם שני סוגי מסכות: מסיכת מגן (מבוגר ונוער) מגינה על מערכת הנשימה ועל אזורי הפנים. למסיכה מספר גדלים והיא מותאמת לגודל הפנים ע"י מדידה והתאמה אישית. עקרון הפעולה: בעת שאיפה, אוויר חיצוני עובר תהליך סינון דרך המסנן ונכנס לחלל המסכה.

הסוג השני הוא מסכת מגן עם מפוח: מסיכה זו מגינה על מערכת הנשימה ועל אזורי הפנים. מסיכה זו מיועדת לאזרח שהמסיכה הרגילה אינה מתאימה לו. המסיכה והמפוח ניתנים רק לאחר מדידה או התאמה אישית. עקרון הפעולה - אוויר חיצוני מוזרם ע"י המפוח ועובר דרך המסנן אל תוך חלל המסכה. האויר הנקי ממלא את המסיכה ויוצר לחץ שמונע כניסת אוויר מזוהם מהחוץ פנימה.

מהי מידת ההגנה שמקנה המסכה?

המסכה מגנה בצורה טובה על קני הנשימה מפני חדירת אויר מזוהם בחומר לחימה כימי או ביולוגי, וזאת בתנאי שמקפידים על חבישה נכונה שלה (זו אותה מסיכה שתגן על החיילים בחזית במקרה של מתקפה כימית). בנוסף למסיכה יש חשיבות גדולה לשהיה בחדר האטום. המסיכה והחדר האטום ("חבילת המיגון") מהווים הגנה מלאה על האזרח.

איך חובשים מסיכה?

הסר מהמסנן את הפקק הלבן ע"י משיכה. הסר מהמסנן את המכסה השחור ע"י סיבובו כנגד כיוון השעון. השלך את המכסים לפח. שים לב! אסור לסגור מסנן שנפתח. הברג את המסנן אל פתח כניסת האוויר עם כיוון השעון. שחרר את רצועות הרקה ורצועות הסנטר עד לאורכן המקסימלי ע"י הרמת האבזמים ומשיכת הרצועות. שחרר רצועות המצח כך שהמרחק בין קצה המסכה לכיפת הקודקוד יהיה ברווח של 4 אצבעות, הקפד שכיפת הקודקוד נמצאת בקודקוד הראש. לצורך התאמת רצועת המצח יש למדוד את המסכה. יש לאסוף את השיער ולהרחיקו מהעיניים.

כיצד ניתן לשתות במסכה?

במסכות המגן קיים מתקן שתייה מיוחד, אליו מתחברת קשית השתייה שדרכה שותים.

כמה זמן ניתן לחבוש מסיכה?

אין מגבלת זמן לחבישת מסיכה, הבעיה היחידה היא אי נוחות. באירוע כימי או ביולוגי נדרש לשהות מספר שעות במסכה.

המסכה לוחצת - מה עושים?

כל אמצעי מיגון הנחבש על הראש לוחץ במידה מסוימת. באם הלחץ הוא בלתי נסבל, נסו לשחרר מעט את הרצועות בצורה שלא תיפגע האטימות. אם בכל זאת המסכה לוחצת - יש להחליפה בתחנת החלוקה.

האם מסיכות ללא כיסוי לאף יעילות כמו מסכות עם כיסוי לאף?

מסיכות ללא כיסוי לאף הוחלפו. במידה ובידך מסיכה ללא אפון (כיסוי אף פנימי) עליך לגשת לתחנת החלוקה ולקבל מסיכה חדשה.

האם מותר לי לחבוש מסכה על הזקן?

מסכה נותנת מיגון טוב כשהיא נחבשת ללא זקן. חבישה על זקן פוגמת במיגון (אויר יכול לחדור מהצדדים פנימה). אזרח דתי בעל זקן יקבל מסיכה בתוספת מפוח העובדת על עקרון "העל-לחץ". המפוח מזרים אויר ויוצר על לחץ בחלל המסכה, כך שאויר שעבר דרך המסנן נכנס פנימה במרכז ויצא מצידי המסיכה החוצה - כך תימנע חדירת אויר מזוהם.

חזור למעלה
הברדס
הברדס מיועד לילדים ומגן על מערכת הנשימה ועל הראש. עקרון הפעולה - אוויר חיצוני מוזרם ע"י המפוח ועובר דרך המסנן אל תוך חלל המסכה. האויר הנקי ממלא את המסיכה ויוצר לחץ שמונע כניסת אוויר מזוהם מהחוץ פנימה.

ברדס רפואי ("סופר קיסר") מיועד לנושמי צוואר ומנותחי גרון, ומגן על מערכת הנשימה, על הראש והצוואר. עקרון הפעולה - אוויר חיצוני מוזרם על ידי שני מפוחים, ועובר דרך מסננים אל תוך חלל הברדס. האוויר הנקי ממלא את הברדס ויוצר לחץ שמונע כניסת אוויר מזוהם מבחוץ פנימה.

למי מיועד הברדס?

הברדס מיועד לילדים בלבד בגילי 3-8. תכולת ערכת הברדס: גוף הברדס, מסנן אויר, מפוח (יחידת הזרמת אויר), צינורית שתייה, מזרק אטרופין ירוק (1 מ"ג) / מזרק TA ורוד, חוברת הוראות שימוש.

כיצד אוודא שהמפוח עובד?

עליך לעשות הפעולות הבאות: להאזין לרעש שמשמיע המפוח, לחוש את זרימת האוויר, לוודא העלמתו של סימן ה(+) בחלון השקוף, לחוש רעד קל במגע עם המפוח.

מהם שלבי הרכבת המפוח ואופן הפעלתו?

הסר מהמסנן את המכסה השחור ע"י הברגה נגד כיוון השעון. שלוף את נצרת הבד החד פעמית מהמפוח כדי לאפשר את הפעלתו (ללא הוצאת הניצרה, המפוח לא יפעל!). הכנס בלחיצה את המסנן למפוח, כאשר פתח ההברגה שלו פונה כלפי חוץ, עד להישמע "קליק". הפעל את המפוח ע"י לחיצה על כפתור ההפעלה האדום, וודא הפעלתו. שחרר את רצועות המותניים, הצוואר, הרקה והמצח. הדק את סרט ההצמדה הלבן על האפור, אל קצה צינור כניסת האויר (מעל ההברגה). חבר את המפוח אל רצועות המותניים בעזרת תפסני התלייה. הכנס את צינורית השתייה לכיס שבחזית האפוד. הברג את קצה צינור הזרמת האוויר אל פתח המסנן. הלבש את כיסוי הראש על ראשו של הילד, כאשר שולי הכיסוי מופשלים כלפי חוץ. מקם את המשקף אל מול פני הילד וסדר את שולי כיסוי הראש, סביב צווארו וכתפיו. סגור את אבזמי רצועות המותניים, הדק את רצועות המותניים במשיכה לשני כיוונים מנוגדים עד להתאמה למידת מותני הילד. הדק את רצועת הגב במשיכה כלפי מעלה, עד להתאמת האפוד למידת הילד. הדק את רצועות הרקה במשיכה לשני כיוונים מנוגדים, עד להתאמתן להיקף ראשו של הילד. הדק את רצועת המצח העליונה ע"י משיכה כלפי מעלה. הדק את רצועות הצוואר ע"י משיכה לשני כיוונים מנוגדים עד להתאמה למידה הנוחה.

איך מתבצעת פעולת השתייה?

פתח את מכסה חיבור צינורית השתייה שעל המסכה. הברג את קצה צינורית השתייה אל פתח החיבור, הכנס את קצה הצינורית עד לתחתית בקבוק השתייה. הכנס את פומית השתייה לפיו של הילד עד הזזתה לכיוון הפה. לחץ על שתי הידיות במרכז הצינורית זו לזו (באופן זה נפתח השסתום המצוי במרכז הצינורית) ונשוף שתי נשיפות דרך הפומית אל תוך הכוס. יש לשתות ע"י יניקת הנוזל דרך הפומית (תוך כדי לחיצה על השסתום). שים לב, אין לנשום אויר דרך צינורית השתיה! הקפד שקצה הצינורית יהיה תמיד מתחת לפני הנוזל (אין לשתות את הנוזל עד סופו). בסיום פעולת השתייה: הרפה מידיות השסתום, הוצא את קצה הצינורית מהנוזל, הסר הצינורית ממתקן השתייה. סגור את מכסה חיבור צינורית השתייה שבמסכה. החזר את הצינור לכיס החזיתי שבאפוד.

למי מיועדת ערכת "סופר קיסר" ומי קובע זכאותה?

הערכה מיועדת לאוכלוסיית נושמי הגרון. הזכאות נקבעת ע"י אישור ועדת רפואית. תכולת הערכה: 2 מפוחים, 2 מסננים, 2 צינורות להזרמת אויר, קשית שתייה, רצועת נשיאה למתנים, גוף הברדס.

כיצד מתבצע תהליך החבישה?

לבש את רצועות המותניים וסגור את האבזמים. הפעל את המפוחים, ודא פעולתם. הפשל את השוליים הפנימיים של הברדס כלפי חוץ. חבוש את הברדס. מקם את המשקף אל מול פניך, ופרוס את שולי הראש סביב צווארך וכתפיך. הדק את קשת הראש ע"י סיבוב הכפתור הממוקם בחלק האחורי - מעל העורף. הדק את רצועת הצוואר ע"י משיכת שתי קצוות סרט הגומי לכיוונים מנוגדים עד להתאמתה.

כיצד מתבצעת פעולת הסרת הברדס הרפואי?

שחרר את רצועת המותניים ע"י לחיצה על האבזמים. שחרר את רצועת הצוואר ואת קשת הראש. הסר את הברדס הרפואי ע"י משיכה כלפי מעלה. כבה את המפוחים ע"י לחיצה על הכפתור האדום.

כיצד עליי לאחסן את הברדס אחסון זמני?

עלייך לנגב את הברדס בעזרת מטלית (במידת הצורך ניתן לנקות בעזרת מטלית לחה ואח"כ לייבשה, לאחר מכן הכנס את הברדס הרפואי לאריזה והנח במקום קריר, יבש ובהישג יד.

כיצד עלי לאחסן את הערכה באחסון ממושך?

עלייך לעשות זאת רק אם תינתן הוראה מפורשת באמצעי התקשורת: הברג החוצה את צינור הגומי השחור מפתח המסנן. הכנס את צינור הגומי לשקית ניילון ומנע מגע בינו לבין המשקוף. הוצא את המסנן מהמפוח ע"י שחרור התפסים של המפוח. הכנס את הברדס הרפואי, המסנן והמפוח. הכנס את כל מרכיבי הערכה לשקיות ניילון נפרדות לאריזתם, ואחסן אותה במקום קריר, מוצל ויבש.

חזור למעלה
השמרטף
"השמרטף" מיועד לתינוקות ומגן על מערכת הנשימה ועל הראש כולל הצוואר והכתפיים. עקרון הפעולה - אוויר חיצוני מוזרם ע"י המפוח ועובר דרך המסנן אל תוך חלל המסכה. האויר הנקי ממלא את המסיכה ויוצר לחץ שמונע כניסת אוויר מזוהם מהחוץ פנימה.

למי מיועד "השמרטף"?

"השמרטף" מיועד לתינוקות, בגילאי 0-3. תכולת הערכה: אריזת פלסטיק ועליה מדבקה, גוף "השמרטף", מסנן סגור, מפוח, בקבוק שתייה מפלסטיק, מזרק אטרופין בצבע כתום TA בצבע תכלת, רצועות נשיאה, חוברת הוראות שימוש להרכבה מהירה.

איך מרכיבים את ערכת "השמרטף"?

הסר מהמסנן את הפקק הלבן ע"י משיכה. הסר מהמסנן את המכסה השחור ע"י הברגה נגד כיוון השעון. שלוף את נצרת הבד החד פעמית מהמפוח כדי לאפשר את הפעלתו (ללא הנצרה המפוח לא יפעל!). הכנס בלחיצה את המסנן למפוח, כאשר פתח ההברגה שלו פונה כלפי חוץ, עד להישמע "קליק". הברג את קצה צינור הזרמת האוויר אל פתח המסנן. הפעל את המפוח ע"י לחיצה על כפתור ההפעלה האדום, המחוספס, וודא הפעלתו. פתח את הרוכסנים, הרם את המשקף כלפי מעלה. פתח את התפסים השחורים ושחרר את רצועות הכתפיים. שחרר את שרוכי השרוולים.

הנח את התינוק על המשטח המרופד כך שרצועת המותניים האדומה תהייה ממוקמת באזור המותניים. העבר את ידי התינוק תחת רצועות הכתפיים הצהובות. הורד את הכיסוי השקוף על פניו של הילד. סגור את שני הרוכסנים בזה אחר זה ובצורה אופקית, כאשר הרוכסן ביד אחת, והלולאה הלבנה ביד השניה. הדק את רצועות המותניים ע"י משיכת קצותיהן לצדדים. הדק את השרוכים שבקצוות השרוולים ע"י לחיצה על הכפתור ומשיכת החרוז כלפי פרק כף היד - אין להדק בחזה. הדק את רצועות הכתפיים במידת הצורך. סגור את התפסים השחורים ע"י לחיצה.

כיצד יש לוודא פעולת המפוח?

להאזין לרעש שמשמיע המפוח, לחוש את זרימת האוויר, לוודא היעלמותו של סימן ה- בחלון השקוף. (היעלמותו של סימן ה- הוא סימן שהמפוח פועל). ניתן לחוש רעד קל במגע עם המפוח.

איך נושאים את התינוק?

הרם את התינוק, או הושב אותו ותלה את המפוח על הוו הנמצא על גבי ה"שמרטף" (בהתאם לסימן הצהוב). רצוי לאפשר לתינוק ללכת בכוחות עצמו (כאשר המפוח תלוי על גב הילד), או לשאת את התינוק על הידיים. ניתן להשכיב את התינוק כאשר המפוח מונח לידו, אך לא בהישג ידו.

כיצד משתמשים בבקבוק השתייה?

פתח את הפקק הלבן של פתח השתייה, הנמצא בשרוול השמאלי. הברג לתוכו בקבוק מלא בשתייה או מזון נוזלי עד לגובה המסומן על הבקבוק. הבא את פיטמת בקבוק השתייה אל פיו של התינוק. הברג כלפי חוץ את הבקבוק וסגור את פקק פתח השתייה.

איך מסירים את השמרטף?

שחרר את רצועות המותניים ע"י לחיצה על האבזמים השחורים. פתח את שני הרוכסנים בזה אחר זה (יש להיעזר בלולאה). שחרר את הידוק שרוכי השרוולים ע"י לחיצה על הכפתור ומשיכת החרוז כלפי חוץ. שחרר את רצועות הכתפיים ע"י הרמת התפס השחור. הוצא את התינוק מהשמרטף. כבה את המפוח ע"י לחיצה על הכפתור האדום, החלק.

היכן עליי לאכסן את ערכת "השמרטף"?

יש לאכסן במקום קריר, מוצל ויבש.

היכן מזריקים אטרופין לתינוק?

לתינוק יש להזריק את האטרופין בירך כפי שמזריקים למבוגר.

האם מותר להשכיב את התינוק כאשר הוא לבוש ב"שמרטף"?

כן.

האם ניתן לנקות "שמרטף?"

כן. ניתן לנקות בעזרת סמרטוט לח ואח"כ יבש.

האם השימוש במוצץ בעת חבישת ברדס עלול לחסום את פתח כניסת האוויר במידה ויפול?

מותר להשתמש במוצץ - אין חשש שהמוצץ יפול ויחסום את פתח כניסת האוויר, מכיוון שפתח זה מוגן ע"י מגן פלסטי.

האם מותר להחליף את פטמת הבקבוק שבשמרטף?

אסור להחליף את פטמת הבקבוק שבשמרטף - זוהי פטמה מיוחדת העשויה סיליקון.

למה חשוב להרחיק את המסנן מהילד כאשר משכיבים אותו?

יש להרחיק את המסנן מהילד על מנת שהילד לא יוכל לסגור בטעות את המפוח.

האם קיימת הגבלה לסוג השתייה בבקבוק המיוחד?

אין הגבלה לסוג השתייה בבקבוק המיוחד.

חזור למעלה
האטרופין

למה נועד מזרק אטרופין?

מזרק האטרופין נועד לטיפול נגד הרעלת גז העצבים בלבד.

מה ההבדל בין מזרק אטרופין למזרק TA ?

ה-TA הוא דגם משופר של האטרופין והוא מוחלף בהדרגתיות לכל האוכלוסיה.

מתי יש להזריק את מזרק אטרופין / TA?

יש להזריק את המזרק רק עם הופעה פתאומית של שניים או יותר מסימני הפגיעה: טשטוש ראיה, לחץ בחזה, כאב עיניים, בחילה והקאה, דמעות בעיניים, רעידות בכול חלקי הגוף, נזלת מוגברת, הפרשות בלתי רצוניות, הפרשה מוגברת של רוק.

כיצד מזריקים?

החזק את המזרק כך שהנצרה הצהובה פונה כלפי מעלה והכיפה הירוקה כלפי מטה. שלוף את הנצרה הצהובה. הצמד בחוזקה את הכיפה הירוקה של המזרק לחלק הקדמי חיצוני של הירך במשך 3 שניות, עד להזרקת התרופה במלואה. גם לתינוקות יש להזריק בחלק החיצוני-קידמי של הירך במשך 3 שניות עד להזרקת התרופה במלואה. בתום ההזרקה יש להצמיד את המזרק לדש הבגד ע"י כיפוף מחט המזרק.

מהו אורך חיי המזרק?

אורך חיי מזרק האטרופין - 8 שנים. אורך חיי מזרק TA- חמש שנים.

התערבו לנו המזרקים ואין אנו יודעים מה שייך לאיזו ערכה.

המזרקים מזוהים עפ"י צבע: לתינוקות עד גיל 3: מזרק כתום או תכלת (0.5 מ"ג). לילדים בגילאי 8-3 ולמבוגרים מעל גיל 60: מזרק ירוק או ורוד (1 מ"ג). למבוגרים בגילאי 60-8: מזרק לבן או צהוב (2 מ"ג).

למה מזריקים דווקא בירך ולא ביד?

את האטרופין יש להזריק לתוך שריר. מזריקים לירך מאחר והוא נוח ונגיש ופחות כואב מאשר ביד.

מבלבול ומתח הזרקנו לילד שלי בן השנתיים בטעות מהמזרק של בעלי. מה יקרה עכשיו ומה ניתן לעשות?

יש לפנות לקבלת טיפול רפואי לרופאי מד"א. יש לתת לילד לשתות הרבה כדי שלא יתייבש. יש לוודא קבלת מזרק אטרופין חדש.

חזור למעלה
המסנן

לכמה זמן יעיל מסנן שנפתח (הפקק הוסר)?

באחסנה בבית המסנן יעיל לאחר פתיחתו למשך כשנה. אחרי שנה נפגמת עמידותו בפני ציאנידים בלבד, עמידותו בפני חל"כ עצבים וחרדל אינה נפגמת גם לאחר מספר שנים. במידה ופתחת את הפקק של המסנן גש לתחנת החלוקה לקבלת הנחיות.

מהו אורך חיי המסנן סגור?

אורך חיי מסנן, שהפקקים שלו לא הוסרו, הינו 25 שנה.

לכמה זמן שעות יעיל המסנן לאחר השימוש בו?

אין מגבלת זמן לשימוש במסנן, לא באירוע כימי ולא באירוע ביולוגי. המסנן יעיל בשני המקרים, למספר התקפות ולמספר ימים.

בני המשפחה קיבלו מסננים משנת 1970 ומטה, האם צריך להחליפם?

כן. יש לעשות זאת בתחנת החלוקה. רק מסננים משנת 1970 ומעלה תקינים.

המסנן נפל לדלי מים, האם הוא תקין?

אם הוא נפל סגור (הפקקים במקומם) המסנן תקין. יש ליבשו בסמרטוט יבש ולאחסנו. אם הוא נפל למים פתוח הוא נפגם ויש להחליפו בתחנת החלוקה.

נשפך טלק לתיק הערכה והמסנן כוסה בטלק. האם המסנן תקין?

כן, המסנן תקין. ניתן לנקות את המסנן במטלית יבשה.

זרקתי את פקק המסנן, על-פי ההוראות בתקשורת, כיצד אארוז מחדש את המסנן?

עשית נכון, יש לזרוק את הפקק, אחסנת המסנן תעשה רק בהתאם להודעות בתקשורת, המסנן יאוחסן בשקית פוליאתילן.

קיבלתי מסנן צבוע ומעוות, מה עלי לעשות?

מסור אותו לבדיקה בתחנת החלוקה הקרובה.

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המיגון והשימוש בו
צילום: מתוך אתר פיקוד העורף
ברדס
צילום: מתוך אתר פיקוד העורף
צילום: רויטרס
מסכה
צילום: רויטרס
מומלצים