שתף קטע נבחר

גורמי ביטחון מודאגים: ימין קיצוני חודר לליכוד

בין המתמודדים בבחירות לסניף הירושלמי של המפלגה – בנו של הרב כהנא ושאול ניר, מחברי "המחתרת היהודית". החשש: אנשי הימין מנסים לעקוף את האיסור על קיום "כהנא חי" ולהכניס סיעת ימין קיצוני לכנסת הבאה

גורמי ביטחון עוקבים בדאגה אחרי מאמציה של קבוצת אנשי ימין קיצוניים, ביניהם חבר לשעבר ב"מחתרת היהודית", להשתלב בליכוד, כך מדווח "ידיעות אחרונות".
הקבוצה התמודדה בבחירות הפנימיות למרכז המפלגה כחלק ממאמציו של משה פייגלין, לשעבר יו"ר תנועת "זו ארצנו", לכבוש בו כמה שיותר מקומות. בממסד הביטחוני חוששים שחברי הקבוצה משתמשים בליכוד כדי לעקוף את האיסור החוקי על קיומן של קבוצות ימין קיצוני כמו "כהנא חי".
קבוצת חברים כזאת התמודדה בבחירות לסניף ירושלים של הליכוד. בראשה עומד שאול ניר, תושב הרובע היהודי בירושלים שהורשע באמצע שנות השמונים במסגרת פרשת המחתרת היהודית. ניר הורשע, שיחד עם שניים מחבריו ל"מחתרת היהודית" פתח באש והשליך רימונים על סטודנטים במכללה האיסלאמית בחברון ב-1983. הוא הורשע גם בכך ששנה מאוחר יותר מילכד עם חבריו חמישה אוטובוסים של חברה פרטית ממזרח ירושלים, במטרה לפגוע בכמה שיותר מהנוסעים. ניר שוחרר מכלאו לאחר שריצה שבע שנות מאסר, לאחר שקיבל חנינה מנשיא המדינה. בנו נתנאל, שנעצר ב-1998 לאחר שהתפרע עם שניים מחבריו בשוק בחברון, התמודד לצידו בבחירות לסניף.
מתמודדים נוספים מאותה קבוצה הם ברוך כהנא ורעייתו ניצה. כהנא, מראשי תנועת "כהנא חי", הוא בנו של הרב מאיר כהנא. אחיו, בנימין זאב כהנא, נרצח בידי מחבלים יחד עם אשתו טליה במארב ירי בינואר 2001.
מתמודדת אחרת מאותה קבוצה התמודדה בסניף יש"ע של הליכוד – זוהי דליה מורג, אמו של ירדן מורג שנגדו הוגש לאחרונה כתב אישום לאחר שנתפס במהלך ניסיון להניח עגלת תופת בפתחו של בית ספר במזרח ירושלים.

"אלה אינם אנשי הליכוד האמיתי"

תוצאות הבחירות בסניף הליכוד בירושלים צפויות להתפרסם רק היום. אולם עד כה הצליח פייגלין לצרף בבחירות הנוכחיות למרכז הליכוד יותר מ-100 חברי מרכז הסרים למרותו. "אלה אינם אנשי הליכוד האמיתי", אמר אתמול חבר ליכוד ותיק מירושלים, "יש להם משנה שונה לחלוטין. אם הם יצליחו להכניס לכנסת נציגים במסגרת רשימת הליכוד, במוקדם או במאוחר הם עשויים לפרוש ולהקים סיעה עצמאית בכנסת, שתהיה מפלגת הימין הקיצוני הראשונה מאז תנועתו של כהנא".
גורם אחד בליכוד אמר אתמול כי אין מקום לטענות נגד השתתפותם של מורשעי המחתרת לשעבר בבחירות לליכוד. "מדובר באנשים ששילמו את חובם לחברה, בדיוק כמו מוסא אלפרון. אם הוא יכול להתמודד, אין שום סיבה שהם לא יעשו זאת".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
מנסה לכבוש מושבים במרכז. משה פייגלין
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים