שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  השבוע נפתחה מחדש הספרייה הלאומית באלכסנדריה

  ספרים מוחרמים כמו זה של נגיב מחפוז לא תמצאו שם כדי לא להכעיס זרמים דתיים קיצוניים

  השבוע התקיימה הפתיחה הרשמית של הספרייה של אלכסנדריה, מצרים, שנבנתה על חורבות הספרייה המקורית שנהרסה בשל שריפה במאה הרביעית. הטקס התקיים בנוכחותו של נשיא מצרים, חוסני מובארק, וכשלושת אלפים מוזמנים מכל העולם, ביניהם נשיא צרפת ז'אק שיראק, נשיא יוון קוסטס סטפנופולוס ונכבדים נוספים.
  פתיחת הספרייה החדשה היא תוצאה של 12 שנות עבודה קשה ו-120 מיליוני דולרים, שהושקעו בתכנון ובבניית מרכז הלמידה המפורסם ביותר של העולם העתיק. הספרייה הראשונה שעמדה באותו המקום בדיוק נבנתה לפני כ-2500 שנה וכללה בין היתר את כתביהם של ארכימדס ואויקלידס. מבנה הספרייה החדש מסמן בין היתר את החשיבות שנותנת הממשלה המצרית לידע ולהיסטוריה העשירה של המזרח התיכון, זאת למרות שהרשויות הדתיות במצרים אסרו על פרסום והפצת ספרים, ביניהם של הסופר המצרי זוכה פרס נובל לספרות נגיב מחפוז.
  מנהל הספרייה, ד"ר איסמעיל סרג'דין, אמר כי איסור פרסום והפצת ספרים וקריאה להחרמתם נוגד את רוח הלמידה שבשמה נבנתה מחדש הספרייה. "מטרת המוסד הזה הוא להיות מקום לדיאלוג וסובלנות, הבנה ורציונליות – מקום של חופש לכל תרבויות העולם", אמר סרג'דין בראיון לרשת BBC. חיפוש מדוקדק בספרייה החדשה הוכיח אמנם כי ספרו המוחרם במצריים של מחפוז אכן אינו קיים בספרייה, אך לדברי בכירים בספרייה ספרים "בעייתיים" שכאלה יירכשו עם הזמן. הסיבה לכך שהספרים אינם נמצאים, נאמר לכתב רשת BBC, היא מזג הרוחות הסוער ברחוב המצרי בעקבות האינתיפאדה הפלסטינית והמלחמה המשמשמת בעיראק, שהולידה צורך בפרגמטיות ובלבד שלא להכעיס את הזרמים הדתיים הקיצוניים במצריים.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים