שתף קטע נבחר

השר פרס: בין רבני יש"ע יש "מסיתים מחורבנים"

ישיבה סוערת בממשלה בעקבות דברי איתם על בן אליעזר - "טיפש, פחדן ושקרן", ובעקבות הטענות על חילול שבת בפינוי "חוות גלעד". בן אליעזר: בעקבות ההתקפות מצד שרים - אשקול את הישארותינו בממשלה. ראש הממשלה מתח ביקורת קשה על התבטאויות השרים

מחריף המשבר הקואליציוני על רקע פינוי המאחזים הבלתי חוקיים. הבוקר (יום א') כינה שר התשתיות, אפי איתם, את השר בן אליעזר בכינויים "טיפש, פחדן ושקרן". מאוחר יותר חזר בו איתם מהכינויים אולם ישיבת הממשלה שהתקיימה לאחר מכן שברה את כל השיאים.
בתום ישיבת הממשלה, אמר השר בן אליעזר כי "נשקול את המשך הישארותינו בממשלה, לאור ההתקפות האישיות נגדי על ידי שרים בממשלה". על פי בן אליעזר "ההאשמות של איתם הן הסתה פרועה, כדוגמת זו ששררה כאן לפני רצח יצחק רבין. האיש הזה, איתם, אינו ראוי להיות שר".

"הישיבה הסוערת של כל הזמנים"

בישיבה, שהוגדרה על ידי השרים, כ"סוערת ביותר עד כה", נאמרו דברים קשים בין שרים מהשמאל והימין. שר החוץ שמעון פרס אמר כי רבני יש"ע מקבלים שכר מן המדינה, וביניהם מי שלא פוסקים מלהסית, והוסיף כי מדובר ב"מסיתים מחורבנים". פרס תקף את שר התשתיות, אפי איתם ואמר כי ביטוייו הם "בלתי-נסבלים".
השרה דליה איציק אמרה כי "חלק מרבני יש"ע מוציאים דין רודף על הדמוקרטיה בכך שהם קוראים לחיילים לסרב פקודה".
השר אפי איתם אמר בתגובה כי הוא אינו מקבל את דברי שר הביטחון בנימין בן אליעזר שלא ידע שפינוי שמתחיל ב-19:00 לא כולל חילול שבת. שר הפנים אלי ישי אמר כי "על חילול השבת שהתבצע יש להקים ועדת בדיקה".
שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, סיפר כי קיבל הלילה איומים טלפוניים ותגובות חריפות ביותר לאחר הפינוי. "מה שעבר עלי הלילה, הפגיעה בי ובמשפחתי, זה דבר שלא ייעשה. אני שוקל את המשך דרכי כשר הביטחון. אם לא ייקרה דבר דרמטי". בן אליעזר הוסיף כי הוא מצטער על חילול השבת, אך מקורביו הבהירו כי "ראש הממשלה יצטרך בקרוב להחליט עם מי הוא יושב בממשלה – עם ימין קיצוני פורק כל עול ותומך בפורעי חוק או עם מפלגת העבודה, שתיתן לו אלטרנטיבה שפויה ותסייע במציאת אופק מדיני".

איתם מתנצל

השר אפי איתם התנצל בישיבת הממשלה בצורה מרומזת על הדברים שהטיח בבן אליעזר: "מפאת כבודו של שר הביטחון, ובגלל שהדברים התקבלו כהתקפה אישית, הם יכולים להיחשב כדברים שלא נאמרו. אם מישהו נפגע מדברי, אני לוקח את הדברים בחזרה".
השרה דליה איציק אמרה כי יש לדחות את ההתנצלות של השר איתם ולהדיח אותו. ראש הממשלה אמר בתגובה: "אני מצטער שהוספת שמן למדורה". ושרת החינוך לימור לבנת הבהירה כי "לשר הביטחון כבר יש הישג אחד לפחות, והוא שכל מפלגת העבודה עומדת סוף-סוף מאחוריו". לדברי לבנת, צריך לעצור את הפינוי ולמצוא פשרה. לדבריה, להתחיל עכשיו במלחמות יהודים "זהו שיגעון".
ראש הממשלה הגיב בביקורת קשה על ההתבטאויות. "שמעתי הבוקר התבטאויות חמורות ביותר של שרים וביטויים שמקומם לא יכירם בין עמיתים לשולחן הממשלה", אמר שרון, "הדברים חמורים ביותר. לביטויים אלה אין מקום".
שרון מתח ביקורת גם על דברי בן אליעזר, שהתנער מהאחריות לגבי חילול השבת. "באותה מידה בה אנו דורשים מכל שר להפעיל שיקול דעת, אנו דורשים מכל שר לגלות אחריות להחלטות הנוגעות לענייני משרדו".
השרה דליה איציק אמרה בתום הישיבה כי אינה זוכרת ישיבת ממשלה "קשה בוטה וטעונה כפי שהייתה היום". לדברי השר צחי הנגבי, עד ה-19 בנובמבר, מועד הפריימריז של מפלגת העבודה, בן אליעזר יהיה מאוד מיליטנטי ויעשה קולות של פרישה, אך יום לאחר הוא ישוב להיות מפויס והרמוני עם ראש הממשלה".

חילופי הגידופים בתקשורת

השר לביטחון פנים, עוזי לנדאו, הצטרף לביקורת של השר איתם על שר הביטחון ואמר ברדיו כי פינוי המתנחלים נבע מטעמים פוליטיים פנים-מפלגתיים. כמו כן אמר לנדאו כי ככל הידוע לו, לא התנהגו השוטרים בחוות גלעד באלימות והביע תקווה שתוגש תלונה למשטרה ואז ניתן יהיה לבדוק את הטענה.
שר החוץ שמעון פרס התייצב לימינו של שר הביטחון. לדבריו, "שר הביטחון לא רק צדק במהלכיו, אלא מילא חובה לאומית". עוד אמר פרס, כי ביטויי השר אפי איתם, "מקומם לא יכירם בממשלה דמוקרטית" וכי "לחילול השבת ההמוני אחראים אך ורק המתנחלים פורעי החוק והרבנים שעודדו אותם, ולא חיילי צה"ל ומפקדיו".
גם מזכ"ל מפלגת העבודה, ח"כ אופיר פינס, זעם על דברי איתם. "מדובר בהסתה מסוכנת בעידוד ובגיבוי של פעילות בלתי חוקית בעליל. זה חמור ששר מתבטא בלשון הסתה הן כנגד שר אחר בממשלה והן כנגד החוק. מדובר בגיבוי לחבורת מתנחלים אלימה המנותקת מהמציאות ואני סבור שעל ראש הממשלה להקיא את איתם הקיצוני מהממשלה".
ח"כ צלי רשף (העבודה) ששמע את הקרב הרדיופוני, כינה בעקבותיו את השר איתם "נער גבעות" ו"גנגסטר". רשף קרא לראש הממשלה להתערב בעימות ולפטר את השר איתם וכן "לקרוא לסדר את השר עוזי לנדאו", כדבריו. "לא ייתכן שחברים בממשלה יתבטאו בצורה כה אלימה ובוטה נגד שר הביטחון. מצער כי על רקע זכרו של רבין ז"ל לא למדנו את לקחי ההסתה".
תנועת השמאל "שלום עכשיו" תקיים הערב הפגנה מול משרד הביטחון בתל אביב ותקרא לממשלה לא להיכנע ללחצי הימין ולהמשיך בפינוי מאחזים בלתי חוקיים ביש"ע.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
"זו הסתה". בן אליעזר ופרס
צילום: איי פי
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
הוא טיפש ושקרן. איתם
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים