שתף קטע נבחר

חקירת הפיגוע: שיטת הפעולה מובילה לאחראי לפיגוע בצומת מגידו

בשב"כ מעריכים כי איאד סוואלחה, בכיר פעילי הג'יהאד האיסלמי באזור ג'נין, אחראי גם להחדרת ג'יפ התופת שנתפס בואדי ערה ועליו 600 ק"ג חומר נפץ. גורמי ביטחון מעריכים שנסיגה מחברון תגרום לחזרתם של המחבלים לפעילות במרכז העיר

בשעות שלאחר הפיגוע בצומת כרכור אמש (ב'), עדיין גיששו אנשי השב"כ אחרי החוליה האחראית לפיגוע, מבלי שהצליחו לקשור בבירור את ג'יפ התופת לאחת מ-49 ההתרעות הממוקדות של השבוע האחרון.
עם זאת, מיד לאחר הפיגוע עלה בפי גורמי הביטחון שמו של איאד סוואלחה, בכיר פעילי הג'יהאד האיסלמי באזור ג'נין, שהיה אחראי, בין השאר, למכונית התופת שהתפוצצה סמוך לאוטובוס בצומת מגידו בחודש יוני האחרון, וכן לג'יפ התופת שהוחדר לפני כחודש וחצי לואדי ערה, ובו כ-600 ק"ג חומר נפץ.
כותרות העיתונים אז הודיעו כי נמנע "מגה פיגוע", אך גורמי הביטחון הדגישו שהג'יפ הצליח לחדור לישראל, לחצות את ואדי ערה ולנסוע לכיוון מישור החוף, תוך עקיפת מחסומים, ונעצר רק במקרה על ידי מתנדבי משמר הגבול.
הג'יפ שהתפוצץ אמש בצומת כרכור הכיל "רק" כ-100 ק"ג חומר נפץ, שברובו היה מאולתר, אולם הכמות הספיקה כדי לשרוף את האוטובוס לחלוטין ולגרום למותם 14 מנוסעיו ולפציעתם של כ-60 אנשים נוספים, בתוך האוטובוס ובסביבתו.

למרות השקט היחסי: כ-50 התרעות בשבוע האחרון

למרות שעד אתמול נהנו מתושבי ישראל משקט יחסי, בשב"כ ובצה"ל מדגישים כי מדובר בשקט מדומה וכי לידי השב"כ הגיעו השבוע 49 התרעות ממוקדות בדבר פיגועים הנמצאים בשלבי הכנה שונים.
מאז ה-6 באוקטובר סוכלו 25 פיגועים שמבצעיהם או משלחיהם נעצרו על ידי חיילי צה"ל והשב"כ בשטחים. בשניים מהמקרים הרגו כוחות הביטחון את המחבלים סמוך מאוד לקו התפר, פעם אחת סמוך לבקה אל שרקייה ובפעם השנייה סמוך לג'נין.
חמישה פיגועים נוספים לא יצאו לפועל הודות להיערכות המוגברת של צה"ל בעקבות ההתרעות. באחד מהפיגועים האלה ש"שובשו", היה אמור מחבל מתאבד מהתנזים לחדור לירושלים, אולם בשל ההיערכות המתוגברת הוא חזר בו ושב לבית לחם. פיגוע נוסף נמנע לפני כעשרה ימים על ידי מאבטחי שגרירות ארה"ב ומאבטח בית קפה בטיילת בתל אביב והמחבל נלכד.

גורמי ביטחון: הנסיגה מחברון עלולה להחזיר אליה את המחבלים

בית לחם תופסת לאחרונה מקום מרכזי בגרף ההתרעות בשב"כ. על רקע השיחות על נסיגה צפויה מחברון, מספרים קצינים בפיקוד מרכז וגורמים ביטחוניים נוספים על ריכוז משמעותי של מבוקשים "כבדים" שנמלטו מחברון וככל הנראה גם מרמאללה, לבית לחם, ממנה נסוג צה"ל לפני כחודשיים.
על פי סיכומי המודיעין שעלו בהכנות לנסיגה מחברון, נמלטו לבית לחם כ-20 מבוקשים ושם הם פועלים באין מפריע ושוקדים על הכנת פיגועים.
ההערכה היא כי כאשר יסוג צה"ל ממרכז חברון, ינסו חלק מאותם מבוקשים לשוב לחברון ולפעול בה. גורמי המודיעין מזהירים כי ללא הנוכחות של צה"ל בעיר, כמו גם בבית לחם, יוכלו המחבלים להמשיך ולתכנן פיגועי התאבדות ופיגועי ירי בצירי התנועה בהם נוסעים המתנחלים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כ-30 פיגועים סוכלו. זירת הפיגוע
צילום: הדר מושקט
מומלצים