שתף קטע נבחר

תינוק שאכל דבש לקה בבוטוליזם; סובל משיתוק

התינוק, בן ארבעה וחצי חודשים בלבד, אכל דבש, המכיל את נבגי הבוטוליזם. הוא אושפז תחילה במצב קשה, אולם מצבו משתפר. משרד הבריאות מזהיר לא להאכיל בדבש תינוקות בני פחות משנה

תינוק בן ארבעה וחצי חודשים שאכל דבש מאושפז זה כשבוע בבית החולים וולפסון בחולון, לאחר שלקה בבוטוליזם. התינוק סובל משיתוק בגפיו. במשרד הבריאות מזהירים הורים לא להאכיל תינוקות עד גיל שנה במזון שאינו מומלץ לגילם.
הבוטוליזם היא מחלה נוירולוגית חריפה בתסמיניה, הנגרמת על ידי רעלן (טוקסין), המיוצר על ידי חיידק בשם "קלוסטרידיום בוטולינום".
ד"ר ציון חורי, מנהל טיפול נמרץ ילדים בוולפסון, שטיפל בתינוק, מסר כי מצבו יציב, ונמצא במגמת שיפור. "הוא החל להזיז חלק מהשרירים", סיפר ד"ר חורי, "ממצב של שיתוק מוחלט, בו אפילו שרירי האישונים אינם זזים, הוא הגיע למצב בו הוא נושם בכוחות עצמו. ההחלמה היא ספונטנית. הרעלן לא הורס את התא אלא משתק אותו באופן זמני, ולפעמים לוקח לחולה ימים או שבועות כדי לחזור לתפקוד. המחלה היא מאוד נדירה בארץ, אבל שכיחה בכמה מקומות בארה"ב".

המקרים אחרונים היו ב-87'

המקרים האחרונים של בוטוליזם בארץ התגלו בשנת 1987 אצל 6 מבוגרים, ואירעו כתוצאה מאכילת דג מעושן שיובא עצמאית מארה"ב לארץ.
החיידק נמצא באופן טבעי באדמה ובמים, ועלול לזהם מוצרי מזון שונים אשר לא עברו טיפול מתאים בחימום. "הרעלן עלול להימצא בין היתר בקופסאות שימורים או במזון בלתי מטופל שאינו מכיל חמצן", אומרת ד"ר דורית ניצן-קלוסקי, רופאת ילדים וראש שירות המזון והתזונה במשרד הבריאות.
לדבריה, המחלה פוגעת במערכת העצבים, וטרם פותח לה חיסון המיועד לבני אדם. כמות קטנה מאוד של הרעלן עלולה לגרום לסימפטומים כמו טשטוש בראיה, קושי בדיבור ובבליעה, ובשלב מאוחר יותר גם קושי בנשימה ושיתוק שרירים". תקופת הדגירה של החיידק, מוסיפה ד"ר ניצן-קלוסקי, היא בין 12 שעות ל-6 ימים.

"דבש - רק מגיל שנה"

אצל מבוגרים נגרם בוטוליזם מאכילת מזון בו נוצר הרעלן שמפריש החיידק, אך אצל תינוקות עד גיל שנה, שמערכת העיכול שלהם פגיעה מאוד, די בחשיפה לחיידק הרדום (נבג) שיוצר את הרעלן, כדי לפתח את המחלה. הנבגים עלולים להיות במזונות שונים ובהם דבש.
במשרד הבריאות חוזרים ומדגישים כי במהלך ששת החודשים הראשונים לחיי התינוק מומלץ להזינו בחלב אם בלבד או בתרכובות מזון לתינוקות, ללא כל תוספות. מגיל חצי שנה ניתן להוסיף לתפריט ירקות, פירות, דגנים וקטניות, ומגיל תשעה חודשים לצרף מוצרי חלב וחלמון ביצה.
מגיל שנה ניתן להשלים את תזונת התינוק עם דגים, ביצים וחלב נוזלי. אין לתת לתינוק דבש עד גיל שנה, מפני שהוא מכיל את נבגי הבוטוליזם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובי זכאי
דבש. "מומלץ רק מגיל שנה"
צילום: דובי זכאי
מומלצים