שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הרמטכ"ל: אסור היה להפעיל הכוחות בשבת לפינוי חוות גלעד
  כך נקבע בתום התחקיר שנערך בנושא. יעלון: "מדובר בתקלה חמורה הנובעת מכשל מערכתי שהשלכותיו עלולות להשפיע על אמון החיילים במפקדים"

  דובר צה"ל פרסם הלילה (ג') את ממצאי ועדת החקירה שמינה הרמטכ"ל לנושא חילול השבת במהלך פינוי "חוות גלעד".
  הרמטכ"ל משה בוגי יעלון קבע כי "מדובר בתקלה חמורה הנובעת מכשל מערכתי שהשלכותיו עלולות להשפיע על אמון החיילים במפקדים". הרמטכ"ל לא הסיק מסקנות אישיות נגד המפקדים המעורבים באירוע.
  הוועדה קבעה כי "הפעלת כוחות בשבת, על פי ערכי צה"ל והוראותיו, מתחייבת רק במקרים של פיקוח נפש. קריטריון זה לא התקיים במקרה של פינוי מאחז 'חוות גלעד'. לכן, אסור היה להפעיל הכוחות בשבת".
  דובר צה"ל ציין כי "בשנתיים האחרונות מתמודד צה"ל עם משימות רבות וקשות בהן באים לידי ביטוי מבצעי המקצועיות ומסירות הנפש המאפיינים פעולת הכוחות. ייתכן ותקופה אינטנסיבית זו הביאה לשחיקה וטשטוש הגבולות בנושא חשוב זה, כך שמפקדים וקציני מטה רבים, ברמות השונות, התייחסו להפעלת הכוחות כפעילות מבצעית מתחייבת".
  כמו כן, ועדת החקירה מצאה שסגל הרבנות הצבאית לא נשאל בנושא, משום שההחלטה על ביצוע הפינוי במוצאי שבת, התקבלה ביום שישי אחה"צ והועברה לכוחות בסמוך לכניסת השבת. מספר חיילים שהשתתפו בפינוי טענו כי נמסר להם שהמבצע אושר על ידי הרבנות.
  "העובדה, כי מדובר היה בכשל מערכתי, מעידה על חוסר המודעות ואי ההפנמה של חשיבות השבת", נמסר מדובר צה"ל, "לפיכך, הרמטכ"ל העלה את הנושא לדיון בפורום מטכ"ל והורה לרענן הפקודות ולהפנים המשמעויות והלקחים ברמת המפקדים והחיילים, בכל המפקדות והיחידות, וזאת במטרה למנוע הישנות מקרים מסוג זה".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים