שתף קטע נבחר

הפתח נטל אחריות לפיגוע בחרמש

סמוך לשעה 22:30 חדר מחבל להתנחלות חרמש וירה לתוך בית ולעבר עוברים ושבים ברחוב. ששה ישראלים נפגעו, בהם שתי נערות ואשה שנהרגו. שניים נוספים, ובהם גם בעלה של האשה, פצועים בינוני. חייל אחד נפצע קל. הבוקר: הקבינט התכנס בירושלים. אלוף פיקוד המרכז נפגש עם התושבים

מחבל חדר אמש להתנחלות חרמש שמצפון לטול-כרם ורצח אשה, ושתי נערות בנות 14. הבוקר (ד') הותר לפרסום שמן של ההרוגות, לינוי סרוסי, הדס תורג'מן ואורנה אשל מחרמש.
גדודי חללי אל אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, נטלו אחריות. בהודעתם נמסר כי טארק אבו ספאקה, בן 22 מטול כרם הוא שביצע את הפיגוע.
הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס הבוקר בירושלים, לדיון שעסק בין היתר בתגובות לפיגוע. אלוף פיקוד המרכז, משה קפלינסקי, הגיע הבוקר להתנחלות חרמש, ודן עם תושבי המקום בנושא הגדר ביישוב ובאמצעים לשיפור הביטחון.
הגדר סמוכה מאוד לבתי היישוב, ונמצאת במרחק של 15 מטר בלבד מהבתים הקיצונים. הבוקר דרשו התושבים מהאלוף קפלינסקי להקים גדר אלקטרונית משוכללת, שתמוקם במרחק של כמה מאות מטרים מהיישוב "כדי שיהיה לנו זמן להגיב מרגע שתתקבל התרעה על חדירה ליישוב". לדברי התושבים, הצבא הסכים להקמת הגדר והנושא ייבדק. כדי להקדים את הגדר יש לעקור מטעים של עצי זיית שנמצאים באיזור.

פתח בירי

ההערכה היא כי המחבל נכנס מתחת לגדר של ההתנחלות, הנמצאת צפונית לטול-כרם, בין מבוא דותן לבקא אל-גרביה. המחבל פתח בירי לתוך אחד הבתים. שני בני-זוג שהיו בבית נפגעו מהירי: האשה נפצעה אנושות ומתה מפצעיה בבית החולים הלל יפה בחדרה. בעלה נפצע גם הוא ומצבו מוגדר הבוקר בינוני.
המחבל המשיך במסע הירי שלו, ופגע באורח בינוני באשה שעברה ברחוב. נהג מכונית שעבר במקום ולא נפגע מהירי הזעיק את כוחות הביטחון. אחר-כך המשיך ופגע אנושות בלינוי והדס. עוד חייל נפצע באורח קל מיריות המחבל, לפני שחיילים שהגיעו למקום הצליחו לחסל אותו. על גופתו נמצאו רובה קלצ'ניקוב ומחסניות.
כוחות "הצלה יהודה ושומרון" הגיעו למקום וניסו לבצע החייאה באחת מהילדות שנפצעו, אולם היא נפטרה מפצעיה. הילדה הנוספת שנפצעה אנושות פונתה במסוק לבית החולים תל-השומר, שם נאבקו הרופאים על חייה, אך היא מתה על שולחן הניתוחים. שאר הפצועים הועברו לבית החולים הלל יפה בחדרה.
כוחות הביטחון ערכו סריקות באזור אחרי מחבלים נוספים, אך אלה לא נתגלו.
מוקדם יותר בשעות הערב הגיעה לכוחות הביטחון התרעה חמה מאוד על כוונה של מחבלים לחדור לאחד מהיישובים בשומרון - יצהר, ברכה, איתמר, תפוח או אלון מורה. בעקבות זאת נקראו התושבים להישאר בבתיהם. כיתות הכוננות הוקפצו, ולאזור הגיעו כוחות ביטחון רבים.
מועצת יש"ע האשימה הבוקר את שר הביטחון בהתעלמות מצרכי הביטחון של ההתיישבות ביהודה שומרון ועזה. "למרות שהיו עשר חדירות קטלניות ליישובים, השר בן אליעזר לא מצא לנכון לתקצב כפי שהובטח מיגון ראוי", טוענים ביש"ע. כמו כן דורשת המועצה מהשר "להפסיק את מסע ההסתה נגד המתנחלים".

בכתיבת הידיעה השתתפו דיאנה בחור, סמדר שמואלי וסמדר שילוני

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקום הפיגוע
צילום: אביגיל עוזי
אחת הפצועות בפיגוע
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים