שתף קטע נבחר

הגז ששאפו בני הערובה מבוסס על אופיום

שר הבריאות הרוסי: מדובר בגז המבוסס על חומר הרדמה רפואי; הוא אינו נחשב קטלני; בני הערובה מתו כי שאפו אותו כשהיו תשושים וסבלו מהתייבשות; בדמנרק נעצר סגן ראש ממשלת צ'צ'ניה. הרוסים טוענים כי הוא מעורב בתכנון הפעולה בתיאטרון

שלטונות רוסיה חשפו היום (ד') את הגז ששימש את אנשי כוח "אלפא" שפרצו לתיאטרון ושיחררו את בני הערובה מידי החוטפים הצ'צ'נים. שר הבריאות הרוסי, יורי שבצ'נקו, אמר שהגז היה מבוסס על פנטאניל (Fentanyl), חומר המבוסס על הסם אופיום ומשמש לצורכי הרדמה רפואית. כתוצאה משאיפת הגז בעת ההשתלטות על החוטפים מתו 117 מבני הערובה. רק שני הרוגים מקרב בני הערובה נהרגו מירי.
אנשי היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור הזרימו את הגז למערכת האיוורור של התיאטרון כדי לשתק את 50 החוטפים שהחזיקו ביותר מ-700 בני ערובה, בינהם גם ילדים במשך כשלושה ימים. אחרי השיחרור הובהלו רוב בני הערובה לבתי החולים כשהם סובלים מעילפון וקשיי נשימה. ארבעה ימים לאחר האירוע מאושפזים עדיין כ-250 מהם בבתי החולים בסביבת מוסקבה, שמונה מהם במצב אנוש.
מאז האירוע סרבה רוסיה למסור פרטים אודות הגז, על אף ביקורת בינלאומית נוקבת בגין מספר הקורבנות הגבוה. הביקורת על מדיניות ההסתרה של רשויות הביטחון הרוסיות הושמעה גם ברוסיה עצמה, שם אמרו גורמי רפואה שהעדר המידע מונע מהם לשפר את הטיפול שהם מענקים לחולים.
השר שבצ'נקו אמר בהודעתו שהגז אינו נחשב קטלני והוא משמש לצרכים רפואיים רבים. הוא שייך את מותם של בני הערובה לעובדה שהם שאפו את הגז בעת שהיו תשושים וסבלו מהתייבשות, לאחר שעות ארוכות בהם לא קיבלו אוכל ושהו בסביבה צפופה עם מעט חמצן ובטראומה נפשית.

בכיר צ'צ'ני נעצר בדמנרק לבקשת הרוסים

בתוך כך עצרו הרשויות בדנמרק את סגן ראש ממשלת צ'צ'ניה, אחמד זאקייב, בעקבות בקשה משלטונות רוסיה.
זאקייב השתתף בכינוס הקונגרס הצ'צ'ני העולמי שנערך בתחילת השבוע בקופנהגן. המשטרה הודיעה כי קיבלה אתמול מידע משלטונות רוסיה המצביע על כך שזאקייב חשוד בסיוע לתכנון חטיפת בני הערובה בתיאטרון במוסקבה ובהשתתפות מספר פעולות טרור בין השנים 96' ל-99'.
משטרת קופנהגן הודיעה כי "זה בסיס מספיק למעצר" ומסרה כי היא מצפה כעת לבקשת הסגרה רשמית מרוסיה.
קיום הקונגרס הצ'צ'ני בקופנהגן גרם למשבר דיפלומטי בין רוסיה לדנמרק, הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי. זאת, לאחר שרוסיה טענה כי כמה מהמשתתפים בכנס הם טרוריסטים. נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אף הודיע בעקבות המשבר על דחיית ביקורו המתוכנן באמצע נובמבר במדינה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אחמד זאקייב. חשוד בתיכנון החטיפה במוסקבה
צילום: איי פי
מומלצים