שתף קטע נבחר

משרד החינוך יחקור את כל המוסדות לאוטיסטים

ב-ynet נחשף כי ילדים שאינם סובלים מאוטיזם שולבו בבתי ספר מיוחדים לאוטיסטים. יו"ר ועדת החינוך בכנסת, הח"כ אורלב, תבע שתיערך בדיקה שמית בכל מוסד ומוסד

בעקבות תחקיר ynet החל משרד החינוך לבדוק את תיקיהם של מאות ילדים הלומדים בבתי ספר לאוטיסטים. הבדיקה תכלול כ-1,100 ילדים אוטיסטים בבתי ספר יסודיים ועל-יסודיים בעשרת בתי הספר לאוטיסטים בארץ.
על הבדיקה החליטה האחראית מטעם האגף לחינוך על-יסודי לשירותי חינוך מיוחדים, לאה שקד, שלמעשה אחראית על בתי הספר לילדים אוטיסטים. בתחקיר ynet נמצא שבבתי ספר אלה למדו ילדים שאינם אוטיסטים. רובם סובלים מפיגור קל עד בינוני או מבעיות תקשורת קשות ולדברי שקד, מקומם אינו בבתי ספר לאוטיסטים.
עוד מסרה שקד שהאגף לחינוך על-יסודי יעבור על הדוחות של הפסיכולוגים בוועדות ההשמה של החינוך המיוחד, שהמליצו להפנות את הילדים לבתי הספר לאוטיסטים. את הילדים שאינם מתאימים למסגרות ושאינם אוטיסטים יפנו למסגרות חלופיות מתאימות לצרכיהם. לדבריה הבדיקה תארך כעשרה ימים.
יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ זבולון אורלב, פנה עם הפרסום ב-ynet למנכ"לית משרד החינוך, שלומית עמיחי. אורלב ביקש שתוך שלושה שבועות תתבצע בדיקה שמית בבתי הספר לתלמידים אוטיסטים, במטרה לגלות תלמידים שלומדים במוסדות אלה למרות שאינם אוטיסטים. אורלב מסר שאין לקבל מצב בו ילדים שזקוקים לצרכים מיוחדים נמצאים בבתי ספר לאוטיסטים רק בגלל שלא נמצאה להם מסגרת מתאימה. במכתבו לעמיחי מודיע אורלב שאם לא תתקבל פנייתו תוך הזמן האמור, יכנס את הוועדה בדחיפות כדי לדון בנושא ולחייב את משרד החינוך לנקוט בצעדים מתבקשים.
ארגון הל"ה, הפועל למען החינוך בשכונות ובעיירות פיתוח, מסר בתגובה לדברים שאנשיו נתקלים מדי יום במקרים של ילדים שאינם אוטיסטים, המשולבים בבתי הספר המיוחדים. לדברי הארגון, המגמה לפיה משרד החינוך מושיב תחת קורת גג אחת ילדים בעלי בעיות שונות מהחינוך המיוחד, ממחישה את מדיניות "פח הזבל" או "מסלקת הילדים" של המערכת.
לטענת גורמים בארגון, הוראות משרד החינוך קובעות שיש לערוך הפרדה בין הצרכים השונים של הילדים ולהתאים לכל חריג את המסגרת המתאימה לו. בהודעה שהוציא הארגון הוא מוסר שאין זו הפעם הראשונה שמשרד החינוך אינו ממלא את ההוראות שלו עצמו. הארגון קורא להורים, מורים ולאנשי חינוך לא לתת יד להמשך המצב הקיים, שגורם לנזקים קשים לילדים, לאפליה ולחוסר צדק.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נדב נויהויז
בית ספר לילדים אוטיסטים בירושלים
צילום: נדב נויהויז
אופירה יוחנן-וולק
שלושה שבועות. אורלב
אופירה יוחנן-וולק
מומלצים