שתף קטע נבחר

שרון: "גחמה פוליטית של העבודה פירקה הממשלה". הנאום המלא

רה"מ: "מיומי הראשון קבעתי לי כלל, שלא אכנע לסחטנות פוליטית; האחדות הייתה מחוייבת אז, והיא מחוייבת גם היום; העבודה פירקה את הממשלה בגלל גחמה פוליטית; הנשיא קיבל את בקשתי לפזר את הכנסת ה-15"

ראש הממשלה, אריאל שרון, הודיע הבוקר (ג') על החלטתו לפזר את הכנסת באישור נשיא המדינה. במסיבת עיתונאים שקיים בירושלים מתח ראש הממשלה ביקורת חריפה על מפלגת העבודה, ואמר כי אחדות לאומית הייתה ונותרה "צורך השעה". החלטת ראש הממשלה - הנאום המלא:
"אתמול התרחש פיגוע טרור רצחני: מחבל מתאבד פוצץ עצמו בלב קניון בכפר סבא במטרה להרוג כמה שיותר אזרחים חפים מפשע, שכל חטאם הוא היותם יהודים. אני רוצה לשלוח מכאן תנחומים למשפחות ההרוגים.
"מדינת ישראל ניצבת מול אתגרים קשים ומורכבים. מאז כינונה של ממשלת האחדות בראשותי, עשיתי הכל על מנת להוביל את מדינת ישראל לנוכח האתגרים בהסכמה רחבה. זה לא היה קל. האחדות היתה מחוייבת אז, והיא מחוייבת גם היום.
"בשבוע שעבר החליטה 'העבודה' לפרק את ממשלת האחדות בגלל גחמה פוליטית. התנהגות לא אחראית הובילה לפירוקה של ממשלה, ששיקפה את רצון העם.
"אני אומר זאת גם היום: בחירות בעת הזו זה לא מה שהמדינה צריכה. דרשתי מהממשלה לגלות שיקול דעת ואחריות בניהול המדינה. דרישה זו הפנתי גם בנאומי בכנסת כלפי כל אחד מנבחרי העם. אמרתי שמנהיגות נמדדת ונבחנת ביכולת להעדיף תמיד את האינטרס הלאומי על פני כל אינטרס פוליטי.
"מאז פרישתה הלא אחראית של 'העבודה' פניתי למפלגות ואישים שונים על מנת שיעמדו לימינה של הממשלה נוכח האתגרים המצפים לה. לצערי, בשיחות הועלו דרישות ותנאים שלהם לא יכלתי להסכים. לא אסטה מהמדיניות האחראית של הממשלה, לא אשנה את קווי היסוד, לא אפגע בסיכומים עם ארצות הברית ולא אפרוץ את מסגרת תקציב המדינה. התקציב יועבר ללא סטיה מגובה הגירעון ויעדי התקציב.
"אני לא אכופף את טובת המדינה למען אינטרסים צרים, לא בתחום הביטחוני ולא בתחום הכלכלי. אתמול שמענו את דבריו של יו"ר 'האיחוד הלאומי' אומר כי סיעתו לא תצטרף לממשלה ומציב רשימת תנאים ארוכה, שבראשה התנגדות מוחלטת להקמת ממשלת אחדות היום ובעתיד.
"מיומי הראשון בתפקיד קבעתי לי כלל: לא אכנע לסחטנות פוליטית. כך נהגתי בעבר וכך אמשיך לנהוג גם בעתיד. רציתי שממשלה זו תמלא את ימיה, אולם האתגים הביאו אותי להחלטה האחראית והפחות גרועה: לפזר את הכנסת ה-15.
הבוקר נועדתי עם נשיא המדינה. ביקשתי את הסכמתו לפזר את הכנסת, ולקיים בחירות כלליות בתוך 90 יום. הנשיא, לאחר ששקל את הדברים, הודיע על הסכמתו ופנה לציבור בעניין זה. עדכנתי גם את שרי הממשלה בהחלטה זו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
האחדות מחוייבת גם היום. שרון
צילום: ערוץ 2
מומלצים