שתף קטע נבחר

זהירות - אתרי גרין קארד מזויפים

אתרים שמתחזים לאתרים רשמיים של הממשל האמריקני מנצלים את נחישותם של הפונים, שמבקשים לזכות בהרגלת הגרין קארד השנתית, וגובים מהם כספים עבור שירותיהם. אחד האתרים האלה פונה בעברית לגולשים ישראלים

בכל שנה משתתפים 10 מיליון אנשים בהגרלת הגרין קארד השנתית של ארה"ב, בתקווה להיות חלק מהאתוס האמריקני. רק 50,000 בני אדם שאינם אזרחי ארה"ב זוכים באשרות המיוחלות, אך דומה כי הסיכויים המזעריים (1 ל-200) לא מרפים את ידיהם של הפונים, אשר לא מעטים מהם ישראלים.
תוכנית ההגרלה של הממשל, שנודעה בשם Diversity Lottery, מאפשרת לזוכים לעבור להתגורר בארה"ב ולעבוד בה תחת מגבלות מסוימות. כדי להשתתף בהגרלה יש למלא טופס ובו פרטים אישיים כמו שם, כתובת ומקום לידה ולצרף אליו שני תצלומים. על הטופס להישלח בדואר רגיל בלבד במסגרת חלון זמן של 30 יום, בדרך כלל במהלך חודש אוקטובר בכל שנה.
שלשום (ד') היה היום האחרון למשלוח טפסי ההשתתפות להגרלה לשנת 2004. חלק מהפונים, בלחץ הזמן האוזל, לא חשבו פעמיים לפני ששילמו כסף עבור טופס ההגרלה באתרי אינטרנט שהציעו את שירותיהם. גולשים שוויתרו על התחקיר המוקדם הופנו דרך מנועי החיפוש ובאנרים שהתפרסמו ברשת (גם באתרים ישראלים) לאתרים שמתחזים לאתרים רשמיים של ממשלת ארצות הברית, הדורשים סכום של 10 עד 200 דולר עבור טופס ההרשמה, שאמור להינתן חינם. גורם רשמי במשרד ההגירה האמריקני מסר לאתר החדשות MSNBC.com כי יותר ממאתיים תלונות הוגשו למשרד נגד אתרים אלה, רובן מאנשים תמימים שנפלו בפח.

אתרים משכנעים

אתרי ההגירה המדומים הם בעלי שמות וכתובות אינטרנט משכנעים, מעוטרים בסמל הנשר, בדגל זרוע הכוכבים ובתמונות הבית הלבן, ודומים במראה ובתחושה לאתרי ממשל אחרים. הגולשים עלולים לחשוב שגופים רשמיים עומדים מאחורי אתרים אלה, שאינם אלא מתחזים, המנסים להרוויח כסף מנחישותם של רבים להגר לארץ בה מתממשים כל החלומות.
אחד האתרים האלה הוא usafis.org, שמופיע גם בגירסה עברית ולאחרונה מפרסם באנרים באתרי אינטרנט ישראלים, הקוראים לגולשים לרכוש את שירותיו. בדף הבית של האתר מופיע הכיתוב "ברוכים הבאים לאגף שירותי ההגירה של ארצות הברית - התגוררו ועבדו באמריקה". ברקע הכיתוב נראים תצלומים של פסל החירות ושל הנשר האמריקני.
בתחתית הדף הראשי מופיע הלוגו הרשמי של firstgov.gov, שמרמז כביכול כי האתר הוא חלק משירותי הממשל הזמין של הממשל האמריקני. בדף האודות של האתר כתוב כי "USAFIS הוא שירות ההגירה של ארה"ב, שמטפל בזכויות ההגירה של אזרחים זרים שאינם אמריקנים". האתר מאפשר לפונים לעבור "בדיקת זכאות והרשמה בעברית", על פי ארץ לידה, השכלה ותעסוקה. אם הפונה "מצליח" בבדיקה, האתר מזמין אותו להירשם לתוכנית הגרלת הגרין קארד. התעריף הוא 39 דולר לשנה, 59 דולר לשנתיים, 99 דולר לארבע שנים או 179 דולר לשני טפסים למשך ארבע שנים.
נוסף על עברית, האתר מתפרסם באנגלית, עברית, ספרדית, גרמנית, צרפתית, רוסית, פורטוגזית, סינית, איטלקית, ערבית ויפנית. ניסיון פשוט להתחקות אחר מקורותיו של usafis.org מגלה כי האתר פועל משרת באטלנטה.
אתר מתחזה נוסף הוא usais.org ואתר אחר, usnis.org, הרחיק לכת מכל האחרים והעתיק את העיצוב הגרפי של האתר הרשמי של משרד ההגירה האמריקני. במנועי חיפוש כמו "גוגל" ניתן למצוא קישורים לעשרות אתרים שמציעים שירותי הגירה בתשלום.

הממשל האמריקני מזהיר

אתר משרד החוץ האמריקני מבהיר כי "אין צורך לשלם כדי להשתתף בתוכנית ההגרלה השנתית. הממשל האמריקני אינו נעזר בחברות חיצוניות לצורך הפעלת התוכנית...כל גורם שמציע את שירותיו לצורך הגשת הטפסים עושה זאת ללא תמיכת הממשל האמריקני ואישורו. לכל טופס המוגש ישירות על ידי הפונה סיכוי שווה להיבחר באופן אקראי על ידי המחשב כפי שיש לטופס המוגש דרך חברה המגישה את הטופס בשם הפונה עבור תשלום".
משרד ההגירה האמריקני (USINS) פירסם באתר הבית שלו אזהרה רשמית מפני האתרים המתחזים. "ה-INS מזכיר לציבור כי רק אתרים שנושאים את הסיומת .gov", נכתב באזהרה, "הם אתרי ממשל רשמיים...אתרים רבים אחרים בעלי הסיומת .com, .org או .net מספקים מידע מועיל אודות שירותי הגירה אך ה-INS אינו עומד מאחורי התכנים המתפרסמים בהם. מספר אתרים מנסים להטעות את הגולשים דרך התחזות לאתרים רשמיים של ה-INS. אתרים אלה עשויים לנסות לגבות מכם כסף עבור שירותים שניתנים חינם...יש לנהוג בזהירות בכל הקשור למשלוח מידע אישי לאתרים אלה".

הבהרה לעניין אתר usafis.org והגרלות "Green Card"

החל מיום 8.11.02 פורסמה באתר ynet כתבה שעניינה באתרים המציעים שירותים למי שמבקש להשתתף בהגרלת "Green Card" המאורגנת על ידי המימשל בארצות הברית. בכתבה זו נכללה גם התייחסות לאתר usafis.org.
יובהר כי אתר usafis.org מספק לפונים אליו, המבקשים להשתתף בהגרלת "Green Card", שירותים בתשלום של בחינת זכאות ראשונית להשתתפות בהגרלה וכן מילוי והגשה של טפסי השתתפות בהגרלה מטעמם של הפונים ועבורם - על בסיס הנחיות שירות ההגירה של ארה"ב. כלומר, הכספים הנגבים מן הפונים הם בתמורה לשירותים הניתנים על ידי האתר - ולא תשלום עבור עצם השתתפות בהגרלה.
כמו כן, מבקשת מערכת ynet להבהיר, כי לא הייתה לה כל כוונה לייחס אתר usafis.org או/ו למפעיליו עבירה של זיוף או כל כוונה פלילית אחרת.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חולמים על אמריקה ומוכנים לשלם
מומלצים