שתף קטע נבחר

גורם צבאי בכיר: "בצה"ל - יותר מדי קצינים"

לדבריו, רבים מהמקצועות בצבא מזכים את בעליהם בדרגות קצונה שלא בצדק, "ויש בכך זילות קשה של אתוס הקצונה". תוכנית לצמצום שיעור הקצינים בצה"ל נמצאת כעת בדיון במטה הכללי

חלק מהחיילים בצה"ל מחזיקים במשך שנים רבות בדעה שיש בצבא הרבה יותר מדי קצינים. בעת האחרונה הצטרפו לדעתם גם מפקדי זרוע היבשה, ופיתחו תוכנית להפחתת כמות ושיעור הקצינים בצה"ל, מקרב כלל המשרתים.
בעבודה נרחבת שערך מפקד בית הספר לקצינים (בה"ד 1), אל"מ יוסי היימן, ושהניבה בתקופה האחרונה מסמך הנושא את השם "זהות הקצין", עלו כמה פרמטרים בתחומי הערכיות והמקצועיות הנדרשת מקצינים בצה"ל, ומהגופים והמפקדים המכשירים אותם. "הגדרת הקצין במילון צה"ל מתארת אדם הבקי באומנות המלחמה, אבל מעולם לא היה מסמך הדן בזהות הקצין", סיפר ל-ynet קצין בכיר בזרוע היבשה.

מקצוע או שליחות?

בין השאר דן המסמך במתח שבין היות הקצינות משלוח יד או מקצוע, לבין היותה שליחות, ומנסה למצוא הגדרה הנסמכת על שילוב של שני המודלים. בחלק אחר דן המסמך על סגולות הקצין, ובין השאר עולה בו השאלה מי צריך להיות קצין בצה"ל, שבו שיעור הקצינים מבין כלל המשרתים הוא אחד הגבוהים ביותר בעולם.
הקצין הבכיר גורס כי רבים מן המקצועות בצבא מזכים את בעליהם בדרגות קצונה שלא בצדק. יש בכך, לדבריו, זילות קשה של "אתוס" הקצונה, ופגיעה גם בתחושת השליחות של הקצינים וגם בזהותם הקבוצתית כמקצוע. "אנחנו רגילים שבעלי מקצועות מסויימים, דוגמת רופא שיניים במרפאה צבאית, או אקדמאים במקצועות שונים צריכים לעבור קורס קצינים במשך שלושה חודשים ולשאת בסופם דרגות קצונה, וכבר הרבה שנים איש לא שאל את עצמו בשביל מה הם צריכים לבזבז שלושה חודשים מן השרות, ומדוע צריך קצינים בתפקידים שונים. אם רוצים לעודד אנשים להישאר בצבא, או לתגמל אותם, אפשר לשלם שכר גבוה יותר או להעלות את יוקרתם של נגדים", אמר הקצין הבכיר.

שינויים במערך ההכשרה

התוכנית הינה חלק ממערכת שלמה של שינויים שמונהגים בשנים האחרונות במערך ההכשרה של מפקדים בצה"ל, ושמטרתם העיקרית היא להפוך את שדרת הפיקוד של צה"ל לאיכותית יותר. כך, לדוגמה, מוכשרים כיום מפקדים שאינם קצינים במערך החי"ר בקורס סמלים בכירים (סמ"בים), הקצינים הלוחמים מוכשרים בקורס קציני יבשה החדש, וחלק ממפקדי הפלוגות הם אקדמאים בוגרי המכללה לפיקוד טקטי. קצין בכיר בזרוע היבשה אמר היום כי "בוגר קורס קציני היבשה כיום בקי יותר בתורת לחימה ממפקד חטיבה בתקופת מלחמת שלום הגליל".
כעת נמצאת התוכנית לצמצום שיעור הקצינים בצה"ל בדיון במטה הכללי, ובין השאר, לא ברור עדיין באילו מקצועות צבאיים ייפסקו ההכשרות המקבילות לקצונה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חיילי צה"ל. ויכוח על דמות המפקד
צילום: איי פי
קצין צעיר. מקצוע או שליחות?
מומלצים