שתף קטע נבחר

מפלגות הימין מתאחדות; המפד"ל בחוץ

האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו, מולדת ותקומה החליטו על הקמת מפלגה משותפת לקראת הבחירות; במצע המשותף ייכלל רעיון הטרנספר "עם תיקונים קוסמטיים". יו"ר המפד"ל, איתם, שרצה באיחוד - נכנע לחברי מפלגתו שהתנגדו

האיחוד בימין הופך לעובדה מוגמרת, לפחות בחלקו: מפלגות ישראל ביתנו-האיחוד הלאומי, מולדת ותקומה החליטו על איחוד לגוש אחד שירוץ לבחירות 2003.
המפד"ל, שהתלבטה בשאלה אם להצטרף לגוש או לא, הודיעה הערב (ד') שהיא נשארת בחוץ ותתמודד בבחירות באופן עצמאי. יו"ר המפד"ל, השר אפי איתם, שרצה באיחוד, נאלץ להיכנע לחברי מפלגתו, שהתנגדו בתוקף לאיחוד, וחלקם איימו בפרישה.

טרנספר עם "תיקונים קוסמטיים"

המפלגה החדשה תקבל את רעיון הטרנספר עם "תיקונים קוסמטיים", שיהיו מקובלים על כל הצדדים. לדוגמא: פתרון של "עידוד האוכלוסייה הערבית להגר מהארץ" יוזכר במצע המפלגה החדשה. יו"ר מולדת, ח"כ בני אלון, אמר ל-ynet שהטרנספר יככב "במקום בולט" במצע של המפלגה החדשה ובתעמולת הבחירות.
מוסדות המפלגות של האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו, מולדת ותקומה יתכנסו מחר לאשר את האיחוד בהצבעה. בתחילת השבוע הבא יודיעו המפלגות במסיבת עיתונאים על שם המפלגה ועל התעמולה לבחירות הקרובות. הבוקר נקבעו מטות אסטרטגיה, שיגבשו מצע משותף. יועץ התקשורת, ד"ר יריב בן אליעזר, וענת שור ינהלו את קמפיין הבחירות המשותף. מקורות המקורבים לנושא מסרו שאחד מהשמות האפשריים שהועלו למפלגה החדשה הוא "תכלת". דובר גם על שם שיכלול שתי מלים, שאחת מהן תהיה "מולדת". בתגובה נמסר מסיעת האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו, שנושא שמה של המפלגה לא עלה בדיונים, ושכאשר יוחלט על שם, יהיה הדבר בהסכמת כל הצדדים ויפורסם ברבים.

המפד"ל: לנגנטל ואורלב איימו בפילוג

המהלך של איחוד עם המפד"ל סוכל בשל ההתנגדות העזה מכיוונם של חברי הכנסת נחום לנגנטל וזבולון אורלב, שאף איימו בפילוגה של המפד"ל.
אורלב אמר ל-ynet שהוא שולל מכל וכל אפשרות של שילוב המפד"ל במפלגת הימין הקיצוני של ליברמן, איילון והנדל מסיבות אידיאולוגיות עקרוניות, והוא סבור שאין לאף מנהיג במפד"ל סמכות לדון באיחוד שכזה. "אני לא רואה את עצמי שותף בכזאת מפלגה, ומי שיחליט על איחוד כזה מחליט להתפלג מהמפד"ל", אמר אורלב והוסיף: "אם יהיה פילוג כזה יהיה ברור מי הקיצוני ומי השפוי".
לבסוף נכנע איתם: "לא בשלו התנאים לאיחוד מפלגות הימין", אמר, "והדבר לא יביא לתמורה האלקטורלית הצפויה". הוא הסביר שביקש למנוע פילוג במפד"ל.

הויכוח סביב שיריון המקומות

אם המפד"ל היתה מסכימה לאיחוד היה זוכה איתם להיכנס למקום הראשון ברשימה לפני ליברמן. כעת, משנשארה בחוץ, יתפוס ליברמן את המקום הראשון ברשימה, ויקבל את התיק הבכיר יותר בממשלה שתוקם.
גורמים המקורבים למו"מ בין המפלגות ציינו שגם נושא רשימת המפלגה המאוחדת לכנסת היה בבסיס החלטת המפד"ל להישאר עצמאית. המקורות ציינו שבהסכמה שהושגה בין ליברמן לאיתם, הובטחו למפד"ל ארבע מקומות בין 12 המקומות הראשונים ברשימה - המקום הראשון, כאמור, ושלושה מקומות נוספים. אולם המפד"ל, מצידה, דרשה את המקום ה-13 וה-16 ברשימה, אלא שלטענת הגורמים ליברמן לא סיפק בנושא תשובות ברורות והביא למשבר.
עם זאת, סיכמו יצחק לוי מהמפד"ל וצבי הנדל מתקומה, שבמהלך הבחירות לא יטיחו המפלגות השמצות הדדיות ו"לא ילכו ראש בראש". הצעה נוספת שהועלתה היא שבין המפד"ל לגוש הימין ייחתם הסכם עודפים.

ישראל בעליה: הם נטשו את העולים

מפלגת ישראל בעלייה פירסמה הודעה לפיה היא "מצרה על בחירתו של ח"כ אביגדור ליברמן, יו"ר מפלגת "ישראל ביתנו" להתאחד עם תקומה ומולדת. זאת במקום לחזק את כוחה של העלייה על ידי ריצה משותפת של מפלגות העולים". לאחרונה התקיימו מגעים בין מפלגות העולים, אותם ניהלו חברי הכנסת מרינה סולודקין ויורי שטרן, אולם בשל הפערים הגדולים לא סוכם דבר.
מספר שעות אחרי פרסום ההודעה של "ישראל בעלייה" הוחלט על פגישה שתתקיים מחר בין ליברמן לשרנסקי, כדי לדון באפשרות להצטרפותה של "ישראל בעלייה" לגוש הימין. גורמים במפלגות העולים העריכו שהסיכויים להצטרפות "ישראל בעלייה" אינם גבוהים.

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג וסמדר שמואלי

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
איתם. נשאר בחוץ
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: גלי תיבון
ליברמן. כנראה במקום הראשון?
צילום: גלי תיבון
מומלצים