שתף קטע נבחר

העימות: פואד ורמון הזיעו, מצנע שתה מים

העימות הטלוויזיוני של המתמודדים על ראשות העבודה הפך להתכתשות מילולית, שבה גידפו, העליבו, התחמקו ועיוותו. מצנע הפגין נדיבות של מוביל, וכמעט שלא שיסע את מתחריו

העימות הטלוויזיוני בין המתמודדים על ראשות מפלגת העבודה - בנימין בן אליעזר, חיים רמון ועמרם מצנע - ששודר אמש (ג') בתוכנית "משעל חם" בערוץ 2, הפך מהרגע הראשון להתכתשות מילולית, שבו נכנסו הדוברים זה לדברי זה, גידפו, העליבו, התחמקו, ועיוותו, בניסיון לזכות בנקודות ולשנות את רוח הסקרים המנשבת בגבו של מצנע. הוא, לעומתם, בלט כאשר הפגין נדיבות של מוביל, וכמעט שלא שיסע את מתחריו. רמון ובן אליעזר הזיעו, בעוד מצנע לגם מים.
רמון, שהודיע אתמול כי מועמדותו נותרת בעינה, וכי הוא אינו מתכונן לפרוש מהמירוץ, חזר שוב על המסר הטרי שניכס לעצמו, כי המועמדות שלו הינה ערכית; ראש עיריית חיפה נאלץ להתאמץ פחות, הודות לעבודת הסוקרים הרבים הפזורים בשטח בימים אלה; ואילו בן אליעזר התקשה לעמוד מול שני מהירי הלשון שישבו מולו וירו בו חיצים מילוליים: "אני לא מתבייש בישיבה בממשלה, עשינו דברים חשובים ומנענו שליטה של איתם ולנדאו" - היה כתב ההגנה הכמעט יחידי שהכין.
מבחינה טקטית נמנע בן אליעזר מהתקפה על רמון והתרכז במצנע: מבחינתו, רמון הוא חבר לדרך ומועמד שמחליש את מצנע ומסייע לו עצמו בפריימריז; רמון תקף את כולם במנות שוות; ואילו מצנע שמר על ארשת עניינית, בשונה כל-כך מיריביו.
בסיום העימות הבהיר כל אחד מהצדדים, כי הוא המנצח בעימות. מטה בן אליעזר אף שלח הודעה לעיתונות בה נכתב כי "מצנע הוא המפסיד הגדול, ופואד ינצח ב-19 בנובמבר".

קטעים נבחרים מהעימות המשולש

יו"ר העבודה, בנימין בן אליעזר, פנה למצנע בפתח דבריו בפניה ישירה: "מצנע, אני רוצה להגיד לך שאתה לא תביא למפלגת העבודה קול אחד מהימין, והטעויות שאתה עושה הם פרי של חוסר ניסיון".
מצנע: "פואד, אתה עשית טעות אחת גדולה כאשר ישבת בממשלה שאתה עצמך אומר שלא עשתה כלום".
בן אליעזר: "לא נפרוש על חשבון דם הילדים שלנו".
רמון: "אני במשך שנה הצגתי אלטרנטיבה. אם הייתי ראש ממשלה היום, הייתה לנו חומת מגן, ולא היו נרצחים ילדים. פואד, אתה היית עוזר טבח במטבח של שרון, ואני פה קבעתי את סדר היום", אמר רמון, וכיוון לתכנית ההפרדה שהגה.
מצנע: "רמון, אתה ארכיטקט ממשלת האחדות הזו!"
רמון: "פואד לא עשה כלום".
בן אליעזר: "14 קבלנים בונים פה גדר הפרדה - 114 קילומטר גדר זה כלום? נו באמת, על מה אתה מדבר".
רמון: "פואד פסל עצמו מלהיות מנהיג העבודה בגלל הטעויות שלו, וכמו מצנע כבר היה לנו את ברק, שמהטעויות שלו עוד לא התאוששנו".
מצנע: "אני בא עם הרבה ניסיון!"
בן אליעזר: "על איזה ניסיון אתה מדבר?"
רמון: "איך תנצח את הליכוד, ניהלת פעם קמפיין?"
מצנע, בתורו, האשים את בן אליעזר שסיכם עם אריאל שרון כי אם יעמוד בראשות העבודה, יובילו שוב לממשלת אחדות לאחר הבחירות, והוא שוב יקבל את תיק הביטחון. בן אליעזר הכחיש: "לא היו דברים מעולם".
ניסים משעל לא התאמץ לשאול שאלות רבות מדי, והעימות היה רחוק מהתבנית המסורתית של עימותים פוליטיים - עם זמן משוב מדוד, ושאלות תכופות ומכשילות. ההתגוששות הפוליטית לוותה בשאלות מתגרות מצד משעל כמו: "בא מצנע וגונב לך את המפלגה תוך חודשיים, מה התגובה שלך?"
כותרת מדינית אחת חילץ משעל מעמרם מצנע המוביל בסקרים, שעל-פי ההערכות יבחר ליו"ר החדש של העבודה. מצנע הודה כי יסכים להידבר עם יאסר ערפאת, למרות הייאוש ממנו בכל חוג מדיני שהוא. "אם יש צורך ואין ברירה, נדבר גם עם ערפאת", אמר מצנע.
רמון שוב זעק: "כמה עוד נחכה לערפאת, עד מתי נהיה בעזה? עוד עשר שנים יעברו כך?"
משעל זעם וקם ממקומו לאחר שנכשלו ניסיונותיו להסות את רמון: "חיים תירגע, די, מספיק, שתה מים, כמה צריך להרגיע אותך???"
משעל: "מר מצנע, פואד יהיה שר ביטחון אצלך? הוא היה שר ביטחון טוב?"
מצנע: "אני לא מחלק עכשיו תיקים. צריך לשפוט את תפקוד שר הביטחון על-פי המצב, ועל פי תחושת הביטחון כיום".

מאחורי הקלעים: מצנע מתלונן על תרבות הצעקות

בן אליעזר הקדים לבוא לאולפן: כשעה לפני התוכנית כבר נפגש עם בנו, שחיכה לו בכניסה, ועלה לחדר ההלבשה שלו, שם קיבלו את פניו ניסים משעל ועיתונאים רבים. אחר-כך הגיעו גם רמון ומצנע, שכבר לא הספיק לשבת בחדר ההלבשה שלו, ועבר ישר לחדר האיפור. השלושה קיבלו חדרי הלבשה נפרדים, והוכן להם כיבוד קל – פירות, שתיה ופיצוחים; רק פואד נגע בכיבוד. הם לא נפגשו במסדרונות, אלא רק כאשר ירדו לאולפן, דקות ספורות לפני השידור.
באולפן הבחין מצנע ברמון, וקרא לעברו: "חיימק'ה". רמון, מחוייך, התקרב אליו, והשניים לחצו ידיים. פואד עמד בצד. רק כשהמנחה, ניסים משעל, הפגיש ביניהם, לחצו כולם ידיים, ונערכו לקרב.
לפני שהחל השידור עוד הספיקו להתלוצץ עם משעל, שהאשים כי "רמון מנסה לקחת את הכסא שלי". רמון השיב: "אתה קובע יותר מכולנו". אחר-כך ניתן האות, והעימות החל.
בהפסקה נשאלו השלושה כיצד הם מרגישים, וכל אחד בתורו אמר שהוא מרגיש טוב. מצנע, עם זאת, שתק והוסיף: "זאת בדיוק תרבות הצעקות שאני מנסה לשנות. אני לא מתכוון לריב".
במהלך ההפסקה התבשרו השלושה כי ראש הממשלה שרון "לקח בגדול" בוועידת הליכוד. פואד, כלא מאמין, אמר: "באמת?". יועץ התקשורת של מצנע, און לוי, התקרב אליו שניות שהשידור החל שוב ולחש: "אל תשכח לציין כי 671 איש מתו בפיגועים מאז קמה ממשלת שרון". העימות נמשך.
בתום השידור לחצו השלושה שוב ידיים, מחוייכים, והשיבו לשאלות. פואד ורמון חזרו על המסרים השגורים בפיהם. מצנע אמר: "אין מנצחים או מפסידים בעימות כזה. הפריע לי המעבר החד מהסרטון הקשה לפספוסים. אני חי את זה יום יום, ואני רואה את המשפחות פנים מול פנים. הן הסיבה העיקרית שבגללה הצטרפתי". כאשר נשאל אם נהנה מהעימות, אמר: "זה לא היה ויכוח, ולא נהניתי. אין בזה הנאה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מצנע. חסר ניסיון?
צילום: רויטרס
צילום: ערוץ 1
פואד. עוזר טבח?
צילום: ערוץ 1
צילום: ערוץ 10
רמון. תקף את כולם
צילום: ערוץ 10
מומלצים