שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ברוכין הבאים

  לרגל ההוצאה המחודשת של אלבום הבכורה של "הנשמות הטהורות", נאוה ברוכין, הצלע הנשית במשולש, שהפכה לדתייה, מספרת על השינוי, האהבה והאור שאיתה

  בשנת 73' היתה נאוה ברוכין, 50, הצלע הבלונדינית של "הנשמות הטהורות", ההרכב האיכותי קצר הימים שייסד והנהיג נתן כהן וכלל גם את יורם ירוחמי. "היינו קיימים פיזית רק קצת יותר משנה. אם השירים שלנו ממשיכים לחיות כמעט שלושים שנה, יש לכך סיבה. כמי שמדברת כל יום עם בורא עולם, אני מאמינה שאין כאן מקריות. מישהו מכוון את הדברים מלמעלה".
  השלושה ריגשו את הקהל בלהיטים כמו "אחכה לך", "קפה אצל ברטה", "חלפה שנה" ו"שלא ייגמר לי הלילה". שירי האלבום היחיד שלהם - שיצא עתה בהוצאה מחודשת בסידרת הקלאסיקה "מבראשית" של "הד ארצי" - נשארו קרובים לליבה גם לאחר שהפכה לדתייה יחד עם בעלה הגר, המלחין והזמר קן ברג'ס. "אולי עם השירים ההם אני יכולה לתרום תרומה משלי, כדי לאחד את העם ולחזק את רוחו", היא אומרת.
  על דלת דירתם בגבעת שמואל כתוב "נאוה ואברהם בר". מוקפת בספרי קודש ובסממנים אחרים של משפחה דתית-חרדית, מסכימה ברוכין-בר שהתפרדות החבילה היתה החמצה. ירוחמי משך לכיוון הכלכלה והיה לפקיד בכיר בבנק ישראל, וכהן פנה לקריירה עצמאית, כולל אולפן שהוא מטפח במרתף ביתו. ברוכין הלכה על קריירה בינלאומית, שלבסוף הוליכה אותה למקום המיוחד שבו היא נמצאת כעת. "אני מסתכלת על המוסיקה כעל דבר רוחני ועילאי, שאפשר להגיע דרכו לשמיים. פעם, כשהייתי יוצאת להופעה, היה לי חשוב איך אני נראית ומה אני לובשת. היום, כשאני מופיעה לנשים בלבד, חשוב לי אם אצליח להגיע בשירה למעלה".
  ברוכין, ילדה טובה סביון, שירתה בצבא בצוותי ההווי של הצנחנים והנח"ל. כמו משוחררים מלהקות צבאיות אז, נחתה במשרדו של שלמה צח והתעניינה באפשרות של הופעה בהרכב. "שלמה כנראה רצה להיפטר ממני ושלח אותי לחפש חבר'ה. יצאתי החוצה, לדיזנגוף, ונתן כהן היה הראשון שפגשתי. מאחר ששירתנו בצוותי הווי מקבילים, בנוסף ל'שלום' שאל גם 'מה נשמע?', וישר שאלתי אם בא לו לעשות הרכב. הוא לא סירב". קן-אברהם: "לא נפגשתם במקרה. זה היה משהו מלמעלה".
  ברוכין: "היינו צריכים עוד מישהו להרכב. נתן הציע את יורם, ששירת איתו בצבא. כשנפגשנו שלושתנו, גילינו שיש בינינו שילוב קולי יפה. די מהר יצאנו להופעות. צח שילב אותנו בסיבוב הופעות עם אילנית וששי קשת. הקלטנו שירים, אבל לפני שהופיע התקליט היחיד שלנו, פרצה מלחמת יום הכיפורים. 'אחכה לך' נהיה להיט בגלל משמעות השיר לגבי התקופה. להופעות בתקופת המלחמה יצאנו נתן ואני כצמד, ויורם שירת במקום אחר. פתאום מצאנו את עצמנו באמצע המלחמה. כשהטיסו אותנו במסוקים, היה ריח חזק של דם מפינוי הנפגעים. אבל היתה אז אווירה אחרת, של אחדות".
  זמן לא רב לאחר המלחמה פרשה ברוכין לקריירה עצמאית. עירית בולקא מילאה את מקומה עד הפירוק הסופי של ההרכב. ארבע מגירסאות הבונוס של התקליטור המחודש הן בביצועה. לימים הפכה בולקא לדתית, אבל אז ברוכין עדיין לא היתה בכיוון. את ההצלחה הגדולה ביותר קצרה דווקא בפסטיבל בינלאומי בצ'ילה הרחוקה, "שם הרגשתי מחוברת לשורשים שלי עוד יותר מאשר בארץ, ומעין שליחה של המדינה".
  דרום אמריקה היתה מבחינתה מקפצה לחו"ל. ב-81' החתים אותה פרנסיס ליי, מלחין-על בעולם הקולנוע ("גבר ואשה", "סיפור אהבה"), על חוזה להוצאת תקליט משיריו. המפיק שהוזמן למשרד הפריזאי הקשיב בעיניים עצומות לקולה של ברוכין בהקלטת ניסיון, כשגבו מופנה אליה. כיום הם מדברים על מעין זרם חשמלי שעבר ביניהם כמעט בלי להחליף מבטים. זה היה קן.
  ליי ואנשיו יצאו לארוחת צהריים, בעוד נאוה וקן העדיפו להישאר במשרד ולדבר ביזנס. הקרח נמס מהר בין הג'נטלמן הלונדוני, שהיה פרוד מרעייתו האנגלייה, לבין הזמרת הישראלית הצעירה, גרושה טרייה אחרי נישואין קצרים לאיש עסקים יהודי מאנגליה. הם לא ציפו שתקליט משותף יבנה להם את פרק ב' בחייהם. "בעצם, נאוה היתה בניגוד גמור לציפיות שלי", נזכר קן. "כשאמרו לי שאפגוש זמרת מישראל, ציפיתי שתהיה כהה כזאת, עם שיער שחור, בגלבייה ובסנדלים, בעלת ניסיון ברכיבה על גמלים. במקום זה קיבלתי בלונדינית עם כלב קולי צמוד".
  עד שקן נקרה בדרכה, נאוה היתה רחוקה מלהיחשב דתייה, "למרות שמאז בת המצווה שלי אני נוהגת לומר 'שמע ישראל' לפני השינה". כשהתאהבו, עלתה השאלה הדתית. "בשום פנים לא הייתי מתחתנת עם לא יהודי", היא אומרת. קן: "נאוה לא היתה צריכה להתאמץ כדי לשכנע אותי. היהדות היתה טבועה בי מתמיד, למרות שלא הייתי יהודי". ברוכין: "קן מצוי עמוק בהיסטוריה של העם שלנו. יש לו תחושה שבגילגול הקודם שלו היה יהודי. הוא צעד בביטחון לקראת הגיור ב-84'. ביום שבו עבר את ברית המילה בפריז שאלתי אותו אם הוא בטוח במה שהוא הולך לעשות. די היה במבט שלו כדי לשכנע אותי שאין לו כל כוונה לסגת מהצעד.
  "זה אולי יישמע מפליא, אבל קן הוא זה שהחזיר אותי לשורשים. בלימודי היהדות שלו לקראת הגיור, הייתי איתו לאורך כל הדרך ולמדתי דברים שקודם לכן לא היו נהירים לי. כשאתה נכנס לעניין, הוא ממלא אותך. בשישי בערב, כשאחרים צמודים לטלוויזיה, אותנו מרתק יותר הבילוי עם ספר הזוהר וספרי הקודש".

  - יכול להיות שהכיוון יתהפך חזרה, כפי שקרה לרותי נבון?

  "לי זה לא יקרה. רותי היתה הזמרת הראשונה שחזרה בתשובה. דיברנו כשהייתי במעלה הדרך. 'נאוה, זה ניסיון מאוד קשה', היא אמרה לי. וכמה שהיא צדקה. אבל אני לא לבד בקטע הזה. לצידי אדם כמו קן". במסגרת המהפך שעברה מופיעה ברוכין בפני נשים בלבד. הגבר היחיד שמותר לו להתקרב הוא קן, שלוקח על עצמו להפעיל את הסאונד.

  - עם יד על הלב, אנחנו, הגברים, לא חסרים לך בהופעות?

  "זאת לא שאלה של חסרים או לא. לגבי, השירה היא כמו תפילה ואני לגמרי מרוכזת בה, בתקווה שבורא עולם ישמע אותי".
  גם כיום היא לא מתנתקת כליל מלהיטי העבר, אבל מתאימה להם מילים אחרות. במקום "אחכה לך", למשל, היא שרה "החזר את השכינה". "מותר לי לשיר מה שאני רוצה, כל עוד אני לא מקליטה את השירים בנוסח אחר מכפי שנכתבו", היא מבהירה.
  קרולין, 15, בתם היפהפייה של בני הזוג, לומדת באולפנת בנות ליד כפר חב"ד. "לא קל לה עם מה שעברנו, אבל אני סומכת על הקדוש ברוך הוא שיראה לה את הדרך", אומרת ברוכין, המקפידה על אורח חיים חרדי. "אצלנו הכל גלאט גלאט כשר, המהדרין שבמהדרין", היא מצהירה. לבושה צנוע ביותר ולראשה פאה. "שש שנים התהלכתי עם מטפחת ראש, כמו חוזרות בתשובה", היא מספרת, "עד שבאחרונה הדוסיות שאיתי אמרו לי 'נאוה, באמת, תורידי את השמאטע (הסמרטוט) ושימי פאה כמונו'. כשראו אותי כך בפעם הראשונה, אמרו 'או, עכשיו את חרדית!'. העניין של הפאה הוא בשבילי הקרבה מאוד גדולה".
  קן העביר את כל פעילותו המוסיקלית לתחום המוסיקה החסידית. גדולי הזמרים בו, ובראשם מרדכי בן דוד ורדיגר ("שהוא כמו אח של קן"), משחרים לפתחו כדי לקבל ממנו לחנים. זוגתו מתחלקת עימו בניהול פעילותו המוסיקלית, "וכשאני מתפנה מעט, אני מבקרת במקומות קדושים, עולה לקברי צדיקים". שם היא מודה לאלוהים שהציל את קן מהתקף הלב שבו לקה בביתם. "יחד מצאנו את האור", היא מאמינה.

  נתן נותן גיבוי

  "נאוה תרמה משמעותית לצבע המיוחד של 'הנשמות הטהורות' ואיתה הגענו לאן שהגענו", אומר נתן כהן, מייסד הלהקה. "באשר לחזרה בתשובה שלה, כפי שאני זוכר, לא היה קל להסתדר איתה, אבל אם זה עשה אותה אדם יותר טוב, אני בעד!".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נאוה ברוכין ובעלה. השירה היא כמו תפילה
  לאתר ההטבות
  מומלצים