שתף קטע נבחר

גורמים מדיניים: הבנות יהודה בטלות

בעקבות המארב בחברון מעריכים גורמים מדיניים: צה"ל יחזור לשלוט בכל חלקי העיר שמהם נסוג במסגרת "הבנות יהודה". גירוש ערפאת עשוי לעלות בישיבת הממשלה מחר, אולם רה"מ ושר הביטחון מתנגדים לגירוש. משרד החוץ פתח ב"מתקפת הסברה"

צה"ל התחיל לפעול במהלך הלילה בחברון בעקבות המארב של הג'יהאד האיסלאמי. כוחות מג"ב וצה"ל הטילו עוצר בכל רחבי העיר - גם בשכונות שמהן נסוג צה"ל לפני כשלושה שבועות במסגרת הבנות "יהודה תחילה". במקביל החלו כוחות מהנח"ל ומיחידות מיוחדות לבצע מעצרים בעיר, בניסיון להגיע למשלחיהם של המחבלים. על-פי דיווחי הפלסטינים, נעצרו לחקירה כמה עשרות בני-אדם. צה"ל הרס שלושה מבנים, שמהם נפתחה אמש האש.
גורמים מדיניים העריכו כי הבנות "יהודה תחילה" - שהושגו לפני כשלושה שבועות בין שר הביטחון הקודם, בנימין בן-אליעזר, לבין ההנהגה הפלסטינית - יבוטלו בעקבות האירוע, וצה"ל יחזור לשלוט במרכז העיר. "אנחנו רואים כי ההבנות בפועל בטלות", אמרו. עד כה נשמר בגזרה שקט יחסי, למעט מספר אירועים של חילופי אש, אולם בצה"ל חששו שהנסיגה תיצור ואקום שיאפשר לארגוני הטרור לשוב לעיר וליזום פיגועים.
ראש הממשלה, אריאל שרון, ושר הביטחון, שאול מופז, יקיימו הלילה התייעצויות על תגובת ישראל. הנושא יעלה בישיבת הממשלה מחר, וייתכן כי ראש הממשלה יבקש להפוך את ישיבת הממשלה לישיבה של הקבינט המדיני-ביטחוני.
גורמים מדיניים מעריכים כי שרים בימין יעלו בישיבת הממשלה או הקבינט את הצעה לגרש את ערפאת, אולם ראש הממשלה ושר הביטחון, שתמכו בעבר בגירוש, מתנגדים למהלך זה בעת הזו, ערב המתקפה האמריקנית בעיראק.
מקורבו של ראש הממשלה, השר רובי ריבלין, אמר ל-ynet כי "גירוש ערפאת הוא עדיין בבחינת פעולה שתסב לישראל נזק רב מהתועלת שתביא". לדבריו, צה"ל צריך להיכנס מחדש לכל אותם שטחים שיצא מהם, ולשלוט בהם. "סאיב עריקאת הבטיח לישראל ששטח חברון יהיה שקט כמו בית-לחם. בינתיים, לא דובים ולא כלבים", אומר ריבלין.
גורם מדיני הוסיף כי "לא ניתן לעבור בשתיקה על האירוע הקשה הזה, אבל צריך לפעול באזור הרגיש והנפיץ הזה, מבלי לגרום להסלמה ולתסיסה בעיר".

משרד החוץ מכנה את האירוע "טבח ליל השבת"

משרד החוץ פתח ב"מתקפת הסברה" בעקבות האירוע. בראיונות שמעניקים נציגי ישראל לכלי התקשורת הזרים הם מכנים את האירוע "טבח ליל השבת".
חדר המצב של משרד החוץ העביר לכל נציגויות ישראל בעולם רשימה של מסרים, ובראשם המסרים הבאים: "הדיבורים על הסכם הפסקת אש בין החמאס לפתח הם דיבורים ריקים; פעילות הטרור נמשכת - הפעם כנגד יהודים שהלכו לתפילה" (למעשה, לא נורתה אש לעבר המתפללים); "בכל פעם שישראל מתירה את הסגרים ועושה הקלות לאוכלוסיה, הפיגועים מתגברים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חיילים בחברון הלילה
צילום: רויטרס
מומלצים