שתף קטע נבחר

מכונית תופת בירושלים: 2 הרוגים ו-10 פצועים

ההרוגים הם איילת השחר לוי, בתו של השר לשעבר יצחק לוי, וחנן לוי, תושב ירושלים. המחבלים הצליחו להימלט. המפכ"ל: אם זה היה קורה בשוק או במקום הומה, היו לנו עשרות הרוגים

פיגוע קשה בירושלים: בשעה שלוש אחר הצהרים (יום ה') התפוצצה מכונית תופת, מאזדה 323 גנובה, ברחוב שומרון, ובפיצוץ נהרגו שני בני אדם ועשרה נפצעו, רובם קל. ההרוגים הם איילת השחר לוי, בתו של השר לשעבר יצחק לוי, בת 27, ועו"ד חנן לוי, תושב ירושלים בן 33. פקח של עיריית ירושלים רשם דו"ח למכונית התופת דקות ספורות לפני הפיצוץ, אולם לא הבחין בדבר מה חשוד.
אירגון הג'יהאד האיסלמי נטל אחריות על הפיגוע. ההודעה פורסמה בטלוויזיה של החיזבאללה.
החיזבאללה והג'יהאד קבעו, בפגישה שהתקיימה בשבוע שעבר בדמשק, לשתף פעולה בביצוע פיגועים נגד מטרות ישראליות. במשרדי הג'יהאד בעזה סירבו להתייחס לארוע ומלשכתו של עבדאללה א-שאמי, מראשי הג'האד בשטחים, סירבו לאשר או להכחיש את הידיעה.
יושב ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, אמר כי הרשות הפלסטינית מתנגדת לחלוטין לפיגוע מכונית התופת.

העדויות

מפקד מחוז ירושלים, ניצב יאיר יצחקי, אמר בתדרוך בזירת האירוע כי נראה שהמחבלים הצליחו להימלט מן הרכב לפני שהתפוצץ. יעקב חסון, בעל חנות הסמוכה למקום הפיגוע, סיפר כי עם הישמע הפיצוץ יצא לאיזור הרכב הבוער: "ראיתי גופת אשה, לצערי היא כבר לא היתה בין החיים, ניסיתי למשוך אותה החוצה. היא היתה בתוך האש. אחר כך ניסיתי לסייע למשטרה במתן עזרה ראשונה לנפגעים שהיו במקום".
מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יהודה וילק, אמר בזירת האירוע כי מדובר באירוע קשה. "מדובר ברכב שהתפוצץ סביב השעה שלוש. שני הרוגים בפיגוע, אנו מבררים את זהותם. הרכב - מדובר במכונית תופת, בה היתה כמות גדולה מאוד של חומר נפץ. אנחנו בודקים מדוע הרכב חנה בסמטה צדדית. אני מניח שפעולות המניעה שלנו באזור הזה הצליחה להסית את המחבלים עם הרכב לרחוב צדדי. אם היתה המכונית מתפוצצת בכיכר העיר היינו רואים פיגוע קשה הרבה יותר. אנחנו מעריכים שהם (המחבלים) לא נהרגו בפיגוע, ושהרכב התפוצץ כשהם לא היו כבר בתוך הרכב. הרכב חנה בתוך הסמטה. אני מעריך שבעקבות הפעילות המאסיבית של משטרת י-ם, בסופו של דבר המחבלים נאלצו לחנות בסמטה צדדית, זה לא מוריד מחומרת הארוע. מדובר במטען גדול. מעבר לכך זה לא יועיל לחקירה. אנחנו מזה מס' שבועות פועלים תחת הנחת עבודה שיש רצון לבצע פיגוע. היה ברור לנו שכל פעילות שלנו היא לא פעילות הרמטית".

מצב הפצועים

מצב שניים מן הפצועים בינוני ושמונה קל. שלושה מתוכם הם ילדים שהתגוררו אצל סבתם, לאחר שעזבו את שכונת גילה. הם הועברו לבתי החולים שערי צדק, הדסה הר הצופים והדסה עין כרם. נמסר כי חמישה מהפצועים הם בני משפחה אחת.
ההודעה על הפיגוע התקבלה בדיוק כאשר ראש לשכת ראש הממשלה גלעד שר עמד להיכנס לחדר התדריכים במשרד הביטחון ולמסור הצהרה על הפסקת האש עם הפלסטינים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
זירת הפיגוע ברחוב שומרון
צילום: איי פי
צילום: גלי תיבון
וילק. המחבלים הצליחו ככל הנראה להימלט
צילום: גלי תיבון
צילום: איי פי
איזור הפיגוע
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
מקום הפיצוץ. דקות לאחר הפיגוע
צילום: רויטרס
צילום: גלי תיבון
הרחוב בו היה הפיצוץ
צילום: גלי תיבון
צילום: רפרודוקציה גלי תיבון
נהרג בפיגוע. אלחנן לוי
צילום: רפרודוקציה גלי תיבון
ציום: דייגו מיטלברג (רפרודוקציה)
איילת השחר לוי
ציום: דייגו מיטלברג (רפרודוקציה)
מומלצים