שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  טרור במשפחה: "אני פוחדת שאבא ירצח את אמא"

  סיגל (שם בדוי) אובדת עצות. אביה, שנעצר לאחר שהיכה את אמה ואחיה, איים שירצח את האם, כשישוחרר ממעצר. מעדות שמסרה האם במשטרה עולה מסכת אלימות שנמשכת כבר יותר מ-20 שנה. "לאמא שלי ברור שאבא לא ייתן לה ללכת לעולם, וכל תלונה במשטרה מביאה עליה פרץ נוסף של אלימות"

  סיגל (שם בדוי) חוששת שאביה ירצח את אמה. אם לא יוארך מעצרו מחר (ב'), ישתחרר האב ממעצר באילת, ולדברי הבת הוא כבר הודיע לאחד השוטרים בתחנה שברגע שהוא משתחרר הוא רוצח את אשתו ומתאבד. המשטרה מתכוונת לבקש מחר את הארכת מעצרו, זו הפעם החמישית.
  אמהּ הגישה נגדו בעבר מספר תלונות בגין אלימות, ואף הביאה למעצרו במספר הזדמנויות, אולם בכל הפעמים הוא שוחרר מבלי שהוגש נגדו כתב אישום וחזר הביתה. "אם אבא שלי לא יעבור טיפול, האיום הזה לא יסתיים אף פעם, ואמא שלי תהיה עוד אחד מאותם סיפורים על רצח במשפחה", אומרת סיגל. "אני פונה לכל מי שיכול לעזור לנו, שיושיט יד. אנחנו רוצים לחיות בלי פחד".
  סיגל אובדת עצות. היא שלחה ל-ynet קריאה לעזרה באמצעות האי-מייל האדום, ובה סיפרה על המקרה האחרון שהביא למעצרו של האב, ועל מסכת האלימות שהיתה מנת חלקה של המשפחה מזה שנים.

  זרק את הבן מהקומה השנייה

  "שבוע לאחר שההורים שלי התחתנו, אבא נתן לאמא סטירה וקרע לה את עור התוף. היא סיפרה לי שהיא אמרה לעצמה: 'הוא סתם עצבני. זה יעבור לו'", סיפרה סיגל.
  אבל זה לא עבר לו. במשך 21 שנות נישואיהם, היכה אבא של סיגל את אמה ולאחר שנולדו הילדים - החל להכות גם אותם. כשאחיה של סיגל היה בן שנה וחצי, זרק אותו אביו מהקומה השניה. "אמא שלי לא סיפרה לאף אחד וגם לא בבית חולים – איך התינוק נפצע".
  "הוא יכול להרביץ פעם בשנה, פעם בחודש או פעם בשבוע", אומרת סיגל, "זה בא לו ב'קריזות' ואף פעם אי אפשר לדעת מתי תגיעה המכה. לי הוא היה מרביץ עם חגורה. אומר שאני חרא של ילדה. על אח שלי הוא היה שובר את המקל של המטאטא. הוא היה הולך לבית הספר עם בגדים ארוכים גם בקיץ, כדי שלא יראו את סימני המכות. גם אני וגם אחי מחקנו את התקופה הזאת מהזיכרון שלנו. יש לנו חורים שלמים בילדות שאנחנו פשוט לא רוצים לזכור".
  "אמא הגישה נגדו חמש תלונות במשטרה", היא מספרת, "פעמיים הרחיקו אותו מהבית. כשהייתי בת 7 הוא הורחק מהבית וכשהוא חזר הוא הוציא סכין גדולה ורצה לרצוח את אמא שלי. למרבה המזל, השוטר שליווה אותו הביתה, שכח משהו וחזר לדירה. כשהוא ראה את הסכין, הרחיקו אותו שוב".
  סיגל, שלא יכלה להתמודד עם המצב בבית, ניסתה להתאבד פעמיים: "פעם אחת חתכתי את הוורידים, ובפעם נוספת בלעתי את כל התרופות שהיו לנו בבית. זו לא הייתה קריאה לעזרה. רציתי באמת למות כי לא יכולתי לסבול יותר את החיים האלה", היא מספרת. "פעם יצאתי עם הכיתה לטיול בפולין ובאמצע הטיול אמא מתקשרת אלי ואומרת לי: 'אבא מרביץ לי'. אמרתי לה: 'אמא, מה את רוצה שאני אעשה?' מה נערה צעירה בלי שום כוח יכולה לעשות?"

  מיכל גז מדמיע בתיק

  כשבגרה ניסתה סיגל להתרחק. מזה תקופה ארוכה היא מתגוררת הרחק ממשפחה, במרכז הארץ. אלא שהמרחק לא הפחית את הפחד שמקנן בתוכה לאחר שנים של התעללות. בתיקה היא נושאת באופן קבוע מיכל של גז מדמיע.
  לפני כשבועיים שוב התפרץ אביה של סיגל. "ביום שבת לפני שבועיים, התקשר אלי אחי ואמר לי: 'אבא מרביץ לאמא'. שאלתי אותו מה קרה והשיחה נותקה. ניסיתי להתקשר הביתה ולטלפון הנייד של אמא אבל לא הייתה תשובה. רק אחר כך גיליתי שאבא שבר את הטלפון על הראש של אמא והיא לא הצליחה להתקשר למשטרה. התקשרתי שוב לאח שלי והוא התחיל לצעוק שאבא התחרפן ושהוא מרביץ לאמא עם אגרופים על הראש. הוא ניסה להתערב ולעזור לאמא, אבל אבא שלי נתן לו סטירה והעיף אותו לקיר".
  "ידעתי שבבית נמצאות גם שתי האחיות הקטנות שלי והתחלתי לרעוד. התקשרתי למשטרת אילת, אבל הם לא האמינו לי. חשבו שאני ילדה קטנה. נכנסתי להתקף של בכי והתקשרתי לחברים שלי באילת וביקשתי מהם שיזעיקו דחוף ניידת".
  ניידת סיור שהגיעה למקום עצרה את האב. האם הועברה לטיפול רפואי בבית החולים. במהלך עדותה התברר שמלבד מסכת האלימות הקשה שנמשכה לאורך שנים רבות, היא סבלה גם מהתעללות מינית וסיפרה על מספר מקרים בהם אנס אותה בעלה.
  למשפחתה של סיגל הוצע לעבור למעון לנשים מוכות - אולם ללא האח בן העשרה - אך אימהּ סירבה להיפרד ממנו. לאחר מכן, הוצעה להם "דירת מקלט". בדירה זו עליהם להיות מסוגרים ונאסר עליהם לצאת מהבית, מחשש שהאב יחטוף את הילדים בדרך לבית הספר. "לאמא שלי הלימודים שלנו חשובים מאוד" מסבירה סיגל, "אח שלי עומד בפני בחינות בגרות ראשונות והיא לא מוכנה שהוא יפסיד אותן. אם הם יעברו לדירת מסתור, אסור להם לזוז ממנה. זה בעצם בית סוהר בשבילנו".

  "לאמא שלי ברור שאבא לא ייתן לה ללכת לעולם"

  "אנחנו משפחה שכלפי חוץ נראית נורמטיבית לגמרי" מספרת סיגל, "ההורים שלי בני 45 ויש לי אח בן 16 ושתי אחיות בנות 7 ו-11. אבא שלי הוא אזרח עובד צה"ל. אף פעם לא היו לנו בעיות כלכליות ולכאורה החיים שלנו לא שונים מהחיים של עוד משפחה ממוצעת".
  "לאמא שלי ברור שאבא שלי לא ייתן לה ללכת לעולם, וכל תלונה במשטרה מביאה עליה פרץ נוסף של אלימות. אבל היא לא מפחדת על עצמה. היא מפחדת שהוא יפגע בנו. היא יודעת שגם אם ישלחו אותו לבית סוהר לכמה שנים, כשהוא ישתחרר, הוא יגיע אליה ואלינו כדי לנקום".
  ממשטרת אילת נמסר בתגובה שהאיש שנעצר אכן היה מעורב במעשי אלימות קשים נגד בני משפחתו במשך שנים. בתיק קיימת הצהרת תובע, שמשמעותה כי בכוונת הפרקליטות להגיש נגד האב כתב אישום. כמו כן תוגש בקשה להארכת מעצרו עד תום ההליכים.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: טל כהן
  "אי אפשר לדעת מתי תבוא המכה". (אילוסטרציה)
  צילום: טל כהן
  מומלצים