שתף קטע נבחר

הירוקים: עוד כור אטומי בנגב – פוטנציאל לאסון לאומי

ארגוני הסביבה מזהירים מפני יוזמתו של שר התשתיות אפי איתם להקים להקמת תחנת כוח גרעינית לייצור חשמל באזור שיבטה בנגב; ח"כ עוזי אבן: , כדי שייגרם אסון לא צריך מתקפת טרור

"שר התשתיות, אפי איתם, הופך את כהונתו הקצרה במשרד התשתיות לפס ייצור של אסונות לאומיים", כל אומרים היום (ד') ב"חיים וסביבה", ארגון הגג של ארגוני איכות הסביבה, בתגובה ליוזמתו של השר להקים כור גרעיני בנגב. היום פורסם כי איתם הורה לקדם את ההליכים הנדרשים להקמת תחנת כוח גרעינית לייצור חשמל באזור שיבטה בנגב. הקמת הכור צפויה לעלות כ-2 מיליארד דולר.
ח"כ פרופ' עוזי אבן (מרצ), ממקימי הכור הגרעיני בדימונה הצטרף היום לעמדת ארגוני הסביבה והזהיר, כי בנוסף לסכנות הקרינה קיימת גם בעיה חמורה של פסולת גרעינית. לדברי אבן, הכור ייצור פסולת רדיואקטיבית הגדולה פי 100 מאשר הכור הקיים בדימונה, אך בישראל אין מספיק שטח המאפשר הטמנה בטוחה ובעולם לא ידוע על פתרון טכנולוגי מתאים ובטיחותי. לדברי אבן, כדי שייגרם אסון לא צריך מתקפת טרור, כי גם שיבוש קל במערכות הכור עלול לגרום לאסון נוראי, בהיקף של צ'רנוביל, שיביא לפינוי הנגב מכל יושביו למשך עשרות שנים.
מנכ"לית חיים וסביבה, עו"ד אור קרסין, אמרה בתגובה כי "ההחלטה להקמת הכור היא שיאו השלילי של חלום הבלהות האקולוגי בו אנו נמצאים מאז שנכנס השר איתם לכהונתו לפני מספר שבועות. בין הפרויקטים המסוכנים שמקדם השר נמנים הקמת תחנת כוח פחמית שתביא להגברת התמותה מזיהום אוויר, וההחלטה להקים איים מלאכותיים בים שתהרוס את חופי הארץ. אולם ההחלטה בעניין הכור היא יוזמה שתסכן את חיינו בארץ הזאת, פשוטו כמשמעו".
קרסין אמרה עוד, כי יוזמותיו שלוחות הרסן של השר החדש מנותקות מהמציאות בישראל, והן סותרות לחלוטין את הגישות בעולם כולו לנושאי פיתוח ואנרגיה. "בינינו חיים עדיין ניצולים של האסון הגרעיני הנורא בצ'רנוביל, באירופה סוגרים כורים גרעיניים, אבל השר איתם מעדיף לקדם יוזמה מגלומנית ומסוכנת שעלולה להביא לאסון סביבתי מחריד לישראל ושכנותיה. טענת המשרד כאילו מדובר באנרגיה נקיה ובטוחה היא הטעיה נוראית של הציבור", אמר קרסין. "חיים וסביבה" יקיים ב-19 לדצמבר יום עיון שיוקדש לאנרגיה נקיה בישראל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"חלום הבלהות האקולוגי"
צילום רויטרס
הכור בדימונה
צילום רויטרס
צילום: שאול גולן
אבן. סכנה של פסולת גרעינית
צילום: שאול גולן
מומלצים