שתף קטע נבחר

הרוגים ופצועים במתקפת טרור על ישראלים בקניה

מכונית תופת התפוצצה בפתח מלון הישראלים "פרדייז" במומבסה. 15 בני-אדם נהרגו, ביניהם 3 ישראלים; כ-80 נפצעו, ביניהם 17 ישראלים. במקביל נורו טילי כתף לעבר מטוס "ארקיע" שהמריא ממומבסה - איש לא נפגע. משטרת קניה עצרה שני חשודים "ממוצא ערבי"; אירגון לא מוכר בשם "צבא פלסטין" נטל אחריות

פיגוע תופת אירע הבוקר (ה') בלובי של מלון "פרדייז" בעיר מומבסה שבקניה, יעד תיירותי מועדף על ישראלים.
מפקד משטרת קניה מסר כי 15 בני-אדם נהרגו בפיגוע, נוסף על שלושת המחבלים שביצעו אותו. ממשרד החוץ נמסר שמבין ההרוגים שלושה הם ישראלים, ביניהם שני ילדים. עוד נמסר שידוע על כ-80 פצועים בסך הכל, ביניהם 17 ישראלים.
הפיגוע אירע זמן קצר אחרי שקבוצת ישראלים, שנסעה לקניה עם סוכנות "פרדייז", הגיעה למלון משדה התעופה. בעוד האורחים נרשמים בלובי, התפרץ ג'יפ מסוג "פאג'רו" מבעד למחסום הברזל בכניסה למלון והתפוצץ בפתח המלון. עדי ראייה דיווחו כי בג'יפ נהגו שלושה בני-אדם, בעלי חזות ערבית. מעוצמת הפיצוץ נפגעו אורחים ועובדים רבים במלון, והמלון נשרף כולו.

הטילים לא פגעו במטוס "ארקיע"

סמוך לאותה שעה שבה תקפו המחבלים את הקבוצה שהגיעה למלון, המריאה קבוצה אחרת שנסעה עם סוכנות "פרדייז" בטיסה 582 של "ארקיע" ממומבסה לישראל.
זמן קצר לאחר ההמראה, כאשר המטוס היה בגובה של כ-1,000 מטרים, הבחינו הטייסים בשני הבזקי אור. היו אלה שני טילי כתף נגד מטוסים מסוג "סטרלה", שנורו לעבר המטוס. למרבה המזל, הטילים החטיאו את המטוס, ואיש לא נפגע. המטוס נחת בצהריים בנמל-התעופה בן-גוריון.
צוות אבטחה ישראלי, המאבטח המראת כל מטוס ישראלי משדה התעופה במומבסה לא הבחין בתנועות חשודות לפני ההמראה. אולם מייד לאחר שקברניט המטוס דיווח שייתכן ונורו עליו טילים, הבחין צוות האבטחה ברכב שטח חשוד שנמלט מהמקום. בסריקות שנערכו באיזור הימלטות הרכב מצא צוות הסיור הישראלי שני מארזים של טילי קרקע-אוויר מדגם "סטרלה", כקילומטר מגדר שדה התעופה.

נעצרו שני חשודים "ממוצא ערבי"

ממשטרת קניה נמסר שנעצרו שני חשודים בקשר לפיגוע במלון. השר לביטחון פנים במדינה ציין באוזני סוכנות הידיעת הצרפתית שהשניים הם "ממוצא ערבי", אולם לא סיפק פרטים נוספים. יצויין שבקניה מתגוררת אוכלוסיה מוסלמית גדולה, ורבים ממנה הם ממוצא ערבי. דובר של המשטרה אמר כי בהתקפות היו מעורבות שתי חוליות, שמנו כל אחת שלושה מחבלים. המשטרה הגבירה את האבטחה סביב בתי המלון במדינה, הפארקים ונמלי התעופה וכעת מחפשים את הרכב שבו נסעו המחבלים שירו את טיל הכתף לעבר המטוס.
בישראל ובעולם העריכו כי ארגון אל-קאעידה מעורב בפיגוע. האירגון לקח על עצמו את הפיגועים שאירעו באוגוסט 1998 בשגרירויות ארה"ב בקניה וטנזניה, אז נהרגו יותר מ-200 בני אדם. סגן נשיא קניה, מוסליה מוּדאבדי, אמר שלא ניתן לשלול את האפשרות שאל קאעידה אכן מעורבת בפיגוע. "אל קאעידה עדיין רואה בנו מטרה", אמר מודאבדי. הוא ציין שמאז אירועי ה-11 בספטמבר הודיע האירגון שהוא מתכוון לבצע פיגועים נוספים בעולם, ביניהם בקניה. הוא הוסיף ואמר שקניה קיבלה בחודשים האחרונים מסרים ממקורות מודיעיניים במערב לפיהם מזרח אפריקה מהווה מטרה לפעילת האירגון.

אירגון לא מוכר נטל אחריות

אירגון בשם "צבא פלסטין" נטל אחריות לפיגוע במלון ולשיגור הטילים לעבר המטוס. האירגון, ששמו לא היה מוכר עד כה, שלח הודעת פקס למשרדי סוכנות הידיעות רויטרס בביירות, בה טען ששלח שני צוותים של מחבלים לקניה כדי "להשמיע לעולם שוב זעקתם של הפליטים הפלסטינים ולחשוף לאור את הטרור שמפעילים הציונים בגדה וברצועת עזה". לפי שעה לא ניתן לאמת את ההודעה.
לחדר המצב של משרד החוץ בירושלים זורמים מאז הבוקר דיווחים שוטפים מקניה. מספר הטלפון של חדר המצב הוא: 5303155-02.
כמו כן נמסר על מספר משלחות ישראליות שיוצאות בדרכן לאפריקה, ביניהן משלחות של רופאים וארבעה מטוסים של חיל האוויר עם ציוד רפואי, רופאים ואנשי משרד החוץ. לדברי שר החוץ, בנימין נתניהו, המטרה הראשונית היא להעניק טיפול לנפגעים הקשים בשטח, לאחר מכן להטיס לארץ את הפצועים הפחות קשים, ורק בשלב השלישי להטיס לארץ את הישראלים הבריאים.

את הידיעה כתבו אפרת וייס, דיאנה בחור, פליקס פריש ודוד הכהן

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: sky news
מלון פרדייז לאחר הפיגוע
צילום: sky news
צילום: ערוץ 2
מטוס ארקיע שחמק מהטילים. נחת בישראל
צילום: ערוץ 2
צילום: רויטרס
הנחיתה בתל-אביב
צילום: רויטרס
מומלצים