שתף קטע נבחר

"ההחלטה בפרשת מדחת יוסף - טעות הגובלת במחדל"

ועדה של הכנסת מותחת ביקורת חריפה על שיקול הדעת של מפקדי צה"ל, שהחליטו להסתמך על הבטחות הפלסטינים לחלץ את מדחת יוסף

ההחלטה לסמוך על הפלסטינים בפינויו של שוטר משמר-הגבול, מדחת יוסף, מקבר יוסף בתחילת האינתיפאדה הייתה טעות הגובלת במחדל. כך קובעת ועדת המשנה לכוננות וביטחון שוטף בראשות ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), שסיימה לפני ימים אחדים את בדיקת הפרשה.
הוועדה הוקמה בעקבות דרישתו של ח"כ איוב קרא (ליכוד) להקים ועדת חקירה ממלכתית לעניין ההתרחשויות בקבר יוסף. בטיוטה של מסקנות הוועדה שהגיעה לידי ynet, נכתב בין היתר: "הוועדה התרשמה כי השיקול המרכזי אשר הנחה את המפקדים בשטח ולפיו פעלו בכל שלבי האירוע, היה במטרה להביא לחילוצו של הפצוע מהר ככל שניתן. בדיעבד, ובחוכמה שלאחר מעשה, מסתבר שההחלטה להעדיף את החלופה הפלסטינית התבררה כטעות הקרובה למחדל, מאחר והסתמכה על הבטחות שווא מצד אנשיו של רג'וב כאילו בכל רגע יתבצע פינוי. העדפת החלופה הפלסטינית הינה תולדה של תפיסה מוטעית, ולפיה במהלך הימים הראשונים של אירועי 'גאות ושפל' התייחסו לגורמי הביטחון הפלסטיניים כאל שותף שניתן לסמוך עליו, למרות שמניסיון העבר למדו כי ההסתמכות על פלסטינים בהקשר הנדון הינה בערבון מוגבל".
עוד נאמר בטיוטה: "הדיונים והבדיקות שערכה הוועדה אין בהם כדי להחזיר את סמל מדחת יוסף, אולם יש בהם כדי להבהיר לכל חייל בצה"ל כי הערך שעל פיו אין מפקירים בצה"ל פצוע בשטח לא נפגם, וכי צה"ל, מפקדיו וחייליו ימשיכו לעשות ככל אשר לאל ידם תוך חירוף נפש במידת הצורך כדי לחלץ פצוע משדה הקרב".
המסקנות יישלחו בימים הקרובים לראש הממשלה, אריאל שרון, לרמטכ"ל, רב-אלוף משה יעלון, וגם לשר הביטחון, שאול מופז - שהיה אחראי על האירועים בקבר יוסף בתפקידו כרמטכ"ל, והתבקש להעיד בפני הוועדה.
השבוע התקיימה ישיבה מסכמת של הוועדה יחד עם מח"ט שכם וקצין ששירת ביחידת התיאום והקישור במהלך אירועי אוקטובר. קצינים אלה העידו גם הם בפני הוועדה. "בעקבות עדותם", אומרים גורמים המקורבים לוועדה, "החליטה
הוועדה כי מה שנעשה בקבר יוסף באותם ימים - היה מחדל וכישלון. לא ייתכן שצה"ל יסמוך את ידיו על מחבלים. מי שיצטרך לשפוט עכשיו זה הציבור".
ב-ynet נחשף בעבר דו"ח שחיבר מפקד מתקן התיאום והקישור בשכם לשעבר, סגן אלוף אלכס חייקוב, שקבע כי מפקדי צה"ל היו צריכים לדעת, על-סמך מסקנות מאירועים קודמים, כי אין לסמוך על המשטרה הפלסטינית בחילוצו של מדחת יוסף.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמיקם חורש
מדחת יוסף. טעות הגובלת במחדל
צילום: עמיקם חורש
מומלצים