שתף קטע נבחר

בקשה לתביעה ייצוגית נגד פלאפון וסלקום במיליארדי ש'

התובעים: חברות הסלולר ניצלו את כוחן המונופוליסטי בשוק השיחות הנכנסות וגבו מחירים מופקעים מצרכנים, אשר אינם מנויים שלהן

בקשה לתביעה ייצוגית בסך כ-4 מיליארד שקל הוגשה היום (ה') לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד חברות הסלולר פלאפון וסלקום, בטענה כי ניצלו את כוחן המונופוליסטי בשוק השיחות הנכנסות וגבו מחירים מופקעים מצרכנים, אשר אינם מנויים שלהן.
התובעים, דאובר אדריכלים בבעלות האדריכל עדו דאובר, ווסלי תקשורת והפקות בבעלות המפיק דני ווסלי, וחברת מגורים ייזום ובנייה, טוענים באמצעות עו"ד צבי חוברס, ממשרד גלוזמן, חוברס ברויד ושות', כי פלאפון וסלקום גבו בין השנים 1996-2000 עבור שיחות נכנסות תעריפים הגבוהים במאות אחוזים ממחיר של 25 אג' לדקה של שיחה נכנסת, שקבע משרד התקשורת . לטענתם פלאפון גבתה 73 אג' לדקת שיחה נכנסת, וסלקום גבתה 50 אג' לדקת שיחה נכנסת.
בתביעה מובאת חוות דעתו של פרופ' איתן מילר מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב. להערכתו, היקף הנזק שנגרם לצרכני שירות שיחה נכנסת עומד על 2.435 מיליארד שקל מצד פלאפון, ו-1.623 מיליארד שקל מצד סלקום (במונחי אוקטובר 2002).
בכתב התביעה מצוין, כי בניגוד לתחרות הערה הקיימת במחירי השיחות היוצאות, הרי שבתחום השיחות הנכנסות, הנעלם מעיני הציבור, שולטות פלאפון וסלקום – כל אחת בתחומה, שהרי הצרכנים אינם יכולים להתקשר למנוייהן אלא באמצעותן. משרד התקשורת כבר קבע בעבר, כי בתחום השיחות הנכנסות קיים כשל שוק חמור הפוגע בצרכני הטלפונים הסלולרים.
התקופה אליה מתייחסת התביעה נקבעה ממאי 1996 - המועד ממנו ניתן להגיש תביעה ייצוגית, ועד אוקטובר 2000 - המועד שבו החיל משרד התקשורת תעריף אחיד עבור שירות שיחה נכנסת - תעריף אשר הולך ויורד בצורה משמעותית על ציר הזמן.

גם פרטנר על הכוונת

בנוגע לחברת הסלולר השלישית פרטנר, התובעים סבורים שגם היא בעלת מעמד מונופוליסטי בכל הנוגע לשירות שיחה נכנסת לרשתה. עם זאת, מבנה התעריפים המורכב והייחודי של פרטנר, העדר נגישות לנתונים רלוונטים והקושי לבודד את רכיב השיחה הנכנסת מהתימחור הכולל של התעריפים - הביא את התובעים לידי החלטה שבשלב זה, מטעמים של זהירות והגינות, לא תוגש תובענה נגד פרטנר במסגרתו של הליך זה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברות הסלולר. "בעלי מעמד מונופוליסטי"
מומלצים