שתף קטע נבחר

10 פלסטינים נהרגו בפעילות צה"ל ברצועה

ההרוגים - במהלך פעילות של כוח גבעתי שנכנס למחנה הפליטים אל בורייג' כדי להרוס את ביתו של מחבל. שני עובדי אונר"א נהרגו. שישה מההרוגים השתייכו לחמאס

עשרה פלסטינים נהרגו אתמול (ו') ו-20 אחרים נפצעו, חמישה מהם באורח קשה, בפעילות כוח צה"ל במחנה הפליטים אל-בורייג' במרכז רצועת עזה. מרבית ההרוגים נפגעו מירי טיל שנורה ממסוק "קוברה".
שניים מבין ההרוגים עבדו בסוכנות הסיוע של האו"ם (אונר"א). השניים הם אוסאמה טראווי, בן 31 ואחלם רזק קנדל, מורה בת 30 שלימדה בבית-ספר יסודי ברצועה. בתחילה טענו הפלסטינים שמרבית ההרוגים הם אזרחים, אולם בשעות הערב פרסמה תנועת החמאס הודעה לפיה שישה מבין ההרוגים השתייכו לארגון. מצה"ל מטען כי לפחות ארבעה מההרוגים היו חמושים שירו לעבר החיילים. במקביל נמסר כי בין הפצועים גם מספר ילדים פלסטינים. במהלך הפעולה נפצע קל חייל בסיירת גבעתי.
במהלך ליל אמש נכנסו למחנה הפליטים כוחות מגדוד הסיור של חטיבת גבעתי, מלווים בדחפורים וטנקים. מטרת הפעולה היתה לכידתו של המבוקש אימן שושניה, האחראי לפיגועים רבים, ובין היתר לפיגוע נגד טנק המרכבה בכביש קרני-נצרים, בו נהרגו שלושה חיילים. מטרה נוספת של הפעולה היתה פיצוץ ביתו של שושניה.
הפעולה, ששמה "משחקים אמיתיים", החלה בהתגנבות שקטה של כוח מסיירת גבעתי אל הבית כדי לכתר את המתחם ולעצור את שושניה. בעקבות פיצוץ מטען שהצמידו החיילים לדלת הבית, התקבצו פלסטינים חמושים ופתחו באש לעבר כוח צה"ל. באותו שלב נפצע אחד החיילים באורח קל והפעולה הפכה לגלוייה.
הכוחות החלו לנהל חילופי אש עם חמושים פלסטינים רבים שהגיעו למקום כדי להילחם בצה"ל. מסוקי קרב מסוג "קוברה" סייעו לכוחות הקרקעיים וירו לעבר מקורות האש הפלסטינים. אחד המסוקים ירה טיל בעל ראש קרב מסוג רסס, המתאפיין בפגיעה סביבתית גבוהה. גורמים בפיקוד הדרום אומרים כי מסרטי הודיאו שתיעדו את הפעולה, נראה כי "הפלסטינים שנפגעו הינם חמושים - ששהו מחוץ לבתים וכי לא נורו טילים לתוך חלונות או מבנים".

אל"מ פארס: ביקשתי מהמסוק לירות

מפקד חטיבת גבעתי, אל"מ עימאד פארס, אמר ל-ynet כי תחילה נהרגו 3 חמושים פלסטינים בחילופי האש. לדבריו, לאחר שמלכדו הכוחות את ביתו של המחבל הם החלו לצאת מהמחנה, תוך כדי חילופי אש עזים.
"מסוק הקוברה זיהה קבוצת חמושים המסתתרת מאחורי פינה של בית וירה לעבר הכוחות. החמושים נעו בין פרדס סמוך לבין הבית וירו כל העת לעבר הכוחות מטווח של כמאה מטר".
לדברי אל"מ פארס, סיכנה החוליה באופן ממשי את אחד הכוחות והוא ביקש מהמסוק לירות לעברה טיל. ככל הנראה נהרגו מירי הטיל עוד ארבעה אנשי חמאס וייתכן שגם בני אדם נוספים.
לפני שלושה חודשים נהרגו 15 פלסטינים במבצע דומה של צה"ל בחאן יונס. גם באותה מבצע, שכונה "שבעת המינים", מרבית הנפגעים היו פעילים חמושים, ואולם ישראל ספגה ביקורת קשה ברחבי העולם על המבצע שהסתבך. לדברי פארס, כחלק מן הלקחים מ"שבעת המינים", הוא הנחה הפעם את הכוחות להימנע ככל האפשר מפגיעה בפלסטינים.

תת אלוף זיו: "פעולה מורכבת"

מפקד כוחות צה"ל ברצועה, תת אלוף ישראל זיו, אמר כי "מטרת הפעולה היתה לפגוע באחד מקיני המחבלים היותר קשים ברצועה בו נמצאים החמאס, הג'יהאד והוועדות העממיות. הפגיעה בביתו של המחבל אימן שושניה חייבה פעולה מורכבת בשטח לא פשוט. היו הרבה חילופי אש ומרבית הנפגעים הם פעילי חמאס ששהו בבתים במשך הלילה. חלק ירו מתוך מבנים וחלק מקרנות רחוב".
תת אלוף זיו הכחיש כי מדובר באזרחים בני משפחה אחת, וציין כי "באופן מוחלט - הנפגעים הם פעילי טרור".

הפלסטינים: "טבח נגד אזרחים"

לדברי הפלסטינים, השיבו החיילים בירי פגז טנק לעבר בית בן שתי קומות. מהירי נפגעו רבים מיושבי הבית. הפלסטינים טענו כי ההרוגים הם בני שתי משפחות.
חסן סאפי, עד ראיה סיפר שהיה במרחק של כ-100 מטרים ממקום האירוע סיפר: "רצתי יחד עם בני לבית ההרוס והוצאתי משם שני אנשים", סיפר. "מסוקים ירו מעלינו והיה כמעט בלתי אפשרי לחלץ את הפצועים". לדברי התושבים, הצבא ניתק את אספקת החשמל למחנה בזמן האירוע, וכוחות החילוץ התקשו לפעול. ההרוגים והפצועים פונו לבית החולים בדיר אל-בלח.
יועצו המדיני של יאסר ערפאת, נביל אבו רודיינה, הגדיר הבוקר את פעולת צה"ל במחנה הפליטים אל-בורייג' כ"טבח נגד אנשים לא חמושים". אבו רודיינה קרא לארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם להתערב ולהפסיק את מה שהוא הגדיר כ"פשעים הנוראים של הפלסטינים נגד העם הפלסטיני וכדי להגן על הפלסטינים".
דובר מחלקת המדינה האמריקנית, ריצ'רד באוצ'ר, סרב להגיב במישרין לפעולה ברצועה אך חזר על עמדת ארה"ב בנוגע לפעולות צה"ל בשטחים. "הבהרנו לישראל כי עליה להיזהר מההשלכות של פעולותיה בשטחים" אמר באוצ'ר והוסיף כי "ארה"ב הביעה את דאגתה בנושא הפצצות בתים שגרמו למותם של קשישים וילדים". יחד עם זאת ציין באוצ'ר, שדיבר בפני עיתונאים בוושינגטון, כי ארה"ב היא ידידת ישראל ותומכת בזכותה של ישראל להגן על עצמה.
מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, אמר בתגובה לאירוע כי על ישראל לגלות איפוק בפעולותיה הצבאיות. בהודעה מטעם אנאן נאמר: "מזכ"ל האו"ם מודאג ביותר מהפעולה הצבאית של ישראל, ומצטער על הרג חפים מפשע. אנאן קורא לישראל לחדול מפעילות מוגזמת בתוך שטחים אזרחיים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בוחנים את ההריסות
צילום: איי פי
מומלצים