שתף קטע נבחר

רוטציה בדגל התורה; הח"כים יחתמו על "הסכם ציות"

מדובר בהחלטה לא רשמית, שספק אם תתקיים. המועמדים לכנסת יוחתמו על מסמך, שתוכנו הגיע לידי ynet והוא אוסר בין היתר על התבטאויות בתקשורת ללא רשות הרבנים. אמש התכנסו חברי מועצת גדולי התורה בנושא

חברי מועצת גדולי התורה של "דגל התורה" החליטו אמש (יום ג') באופן לא רשמי על רוטציה שתתבצע בין ח"כ אברהם רביץ לבין המועמד השביעי ברשימת "יהדות התורה", סגן ראש עיריית ירושלים אורי מקלב. לא נקבע מועד מדויק למימוש הרוטציה.
מקורביו של ח"כ רביץ מסרו כי לא קיבל שום הודעה על כך. גם בכירים אחרים ב"דגל התורה" העריכו כי למרות שההחלטה התקבלה, היא לא תמומש, כפי שלא מומש הסכם הרוטציה על פיו היה אמור נציג חסידות בעלז הרב ישראל אייכלר להיכנס לכנסת הנוכחית.
שני פלגי "יהדות התורה", "דגל התורה" הליטאית ו"אגודת ישראל" החסידית משלימות את הרכב הרשימה לכנסת. ההרכב המתגבש: 1. ח"כ יעקב ליצמן 2. ח"כ אברהם רביץ 3. ח"כ מאיר פרוש 4. ח"כ משה גפני 5. ישראל אייכלר 6. שמואל הלפרט 7. אורי מקלב.
אתמול (ג') התכנסו חברי מועצת גדולי התורה של "דגל התורה" לישיבה נדירה שנוהלה לראשונה על ידי מנהיג הציבור הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב ופורשה בעיקר כמפגן כוח של יורשו של הרב אליעזר שך. בישיבה נכחו חברי המועצה הרב אהרון לייב שטיינמן, הנחשב למנהיג הליטאי השני בחשיבותו, הרב מיכל יהודה לפקוביץ', הרב צבי מרקוביץ', הרב נסים קרליץ, הרב חיים פנחס שיינברג, והרב שמואל אויערבך. נעדרו ממנה רק הרב אברהם יעקב זלזניק, כיוון שחש ברע והרב משה שמואל שפירא שפרש ממועצת גדולי התורה לפני מספר חודשים בשל תמיכת "יהדות התורה" ב"חוק טל". גם הרב חיים קנייבסקי, מחשובי הרבנים הליטאים לא נכח בישיבה.
הישיבה, שיועדה להתקיים בביתו של הרב אלישיב בסמוך לשכונת מאה שערים, שינתה את מיקומה בשל חשש מהתקפות הקנאים החרדים נגד הרב שטיינמן והתנהלה בדירת שני חדרים קטנה בשכונת "בית וגן" בירושלים. בדירה סמוכה המתינו להכרעה חברי הכנסת רביץ וגפני והמועמד החדש מקלב. הרבנים קיבלו את עמדתו של הרב אלישיב שנציגי "דגל התורה" לרשימת "יהדות התורה" לכנסת יהיו חברי הכנסת רביץ וגפני וחבר מועצת עיריית ירושלים אורי מקלב. סעיף הרוטציה לא מופיע בהחלטה הרשמית, אך בעניין זה קיימת הסכמה ברורה בין הרבנים.

"לא להביע דעות עם משמעות"

שלושת המועמדים לכנסת הבאה הוחתמו על דף הנחיות ואזהרות, שתוכנו הגיע לידי ynet:
א. חברי הכנסת הינם שלוחי הצבור ופועלים ע"פ הנחיות והוראות מועצת גדולי התורה. עליהם לעשות ככל אשר ביכולתם לטובת הציבור – כלל ופרט – כמו שאמרו חז"ל "לא שררה נתתי לכם אלא עבדות נתתי לכם".
ב. עליהם להופיע באופן קבוע בפני המועצה, על פי המועדים שיקבעו ולקבל הוראות.
ג. עליהם למסור ביחד, בפני כל אחד מחברי המועצה דיווח על פעילותם השוטפת, לא פחות מאחת לחודשיים.
ד. על חברי הכנסת להימנע מלהביע בציבור ובתקשורת דעות בעלות משמעות, אלא בהסכמת המועצה (או על ידי מי שיהיה מיופה על ידם), לקיים מה שנאמר "הזהרו בדבריכם" וכו'.
גם חברי מועצת אגודת ישראל התכנסו אתמול במלון ויז'ניץ בבני ברק לדון בהרכב הרשימה לכנסת. לאחר שהוסכם שאת המקומות הראשון והשלישי המוקצים להם ברשימת יהדות התורה יאיישו ח"כ ליצמן וח"כ פרוש נמשך הויכוח על המקום החמישי ברשימה.
בין היתר נידונה שוב היוזמה לקיים רוטציה בין מועמד חסידות בעלז הרב ישראל אייכלר לבין מועמד חסידות ויזניץ' ח"כ שמואל הלפרט. עד שעות הערב המאוחרות התקיים דיון ארוך סביב ההצעה שאייכלר יוצב במקום החמישי, הלפרט בשישי ובמידה ויהדות התורה תקבל חמישה מנדטים בלבד, תפעל אגודת ישראל לבחירתו של הלפרט לתפקיד ראש עיריית בני ברק. סיעת ויז'ניץ נתנה את הסכמתה העקרונית לרעיון אך התנתה זאת בכך שהלפרט יכהן בכנסת בשנה הראשונה ואחר כך יתפטר לטובת אייכלר, בבעלז סירבו להצעה. בסופו של דבר, הניסיונות להגיע לסיכום התפוצצו והוחלט על הקמת ועדה שתכריע מי ימוקם במקום החמישי ויחויב לפרוש בהפרש רוטציה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישיבת מועצת גדולי התורה
צילום: מאיר הלטובסקי
אתר הכנסת
רביץ. רוטציה?
אתר הכנסת
מומלצים