שתף קטע נבחר

הצעה: הצבעה לבחירות ולרשימות לכנסת - בפתק אחד

במכון הישראלי לדמוקרטיה מציעים לשנות את שיטת הבחירות, לאור תחלואים, כדברי נשיא המכון, שהתגלו לאחרונה בפריימריס של המפלגות השונות. גורמים בליכוד מעריכים שהסיכוי שהחוק לשינוי שיטת הבחירות יעבור, הוא קלוש

ההצבעה לרשימות לכנסת וההצבעה בבחירות הארציות יתקיימו בפתק אחד. כך עולה מהצעה חדשה שמנסה לקדם המכון הישראלי לדמוקרטיה. במכון טוענים כי זה הפתרון לתחלואי שיטת הבחירות הנוכחיות.
"בחירה בפתק אחד היא הפתרון לשוחד הבחירות לחברי מרכז, להתפקדויות הכפולות לשתי המפלגות הגדולות, לתופעת קבלני הקולות ולשחיתויות", אומר פרופ' אריק כרמון, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה. גורמים בליכוד אומרים , לעומת זאת,כי "השיטה הזאת תביא לתחלואי בחירות גדולים עוד יותר".
על פי ההצעה של המכון, מאחורי הפתק שבו מופיע שם המפלגה הנבחרת, תהיה רשימה מוצעת של חברי המפלגה לכנסת והמצביעים יוכלו לדרג את השמות וכך להשתתף בבחירה לרשימה לכנסת.
פרופ' אריק כרמון, נשיא המכון, רואה בשיטה החדשה פתרון לרעות החולות של הפריימריס, כפי שנחשפו בשבוע האחרון במפלגות השונות. "יש לזה הרבה יתרונות. כל בוחר יוכל להשפיע על הרשימה לכנסת ולכל המועמדים להיות חברי כנסת יהיה תמריץ לפעול לקידום המפלגה שלהם עד ליום הבחירות. לא תהיה אפשרות למתן שוחד בחירות כי מדובר במאות אלפי מצביעים, ולא אלפים כמו למשל במרכז הליכוד. בשיטה הזאת לא תוכל להיות התפקדות כפולה וניתן יהיה לבחור רק פעם אחת למפלגה אחת ולרשימה אחת לכנסת". לדברי כרמון, שיטת בחירות זו נהוגה במדינות שונות, ביניהן פינלנד ובלגיה.
במכון מקווים לנסות ולהעביר את החקיקה הזאת בכנסת ה-16 אך גורמים בליכוד העריכו היום שהסיכוי לכך קלוש. "אי אפשר לתת אפשרות בחירה לכנסת לאנשים שאין להם כלים למדוד את איכות המועמדים, מכיוון שהם אינם מעורים בפוליטיקה", אומרים הגורמים. "בחירה עממית רחבה ולא באמצעות חברי המרכז תגרום לכך שרק המפורסמים ובעלי הממון והקשרים ייבחרו, בעוד שפעילי שטח, שפקדו אנשים לתנועה ופעלו בתוכה, לא יוכלו להשפיע על התוצאות. יש ניסיון לפתור תחלואים שיולידו תחלואים גדולים יותר".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כל בוחר ישפיע. הפריימריס בליכוד
צילום: דלית שחם
הבוחרים ידרגו את השמות. רשימת מועמדי העבודה
מומלצים