שתף קטע נבחר

"אני הבאבא בא-גד"

הרב יוסף בא גד משוכנע שהפעם זה יקרה, הפעם הרשימה שלו, "מורשת אבות", תיכנס לכנסת. אז מה הסוד? לאכול הרבה תמרים, מסביר בא גד, שגם מציג את המצע שלו לכנסת הקרובה. ראיון

הרב יוסף בא גד, 70, מתכנן קאמבק: מי שכבר כיכב בשתי כנסות (ו"כיכב" היא אכן המילה המדויקת...) מצטרף שוב למרוץ הבחירות, בראשות רשימת "מורשת אבות בראשות הרב יוסף בא-גד".
מועמדותו האחרונה של הרב בא-גד, ראש ישיבת "נחלים" ולשעבר ח"כ מטעם "מולדת", היתה לראשות הממשלה בבחירות 99', אך נפסלה משום שהוטל ספק בכשרות אלפי החתימות שאסף. אבל הכישלון לא ריפה את ידיו של בא-גד, ולמרות הגיל והעלות הכספית - הוא רץ שוב, וכבר הספיק להגיש את רשימתו בת ארבעת החברים לוועדת הבחירות.

הרב בא גד, מה יכלול הקמפיין שלך? נראה שוב גימיקים?

"הסיסמא שלנו היא 'גרד חיש גד - ותזכה בבא גד לעם ישראל'". חוץ מזה יהיה תקליטור, שישלח חינם לכולם ויחולק לכל המעונינים, ובו יהיה השיר "ישראל עם קדושים קומו לעבודת הבורא". אני כבר 50 שנה מעיר בכל בוקר את תלמידיי האהובים בשירת 'ישראל עם קדושים', והם אומרים שזה כל כך מתוק, שהם שומעים אותי ומייד נרדמים. חוץ מזה יש לי סדרת הרצאות, בה אני מדבר על אכילת תמרים – רפואה לכל המחלות. אני חי מאכילת תמרים, בוקר, ערב, רק תמרים, במקום אוכל. כתוב בגמרא שמי שאוכל תמרים יהיה בריא, ותהיה לו, תסלחי לי, יציאה טובה, ולא יהיו לו התקפי לב. אני בא לקהל ולא אומר 'תצביעו לי כי אני הטוב', אלא חברה, אתם רוצים להיות בריאים? תאכלו תמרים! אתם רוצים לנצח את ביתר ירושלים ומכבי תל אביב? תלמדו גמרא! אתה לא רוצה להתקוטט עם אשתך, אפילו שלפעמים היא קצת מעצבנת? גם זה כתוב איך לעשות בגמרא. וכולם אומרים 'אחלה בא גד, אנחנו אתך'. אני כמעט 'באבא בא גד'.."

איזו אות תייצג אתכם בקלפי?

"שתי אותיות – 'זך'. האות ז' היא אמנם בעייתית, אבל כשאומרים 'שמן זית זך', אף אחד לא מעלה על דעתו את האות השביעית. אני מקווה שהמפלגות שכבר קיבלו את האות יתירו לנו להשתמש בה. אני הסברתי להם אתמול, שמדובר בשמן זית זך, ואמרתי שכתוב גם בגמרא, שזית אינו משיר עליו בחורף ובקיץ, אף ישראל אין עליו בטלה עולמית בחורף או בקיץ".

מה בעצם המצע שלכם?

"שלושה נושאים עיקריים: האחד - ביטול הפער בין עשירים לעניים, על ידי כך שראש הממשלה והשרים יעבדו בהתנדבות, בלי משכורת, והמשכורת הזו תינתן לאלה שמשרד הרווחה לא פותר את הבעיות שלהם. ממה יחיו ראש הממשלה והשרים, את שואלת? אני כחבר כנסת לשעבר יודע, שאנחנו מקבלים פנסיה מהכנסת, אז יש להם גם מהצבא וגם מהכנסת, מה הם צריכים עוד?
דבר שני - ביטול שקר האבטלה. יש 300 אלף מובטלים, ויש 350 אלף עובדים זרים. אני מציע את דמי האבטלה לתת למעביד ולא לעובד, שידאג שהעובד יעבוד ולא יהיו מובטלים.
דבר שלישי, אני מציע שלום עם ידידי הערבים. אני נולדתי במוצא תחתית, מול מוצא היו שני כפרים ערבים – אבו גוש וקולוניה. אבו גוש עשה שלום עם היהודים, וזה כפר משגשג ופורח. כל מי שעולה לירושלים רואה אותו בדרך, ומי שלא עולה פעם בכמה זמן לירושלים - זה לא בסדר. זוהי עיר הקודש! בכל אופן, בכפר קולוניה היה המופתי שאמר לערבים 'תלחמו', ואז הכפר הושמד. אני אומר לבני דודי הערבים, שאני אוהב אותם, אם אתם רוצים שסופכם יהיה כמו קולוניה – תלחמו. אם אתם רוצים לחיות תחת מדינת ישראל – בואו נעשה שלום, תקבלו זכויות, לא ניכנס כרגע לפרטים, איך בדיוק זה יקרה, אבל הם יחיו כמו הצ'רקסים וכמו הדרוזים וכמו הבדווים, אחרת לא יהיה שלום לעולם, אפילו אם יוסי שריד יהיה ראש הממשלה".

איפה אתה ממקם את "מורשת אבות" על המפה הפוליטית?

"תראי, אני ימני. אבל אני ימני שמאמין שכולנו חייבים להיות ימניים למען עתיד מדינת ישראל, אני גם מאמין שהשמאל לא ישיג שלום, לעולם, ולכן הדרך היא ימין ברור, ואין צורך להשלות את הערבים ולא אותנו".

עכשיו ברצינות - איך אתה מרגיש עם הדימוי שלך כגימיקן?

"תראי, אני האדם הכי רציני בעולם, ואני לא צריך להוכיח את זה. אני לא גימיקן, אני מיוחד, מקורי. לפני 50 שנה הקמתי את ישיבת בני עקיבא נחלים, הישיבה התיכונית הכי גדולה בעולם. אני רוצה שכל מדינת ישראל תיראה כמו ישיבת נחלים. 21 בנינים, מדשאות, חורשות משהו משהו".

מאיפה יש לך כוח להתמודד שוב ושוב - למרות הכשלונות?

"כתוב בחז"ל שבע ייפול – צדיק וקם. אם אני צדיק – יש לי עוד 6,5 פעמים, אחרי שהייתי חבר כנסת. חוץ מזה יש לי כוחות נפש מאכילת תמרים וסיפוק חדוות יצירה. 'אנחנו מאמינים בני מאמינים ואין לנו על מי להישען.. תגידי הרב בא-גד משוגע, שר שירים, אבל אני ברוח טובה מנצח את הכל. בת כמה את?".

28.

"נשואה?"

לא.

"אני אומר לך, אני הרב בא-גד בא-מזל, שהשנה את שולחת לי הזמנה לחתונה. לא לשכוח, הרב בא מזל, בא מזל!"

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דלית שחם
הרב בא גד. גרד וזכה
צילום דלית שחם
מומלצים