שתף קטע נבחר

יודחו 3 קצינים שלא לקחו פיקוד בקרב בחברון

אלוף פיקוד המרכז מתח ביקורת על כמה מפקדים "שנמנעו מלקחת פיקוד ברגעים מכריעים במהלך הקרב" בו נהרגו 12 חיילים ואזרחים. יודח סגן מפקד של אחד הגדודים, ויש המלצות להדיח שני קצינים נוספים. בנוסף, יירשמו היערות לשלושה קצינים נוספים. ליל הדמים בחברון - דקה אחר דקה

אלוף פיקוד המרכז, משה קפלינסקי, פרסם אמש (ה') את ממצאי התחקיר המבצעי שערך בעקבות הקרב הקטלני בחברון, בו נהרגו 12 לוחמים ישראלים ונפצעו 18 חיילים, שוטרים ואנשי כיתת הכוננות מקרית ארבע וחברון. קפלינסקי החליט להדיח מספר מפקדים בדרגי ביניים ולרשום הערה בתיקם האישי של מפקדים אחרים, שנמנעו מלקחת פיקוד ברגעים מכריעים במהלך הקרב. לדבריו, הותירו מפקדים אלה ואקום פיקודי, אותו מילאו מפקדי ולוחמי כיתות הכוננות האזרחיות למשך יותר מחצי שעה.
האלוף החליט להדיח את סגן מפקד גדוד הנח"ל הפועל בחברון, ולהעיר פיקודית לסגן מפקד גדוד תותחנים. למפקד משמר הגבול, המליץ קפלינסקי להדיח מתפקידו את קצין המבצעים של גדוד מג"ב בחברון, ולמפקד זרוע היבשה - להדיח מפקד פלוגה במילואים הכפופה לזרוע. בנוסף המתיץ קפלינסקי להעיר לאחד ממפקדי המחלקות באותה פלוגה. נגד כמה מפקדים זוטרים יינקטו צעדים פיקודיים על ידי מפקדי החטיבות.
קצין בכיר בפיקוד מרכז אמר אחרי פרסום התחקיר כי "אנחנו מצפים ממפקדים לקחת פיקוד. מצב שבו אזרחים מפקדים על חיילים, אינו קביל כלל, ובאין פיקוד – האזרחים נכנסו לוואקום הפיקודי שהותירו המפקדים". שורת הצעדים הפיקודיים ננקטה לאחר שהתברר כי במשך למעלה מ-50 דקות, לאחר שמח"ט חברון , אל"מ דרור וינברג ז"ל, נפגע סמוך לשעה 19:20, ועד לכניסת כמה מפקדים למקום הארוע, וחילוץ הפצועים, ניהלו את הקרב מפקד כיתת הכוננות של קרית ארבע, יצחק בואניש ז"ל שנהרג במהלך הכניסה למקום, וקב"ט היישוב היהודי בחברון, אליהו ליבמן. בשלב קריטי זה של הקרב, נהרגו 5 לוחמים ונפצעו כמה אחרים.
במקביל, ציין האלוף לשבח את התנהגותם המבצעית של כמה לוחמים – אזרחים וחיילים: קצין הביטחון של היישוב היהודי בחברון, אליהו ליבמן, צויין על ידי האלוף כמי שברגעי ה"וואקום הפיקודי" שנוצר לאחר מותו של המח"ט אל"מ דרור ויינברג ז"ל, נכנס לבדו לסמטה בה התנהל הקרב ברכבו הממוגן, משך את אש המחבלים ויצא מן המקום ובכך היה הראשון שהצליח לדווח לכוחות האחרים על המתרחש ולהבהיר מעט את ערפל הקרב. האלוף ציין לשבח גם את החובש מגדוד הנח"ל, איגור דרוביצקי ז"ל, שרץ אל תוך הסמטה לקריאת מפקדו, כדי לטפל בשניים מחבריו שנפצעו.

קפלינסקי: נכון היה להגיע לנקודת ההתרחשות

התחקיר דן גם במישור הערכי של מיקום המפקד במהלך הקרב אל מול ערך ההסתערות והחתירה למגע. "צה"ל מצפה ממפקדיו להיות במקום בו השפעתם על הקרב היא מירבית", אמר האלוף קפלינסקי. "בסוג זה של לחימה, ולאור העובדה כי לא נוצרה כל תמונת מצב, נכון היה להגיע לנקודת ההתרחשות כדי למצות את כל האפשרויות. לכן, החלטתם של אל"מ ויינברג ז"ל, קמב"צ פלוגת מג"ב, רב פקד סמיח סווידאן ז"ל, וכן החלטתו של קצין הביטחון של קריית ארבע, יצחק בואניש ז"ל, להיכנס לאזור ההיתקלות היו החלטות אמיצות שמימשו את עיקרון החתירה למגע ומימוש אחריותם כמפקדים".
קצין בכיר בפיקוד מרכז ציין כי ויינברג נכנס לאזור הקרב כאשר המחבלים לא ירו. "ככל שהוא ראה את העניין האירוע הסתיים, היו פצועים בשטח שצריך היה לחלצם ובהיעדר קצה חוט אחר להבנת האירוע, היה על המפקדים להיכנס אל זירת האירוע למרות הסיכון האפשרי כדי לחלץ את הנפגעים". שני המפקדים האחרים שנכנסו לתוך הארוע ונהרגו, רפ"ק סמיח סווידאן ז"ל, שנכנס ראשון לארוע, ויצחק בואניש ז"ל, שנכנס בראש כיתת הכוננות האזרחית, ונהרג יחד עם ארבעה לוחמים נוספים.

תיאור הקרב: דקה אחר דקה

קצין בכיר בפיקוד מרכז תיאר את מהלך הקרב:

18:55 - ירי ראשוני בסימטה, החובש נהרג

בשעה 18:55 הסתיימה משימת האבטחה של המתפללים היהודים ששבו דרך "ציר המתפללים" ממערת המכפלה אל קרית ארבע. השער אל היישוב נסגר, וכוחות האבטחה בסימטה שהובילה אל ציר המתפללים, שכללו סיור רגלי של 4 חיילים מן הנח"ל, שני חיילי נח"ל נוספים בתצפית סמוכה, וג'יפים של מג"ב, קיבלו הוראה לעזוב את המקום.
בדרכו החוצה מן הסימטה, הותקף הסיור הרגלי בירי ושניים מחייליו נפצעו. מפקד הכיתה וחייל נוסף החלו להשיב באש. הג'יפ של מג"ב ובו 3 לוחמים נכנס לסמטה למשמע היריות, סופג אש, ונסוג ממנה החוצה, כיוון שהחיילים לא הצליחו לצאת ממנו ולחלץ את הפצועים. באותו זמן פותח מחבל נוסף באש לעבר המתפללים ששבו ליישוב. שני לוחמים מכיתת הכוננות משיבים אש אל המחבל, ומזעיקים למקום כוחות כוננות נוספים. כעת יש שני ארועי ירי נפרדים, בשני מקומות.
מפקד הסיור שנפגע בסימטה מורה לשני החיילים שבתצפית לרדת מן הגג, לאחר שהמחבלים ירו אליו. בדיעבד התברר כי המפקד טעה והיה צריך להשאיר את התצפית במקומה כדי שתחפה על הכוחות בסימטה ותספק תמונת קרב לכוחות חדשים שיגיעו לסימטה. אחד מחיילי התצפית, החובש איגור דרוביצקי ז"ל, מתחיל להתקדם לתוך הסמטה כדי לטפל בחבריו הפצועים, לא מזהה את מיקומם, נפגע על ידי מחבל ונהרג.
מפקד הפלוגה התורן של מג"ב, רפ"ק סמיח סווידאן ז"ל, שממתין בג'יפ הפיקוד ב"ציר המתפללים" הסמוך לסימטה, שומע את הירי, ומורה לנהגו לנסוע לתוך הסימטה. הוא מגיע למקום ההיתקלות, מבצע פניית פרסה ופותח את דלתות הג'יפ (ההערכה היא כי התכוון להעמיס אל הג'יפ את החיילים שנפגעו). שניות אחדות לאחר מכן, מפסיק סווידאן לדבר במכשיר הקשר, מחבל יורה את תוך הג'יפ והורג את סווידאן ואת נהגו. הג'יפ נשאר תקוע במקום באורות דולקים, ומסנוור את אלה המנסים להיכנס לסמטה.

19:00 - ארבעה הרוגים, חילופי האש נמשכים

חלפו ארבע דקות מתחילת הארוע, השעה קרובה ל-19:00, ובסמטה יש כבר 3 הרוגים ישראלים. כעבור זמן קצר נפטר גם אחד החיילים הפצועים, ומספר ההרוגים עולה ל-4.
מפקד גדוד מג"ב התורן (הקמב"ץ שהומלץ להדיחו) שומע ממקום הימצאו במערת המכפלה את הירי, מגיע לסמטה, ומנהל חילופי אש עם המחבלים במשך כמה דקות, עד שהקשר שלו נפגע ונפצע קשה. הקצין נוסע החוצה מן הסמטה, מפנה את הקשר הפצוע לאמבולנס ונוסע לכיוון שער היציאה, שם ממשיך המחבל האחר לירות, מתוך הערכה שזהו הארוע העיקרי, וקיימת סכנת חדירה ליישוב. הקשר הפצוע מת מפצעיו כעבור זמן קצר. מספר ההרוגים עולה ל-5.

19:15 - חמישה הרוגים, אל"מ ויינברג נפגע

ב-19:15, המח"ט דרור ויינברג, שומע אף הוא את הירי ממפקדת החטיבה בהר מנוח, הסמוך לחברון. הוא יוצא לאזור הארוע, ומנסה להגיע בדרך הקצרה ביותר, בכביש אחר, אולם הכביש חסום על ידי סוללת עפר שהציב צה"ל במקום, וויינברג נוסע מסביב לקרית ארבע, ומגיע למקום בו נערכו הכוחות האחרים. בשלב זה כבר אין ירי בסימטה. המחבלים אורבים לכוחות נוספים.
ויינברג מנסה לברר את פרטי הארוע, אולם איש מבין אלה שהיו בסמטה לא נותר כדי לספר על המתרחש. אחרים עדיין לכודים בסימטה. המח"ט מארגן כוח של שלושה ג'יפים, נוסע לתוך הסמטה, וכיוון שאין ירי, הוא יורד מן הג'יפ ומתקדם לכיוון ג'יפ מג"ב התקוע, והחיילים הפצועים. כדור בודד נורה לעברו מן החשיכה. הוא חודר לחזהו מימין. ויינברג אומר לקשר שלו שנפגע והקשר מחלץ אותו החוצה מן הסמטה. כוחות הרפואה מתחילים לטפל בויינברג אולם הוא נפטר כעבור דקות ספורות. כעת, 40 דקות לאחר תחילת הקרב, מספר ההרוגים עולה ל-6.

19:30 - אחד המחבלים נפגע, 11 הרוגים לכוחותינו

השעה כעת קרובה ל-19:30. קב"ט קרית ארבע, יצחק בואניש ז"ל, מנהל חילופי אש באיזור שער הכניסה עם המחבל האחר, בראש כוח מכיתת הכוננות. האש נפסקת כיוון שהמחבל כנראה נפגע, אולם איש אינו מסתער עליו. בקשר עובר הדיווח על פציעתו של המח"ט דרור. בואניש אוסף כוח מכיתת הכוננות וכמה חיילים ורץ לסימטה.
הוא מגיע למקום ההיתקלות בשעה 19:40, ומתחיל להתקדם בסימטה בחסות ג'יפ ממוגן שנוסע לצידו. במקום ההיתקלות רואה בואניש את הג'יפ הפגוע ויורה בפנסים שלו כדי להחשיך את הסימטה. הוא מתקדם בראש כיתת הכוננות, מזהה מחבל, צועק "נתקלנו מימין", ומתחיל לירות לעברו. המחבל יורה חזרה. באותה עת מגיח מחבל נוסף משמאל לכיתת הכוננות ומצטרף לקרב. המחבלים זורקים רימונים ויורים לעבר הכוח הישראלי. בהיתקלות זו נהרגו בואניש, שני חברים נוספים מכיתת הכוננות ושני שוטרי מג"ב. בשלב זה יש 11 הרוגים ישראלים. שניים מהם בנקודת איסוף הפצועים, ו-9 אחרים מוטלים עדיין בסימטה.
קב"ט הישוב היהודי בחברון, אליהו ליבמן, מנסה לארגן כוח חדש לכניסה לסימטה. לאחר זמן מה הוא מחליט לנסוע פנימה לבדו, ברכבו הממוגן. הוא נכנס לסימטה, ומושך אליו את אש המחבלים. הרכב הממוגן מגן עליו מן הכדורים, הוא מזהה את מקורות הירי, מסתובב ונוסע החוצה, לדווח ולארגן כוח נוסף לכניסה לסימטה.

19:50 - מפקדי צה"ל מגיעים למקום, הירי נפסק

רק בשעה 19:50, 55 דקות מתחילת הארוע, וכחצי שעה מרגע נפילתו של המח"ט, מגיעים למקום כמה ממפקדי היחידות של צה"ל: בהם סגן מפקד גדוד הנח"ל, סגן מפקד גדוד התותחנים ומפקדי פלוגת המילואים. הם נכנסים לסימטה על גבי נגמ"שים, סופגים אש ויוצאים החוצה. בשעה 20:15 מפסיקים המחבלים לירות. הכוח נכנס שוב לסימטה, יורה לכיוון המחבלים ומחלץ את הנפגעים. המחבלים לא יורים.
בשלב זה מגיעים מבתיהם סגן מפקד החטיבה, סא"ל רזי קפלינסקי, ומפקד גדוד הנח"ל, סא"ל ערן. מפקדים מגדוד "לביא", ובהם המג"ד סא"ל יהודה וסגנו רס"ן סלים, מגיעים אף הם מגיזרתם הנמצאת מדרום לחברון. כעת אין בסימטה פצועים ובין השעות 20:30 ו-21:30 בונים המפקדים תוכנית קרב. מן הבית מגיעים גם מפקד אוגדת יהודה, תא"ל עמוס בן אברהם, ומפקד חטיבת הנח"ל אל"מ נועם תיבון. בן אברהם נוטל פיקוד על הארוע ולראשונה מתחילתו נוצרת במקום שוב שרשרת פיקוד צבאית סדורה.

21:30 - חיפושים אחר המחבלים, קצין נוסף נהרג

סמג"ד "לביא" מכניס שני נגמ"שים לדרך המקבילה לסימטה, וממקם אותם בחיפוי לכוחות. במהלך כניסת הנגמ"שים, מזהה סגן מפקד פלוגה מן הנח"ל את אחד המחבלים. הוא מנסה לירות בו מן הנגמ"ש, אך לא מצליח וכשהוא יוצא מתוך צריח המפקד, יורה בו המחבל ופוצע אותו קשה. הקצין מת במהלך החילוץ. קצין הנח"ל הוא ההרוג ה-12 בארוע.
מג"ד הנח"ל סא"ל ערן, ומג"ד לביא, סא"ל יהודה, מתקדמים באיגוף משני כיוונים לעבר המחבלים. ערן נתקל ראשון. בצילומי המזל"ט הוא נראה כשהוא זורק רימונים ויורה אל שני המחבלים. לאחר קרב קצר מוכרעים שני המחבלים והחיילים מסתערים עליהם והורגים אותם. בסריקות שעורך ערן לאחר מכן, מתגלה המחבל השלישי סמוך לשער הכניסה. זוהי הפעם הראשונה בה הסתערו כוחות לעבר המחבל.
בשעה 23:00 הארוע מסתיים.

"הכוחות הצליחו לסכל פיגוע בתוף קרית ארבע"

קצין בכיר אמר לאחר פרסום התחקיר כי "מדובר בארוע חמור, בעל תוצאות חמורות, שנוהל בזמן שקשה לנו לקבל בסטנדרטים להם אנחנו רגילים. מאידך, הכוחות הצליחו לסכל פיגוע שתוכנן בתוך היישוב קרית ארבע".
מן התחקיר עולה כי לא הייתה התרעה לפני הפיגוע אולם היה מידע כללי על נסיון חדירה לקרית ארבע, והכוחות הוכנו לאפשרות כזו. יתרה מזאת, ב-30 באוגוסט, אירע במקום פיגוע ירי לעבר קבוצת מתפללים, שהסתיים בפצועה אחת באורח קל. לאור ההכנות, קשה להבין מדוע הגיזרה בה התרחש הפיגוע סבלה והכוחות סבלו מהכנה לקוייה: הגיזרה נמצאת באחריות פלוגת המילואים, אולם משימת האבטחה בוצעה על ידי חיילי הנח"ל, ובפיקוד קציני מג"ב. חוסר הסדר, היעדר שרשרת פיקוד ברורה, ואי התאמה מספקת של הכוח למשימה, הביאו במידה רבה לתוצאות הקשות.
ליקוי נוסף התגלה בקרב באיזור השער הכניסה: בנקודה זו לא הסתערו הכוחות אל עבר המחבל, ולא וידאו כי הוא נוטרל. המחבל נמצא מת בסריקות שנערכו לאחר הפיגוע.

החלטת המפקדים להכנס לשטח - נכונה

החלטת מפקד הכיתה מן הנח"ל שנפגע ראשון, להוריד את התצפית ממקומה, היתה שגוייה, ופגעה בשליטה באש ובתצפית במקום ההיתקלות. הכניסה לסימטה עם אורות, פתיחת דלתות הג'יפ, והיתקעות של הכוחות מול הג'יפ כשאורותיו דולקים היתה טעות. עם זאת, ההחלטה של כל המפקדים להיכנס לארוע, זוכה בתחקיר לשבחים של האלוף קפלינסקי. "לא הצלחנו לראות מהי תמונת המצב", אומר קצין בכיר. "הדבר הראשון שיש לעשות הוא להתחבר לקצה חוט, ומאחר ואין שרשרת פיקוד, קצה החוט הוא המקום עם הנפגעים. צריך להגיע לשם, ולפתור את הבעיה. הגיזרה צמודה לאזרחים, ולא ניתן להפקיר אותה ולא לטפל בארוע, כיוון שהוא יכול לגלוש לכיוונם. בנוסף, היו בסימטה חיילים שנפגעו, וקיימת סכנת חטיפה שלהם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
ליל הפיגוע
צילום: ערוץ 2
אזור הקרב בחברון
צילום: צה"ל
צילום רפרודוקציה: שאול גולן
אל"מ ויינברג ז"ל
צילום רפרודוקציה: שאול גולן
מומלצים