שתף קטע נבחר

הרב עובדיה: אלי סוויסה לא עשה דבר

מנהיג ש"ס תקף בחריפות את ח"כ אלי סוויסה והסביר מדוע הדיח אותו מהרשימה. טען: אני לא שונא את דרעי. מקורבי דרעי: הרב שחט אותנו ועכשיו הוא ממליח את הבשר

מחריף הקרע בש"ס: התקפה חריפה של הרב עובדיה יוסף על השר לענייני ירושלים אלי סוויסה, מקורבו של אריה דרעי.
בדרשתו השבועית בשבת בלילה בבית הכנסת "היזדים" בשכונת הבוכרים נימק הרב עובדיה את הדחתו של סוויסה מרשימת המפלגה בכנסת במילים "אפס עשו ועזבו", והאשים אותו בחוסר מעש. "יש בני אדם לא מסוגלים לעשות, סוויסה זה מעולם האצילות, לא מעולם שלנו", אמר. הרב עובדיה הכחיש כי הייתה מגמה להרחיק את נאמני דרעי מהתנועה, טען כי אינו שונא את דרעי ואמר: "דרעי עצמו כשבא אלי לבית הכנסת, מתפלל יחד איתי, עושה לו את כל הכבוד שבעולם, מעלה אותו שלישי, יושב איתו, עושה סעודה שלישית ביחד. דרעי אני שונא אותו? אני אמרתי שהוא זכאי ונשאר זכאי. אני לא התחרטתי. יש לנו אנחנו מלחמה עם דרעי? לא נכון, לא אמת". הרב עובדיה ציין כי דרעי הבטיח לו כי יבוא בעצמו ל"יזדים" ויודיע על תמיכתו בש"ס. הבטחה זו דרעי נתן לרב עובדיה כשחשב שמקורביו סוויסה וח"כ רחמים מלול ישולבו ברשימה.
דבריו של הרב עובדיה נגד סוויסה התקבלו בתדהמה, שכן מדובר בהתקפה פומבית נדירה על חבר כנסת מש"ס, גם העובדה כי כשדיבר על דרעי לא כינה אותו הרב דרעי, עוררה תשומת לב.

הטקסט המלא

להלן דברי הרב, כמעט במלואם: "יש אנשים אולי בסתר לבבם מתרעמים, למה לא לקחתי את אליהו סוויסה? למה לא לקחת פלוני אלמוני? למה ולמה ולמה? שואלים שאלות... מה שאמרתי לחברי החכמים במועצת חכמי התורה 'עולמנו זה עולם העשייה, יש ארבע עולמות: אצילות, בריאה, יצירה, עשייה. עולם זה הוא עולם העשייה - לא העיקר המדרש, אלא המעשה. בן אדם תלמיד חכם – אם לא עושה לא שווה כלום, צריך לעשות. יש בני אדם לא מסוגלים לעשות, סוויסה זה מעולם האצילות, לא מעולם שלנו, לא מסוגלים לעשות, לא יודעים לעשות, לא נותנים לעשות, בשביל זה לא בחרנו בו. לא שהיה לנו מגמה: מקורבים של דרעי, כמו שיש אנשים חושבים את זה. מה אכפת לנו מקורב לדרעי? הוא (סוויסה) היה תלמיד שלי, כל פעם היה בא פה יושב בראשונה (שורה ראשונה), היה בא פה תמיד לשמוע תורה. אז מה? אז מקורב שלי יותר ממה שמקורב לדרעי. תלמידים חשובים כמו בנים רוחניים, זה כמו תלמיד שלי – באופן טבעי הייתי צריך לקחת אותו. אבל! כשראיתי 'אפס עשו ועזבו' – לא עובד, לא עושה. צריך לעשות, לנו יש מטרה, לא בשביל כבוד אנחנו בוחרים חברי כנסת, בוחרים שרים. עושים את זה בשביל מטרה של עסק התורה, לפתוח עוד תלמוד תורה ועוד תלמוד תורה, לעשות עוד מקווה ועוד מקווה טהרה, עוד בית כנסת ועוד בית כנסת, זה המטרה האמיתית, השאר כולו אמצעי והוא (סוויסה) היה אמצעי אמצעי, מקבל את שלו וגמר חזק וברוך. זה לא מספיק, צריך לעשות, בשביל זה הסיבה, אני לא רוצה לומר עוד דברים אחרים. זו האמת לא בשביל מקורבים של דרעי מי שאומר בשביל מקורבים של דרעי אינו אלא טועה. דרעי עצמו כשבא אלי לבית הכנסת, מתפלל יחד איתי, עושה לו את כל הכבוד שבעולם, מעלה אותו שלישי, יושב איתו, עושה סעודה שלישית ביחד. דרעי אני שונא אותו? אני אמרתי שהוא זכאי ונשאר זכאי. אני לא התחרטתי. מה יש לי עם דרעי? יש לנו אנחנו מלחמה עם דרעי? לא נכון, לא אמת. הוא עצמו הבטיח לי כי יבוא זמן ויבוא לפה ויגיד גם כן שיבחרו בש"ס".

"הרב שחט אותנו"

ח"כ סוויסה עצמו סירב להגיב על הדברים, אך מקורבים לו אמרו: "נתנו לסוויסה תפקיד כמו שר לענייני ירושלים, שאין מה לעשות בו ואחר כך מתלוננים שהוא לא עשה?". אחד מבכירי "התנזים של דרעי" אמר על דבריו של הרב עובדיה: "קודם כל זה חמור מאד לקחת דם של בן אדם ולשפוך אותו כמו מים? וחוץ מזה הרב עובדיה אמר שסוויסה לא ברשימה כי הוא לא יודע לעשות, אז למה לא החזירו לדרעי את תפקיד ראש הרשימה? אולי גם הוא לא יודע לעשות?".
חמשת חברי הכנסת המזוהים עם דרעי (אלי סוויסה, רחמים מלול, אריה גמליאל, יצחק גגולה ויצחק סבן) שהודחו מהרשימה, דנים ביניהם על קיום מסיבת עיתונאים בה ידברו נגד ש"ס. אחד מהם אמר אמש על דבריו של הרב עובדיה: "הרב שחט אותנו ואת אלי סוויסה ביום חמישי כשהדיח אותנו מהרשימה ועכשיו הוא ממליח את הבשר? מה עם האיסור להלבין פני אדם ברבים? לרבנים מותר?".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תוקף. הרב עובדיה
זום 77
מותקף. אלי סויסה
זום 77
מומלצים