שתף קטע נבחר

מכבי האש: "היה לנו מזל גדול"

שריפה פרצה הבוקר במחסן דשן במפעל "חיפה כימיקלים". מכבי האש הצליחו למנוע את התפשטותה לעבר מפעלים אחרים באיזור, שבהם יש חומרים מסוכנים. בכיר במשרד לאיכות הסביבה: "אם יתברר שיש פה רשלנות - האשמים צריכים לשבת בבית הסוהר"

כובתה השריפה הגדולה שפרצה הבוקר (יום ג') באיזור בתי הזיקוק במפרץ חיפה, במחסן דשן בתוך מפעל "חיפה כימיקלים". השריפה פרצה מעט אחרי השעה 6:30. שניים מעובדי המפעל נפגעו באורח קל-בינוני משאיפת עשן, ופונו לרמב"ם. עשן שחור רב וסמיך היתמר כל שעות הבוקר מעל כל איזור המפרץ.
טפסר בכיר משה ריבק, מפקד שירותי הכבאות במחוז חיפה, אמר ל-ynet: "מדובר במזל גדול משום שבאחד המתקנים הסמוכים למתקן שבער, יש חומרים מסוכנים. הכוח מנע התפשטות השריפה לכיוון החומרים המסוכנים. ללא כמויות המים האדירות ששפכנו, ספק אם היה ניתן להשתלט על האש הגדולה. מדובר בחומר שקשה להתלקחות, אולם מהרגע שהוא בוער יש קושי רב לכבותו".
יש לציין כי המפעל השקיע בעבר עשרות מיליוני דולרים באמצעי מיגון נגד שריפות, לאחר שבעבר היו בו שלוש שריפות גדולות, האחרונה שבהם ב-94'. כל אחת מהשריפות עלתה למפעל כ-50 מיליון דולר. גם המתקן שנשרף היום, כבר נשרף בעבר. הנהלת המפעל מסרה כי תקים ועדה מיוחדת שתחקור את האירוע.
שמעון רומח, נציב כבאות והצלה ראשי, הסביר כי כיבוי הדליקה נמשך זמן רב משום שהכבאים לא יכלו להתקרב למחסן, בשל הסכנה מהדשן הבוער, וחיכו עד שכל החומר הדליק יבער.
לפי ההערכה הראשונית הדליקה נגרמה כתוצאה מפיצוץ שנגרם בשל תקלה כלשהי, אך הדבר אינו ודאי. בעקבות השריפה נוצרו במקום פקקי תנועה ארוכים לאחר שכביש ההסתדרות המוביל צפונה נסגר לתנועה לזמן רב.

חנקת אשלגן

גורמים בשטח סיפרו ל ynet כי השריפה פרצה במחסן שבו מאוכסן דשן מסוג חנקת אשלגן המכונה NPK. נציגים של המשרד לאיכות הסביבה הגיעו למקום. רוברט ראובן, מנהל מחוז חיפה במשרד לאיכות הסביבה: "זה היה עלול להיות מסוכן כי המחסנים שבוערים נמצאים ליד מחסנים אחרים שבהם יש חומרים מסוכנים מאוד. אם לא היינו פועלים נכון האש יכלה להתפשט למחסנים האלה במפעלים הסמוכים. המשטרה חוקרת כרגע אם יש פה רשלנות ואם יימצאו אשמים - צריך להכניס אותם לבית הסוהר".
מנהל מידע ומבצעים במשרד לאיכות הסביבה, רובי גלעד, מסר לכתבנו דוד הכהן כי צוותי המשרד לא איתרו במהלך פעולות הניטור ריכוזים משמעותיים של גזים רעילים בסביבת המפעל. לדבריו, בשריפה נפלט בעיקר פיח משריפת שקי פוליאתילן שבהם היה ארוז דשן חקלאי המכיל חנקן. "כשבוער חומר שכזה", ציין, "עלולות להיפלט תחמוצות של חנקן שהן רעילות".

"פריסה נכונה"

מהנהלת המפעל נמסר בתגובה כי "בשל ההיערכות המהירה במפעל, השתלטות כוחות הכיבוי ופריסה נכונה של אמצעי הכיבוי וההתראה שהותקנו על ידי המפעל בעלות של עשרות מיליוני שקלים בשנים האחרונות, לא היו כל נפגעים בדליקה. האירוע הנקודתי טופל והדליקה לא התפשטה מעבר למחסן. המפעל צפוי לחזור לייצור רגיל בשעות הקרובות. הוקמה ועדת בדיקה פנימית לבדיקת האירועים שהתרחשו הבוקר. בחיפה כימיקלים שודרג מערך ההתראה, המיגון וכיבוי האש בשנים האחרונות, בעשרות מיליוני שקלים ותורגל שיתוף פעולה עם שירותי החירום באופן שוטף. הבוקר הוכיחה עצמה המערכת בטיפול מהיר, יעיל וללא נפגעים באירוע".

צילומי השריפה נשלחו על ידי תושבי האיזור באימייל האדום

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השריפה במפרץ
צילום: שמוליק צין
העשן הסמיך באיזור
צילום: אליעזר שריקי
צילום מקרוב
צילום: אקי פלקסר
מבט נוסף
צילום: שי בט
שומרים על הסביבה?
צילום: מריאן
מומלצים