שתף קטע נבחר

מה יכול תשובה להרוויח מהערכת השווי של שיינין

עלייה בשווי השוק של דלק לפני כניסת הרפורמה לתוקף בעקבות הערכת השווי הגבוהה תאפשר לשלם מס מופחת במקרה של מכירתה; גם רוני נפתלי יוכל לחסוך לא מעט מס בזכות העליות במי-עדן בעקבות ההודעה על מו"מ למכירת הפעילות באירופה

בשבוע שעבר פירסמה קבוצת דלק הערכת שווי מחמיאה, שהכין עבורה משרד הייעוץ הכלכלי מודלים כלכליים של ד"ר יעקב שיינין. מודלים העניקה לקבוצת דלק, הנשלטת על-ידי יצחק תשובה, שווי כלכלי של כ-4 מיליארד שקל, הגבוה בכ-33% ממחירה בבורסה במועד הפרסום.
הערכת השווי של מודלים כלכליים מעניינת מאוד, אולם לא פחות מעניינת היא הסיבה שהניעה את קבוצת דלק לבקש ממודלים להכין את הערכת השווי. בדלק טוענים, כי הערכת השווי נעשתה לצרכים פנימיים, והיא נועדה לשמש את הקבוצה בסדרה של מהלכים מתוכננים לגיוס כספים.
יתכן מאוד, אבל אין ספק שהערכת השווי יכולה לשרת היטב את תשובה לקראת כניסתה של הרפורמה במס בתחילת השנה הבאה. אז גם אמורה להיכנס לתוקפה תקנה, הקובעת שבמקרה של מכירת מניות, המחיר הקובע לצורך חישוב המס הנובע מהרווחים שהניבה העיסקה (מחיר הבסיס) יחול ב-1.1.2003.
לדוגמה, אם שוויה של דלק בתחילת ינואר יעמוד על 500 מיליון דולר, והיא תימכר בתאריך כלשהו בעתיד ב-600 מיליון דולר, רווח ההון הנובע מהעיסקה יעמוד על 100 מיליון דולר, וחיוב המס יהיה בהתאם. אולם, אם שוויה של דלק יעמוד בתחילת ינואר על 600 מיליון דולר, אזי מבחינת מס הכנסה, לא ינבע מהעיסקה רווח הון בכלל, והעיסקה לא תהייה חייבת במס בגין רווחי הון.
לכן ברור, כי למחזיקי המניות בכלל ולבעלי שליטה בחברות ציבוריות בפרט, עדיף לסיים את 2002 במחיר כמה שיותר גבוה. ככל הידוע, קבוצת דלק אינה עומדת למכירה, אולם בעקיפין, יכולה הערכת השווי להוביל לעליות במניות החברה, ולהוביל לחיסכון במס בהיקף של עשרות, אם לא יותר, מיליוני שקלים.
עוד מניות שבולטות בימים האחרונים הן מניות יצרנית המים המינרליים מי-עדן. השינוי הוא שהפעם, החברה שבשליטת משפחת נפתלי דווקא כן עומדת למכירה. מהודעה שהוציאה מי-עדן עולה, כי החברה מנהלת מגעים עם שני גופים אסטרטגיים בינלאומיים לשיתוף פעולה אפשרי בפעילותה באירופה בתחום אספקת כדי מים לבתים ומשרדים.
במקביל, מדווחת מי-עדן, נבחנת האפשרות שאותם גופים ירכשו חלק ממניות השליטה בחברה מידי בני משפחת נפתלי. עבור בני משפחת נפתלי החדשות הללו מגיעות בעיתוי מצוין. אתמול טיפסו מניות מי-עדן בלמעלה מ-4%, והן משלימות בכך עלייה מצטברת של כ-16% בשבוע האחרון בלבד.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים