שתף קטע נבחר

נהרגת בתוך הקו הירוק? תקבל פחות זכויות

משרד הביטחון הכיר השבוע בארבעה חברים בכיתות כוננות שנהרגו בשטחים כבחללי צה"ל. המשמעות: בני משפחתם יקבלו זכויות גדולות יותר. לעומת זאת, מזכיר קיבוץ מצר, שנהרג מאש מחבל בהיותו איש כוננות, לא זכה להכרה דומה. התק"ם פנה בעניין למשרד הביטחון, שמסר בתגובה: "כל מקרה נבדק לגופו". בתנועה הקיבוצית מאשימים: הרקע - פוליטי

האם משרד הביטחון מפלה בין דם לדם? השבוע הודיע השר שאול מופז, כי יכיר בשלושת חללי כיתת הכוננות של קריית ארבע ובחלל כיתת הכוננות של איתמר, כחללי צה"ל. הארבעה נפלו במהלך קרבות עם מחבלים פלסטינים. קרוביהם הפעילו לחץ כבד על משרד הביטחון כדי שיכיר בהם כבחללים שנפלו בקרב. אבל מבדיקת ynet מתברר כי איש כיתת כוננות אחר, שנפל חלל כאשר הסתער על מחבל, לא הוכר כחלל מערכת הביטחון. המדובר ביצחק דורי ז"ל, מזכיר קיבוץ מצר.
דורי ז"ל, בן 44 במותו, נהרג ב-5 בנובמבר, בקיבוצו. מחבל מתנועת הפתח חדר לקיבוצו והחל לירות לכל עבר. דורי, שהיה בכיתת הכוננות, שמע את היריות כשהיה בדרכו לשמירה בשער הקיבוץ. הוא נכנס לרכבו, ודהר למקום ממנו שמע את הירי. הרכב נפגע מירי המחבל והתנגש בעץ. דורי עצמו נפגע מיד לאחר מכן ונהרג. רק שלושה חודשים לפני כן שב דורי, סגן מפקד גדוד חיל רגלים במילואים, משירות בן חודש בחברון.
יש לציין כי עבודת המטה בצה"ל ובמשרד הביטחון בנושא ההכרה בחללי כיתות הכוננות החלה כמה שבועות לאחר מכן, לאחר נפילתו בקרב של קצין הביטחון של קרית ארבע, יצחק בואניש ז"ל, ושניים מאנשי כיתת הכוננות שבפיקודו, אלכס צביטמן ז"ל ואלכס דוכן ז"ל, בקרב בחברון. באותו קרב נפלו עוד תשעה מאנשי כוחות הביטחון ובראשם מח"ט יהודה, אל"מ דרור ויינברג ז"ל.
הבדיקה החלה לאחר שראשי המתנחלים ומפקדי צה"ל בפיקוד מרכז דרשו לערוך לחללים הלוויות צבאיות. שר הביטחון, שאול מופז, אישר את דרישתם, אולם הטקסים היו צבאיים רק בחלקם. מיד לאחר מכן נערכו במשרד הביטחון כמה דיונים ואנשי המשרד המליצו ליועץ המשפטי לממשלה להכיר בחללים כחללי צה"ל. בביקור שערך השר מופז במפקדת צה"ל בחברון הוא הודיע לבני המשפחות כי ההכרה ביקיריהם צפויה בתוך זמן קצר. לפני יציאתו לארצות הברית, בסוף השבוע שעבר, הודיע משרד הביטחון כי ביום ה-30 לנפילת השלושה הציבו אנשי המשרד מצבות צבאיות על קבריהם.
גם חלל אחר, יוסף טוויטו ז"ל, איש כיתת הכוננות של ההתנחלות איתמר, שנהרג במהלך פיגוע ירי בישובו, הוכר רטרואקטיבית כחלל צה"ל.

תחת אחריות המשטרה

לעומת זאת, בעניין יצחק דורי ז"ל, שנהרג ימים אחדים לפני הקרב בחברון, לא התקבלה כל החלטה. הסיבה היא שמקרהו של דורי שונה מעט: כיתות הכוננות של יישובי מרחב התפר, דוגמת מצר, פועלות תחת אחריותה של משטרת ישראל ולא בתיאום עם הצבא. רכזי הביטחון הם שוטרי מג"ב בחצי משרה, ולוחמי כיתת הכוננות מוזנקים לארועים ופועלים תחת שרשרת הפיקוד המשטרתית.
אלא שגם כאשר שוטרי משטרת ישראל ומג"ב נפגעים במהלך שירותם, הם או בני משפחותיהם עוברים לטיפול אגף השיקום במשרד הביטחון, ואין כל הבדל בין זכויותיהם לבין זכויות חיילי צה"ל שנפגעו. לגבי דורי ז"ל, לא חל הכלל שנהוג בשוטרים, והוא הוכר כחלל פעולות איבה ולא כחלל צה"ל. לפיכך, משפחתו מטופלת על ידי הביטוח הלאומי, והזכויות של בני משפחתו פחותות באופן ניכר מאלה של חללי צה"ל והמשטרה.
התנועה הקיבוצית המאוחדת פנתה בימים האחרונים אל משרד הביטחון, בבקשה כי גם דורי ז"ל יוכר כחלל של מערכת הביטחון. אבישי טבת, האחראי לטיפול במשפחות שכולות בתק"ם: "עדיין לא קיבלתי כל תשובה, גם לא תשובה שלילית, ולכן לא יהיה נכון מצידנו לצאת נגד המערכת".
רבים בתנועה הקיבוצית חושבים שאי ההכרה בדורי כבחלל של מערכת הביטחון תמוהה, וכך למשל אמר ל-ynet קב"ט הקיבוץ, אביק יחיא. שלא לציטוט אמרו כמה מהם כי אנשי משרד הביטחון לא פעלו להכרה בדורי, רק מכיוון שלא הופעל בעניין לחץ פוליטי.
רעייתו של יצחק דורי ז"ל עודכנה בפרטים רק השבוע ואמרה בתגובה כי היא משאירה את הטיפול בנושא לתנועה הקיבוצית. "הסבירו לי שההכרה בבעלי כחלל צה"ל תשפר לבני המשפחה את התנאים להם אנו זכאים. לי בוודאי שאין כיום כוח למלחמות. ואני בטוחה שבתק"ם יטפלו בכך נאמנה", אמרה.
בתוך כך אמרה דורי כי גם אם יוכרז בעלה כחלל צה"ל, היא לא מוכנה שיחליפו את המצבה המונחת על קברו של בעלה.

"כל מקרה ייבדק בנפרד"

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "שר הביטחון קבע שמן הראוי שמי שנלחם שכם אל שכם עם צה"ל, בלחימה מול אוייב, ובין היתר, עבר אימונים על ידי צה"ל ופועל על פי הנחיותיו, יטופל כמו חיילים שנפגעו בלחימה. היועץ המשפטי לממשלה דן בנושא ומתגבש סיכום שבמסגרת הנהלים ייקבעו המקרים החריגים המתאימים לטיפול לפנים משורת הדין, על ידי אגף השיקום ומחלקת הנפגעים בצה"ל. הזכאות הספציפית תיקבע על ידי צה"ל לגבי כל מקרה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
נהרג בקרב. דורי
צילום: צביקה טישלר
צילום יריב כץ
כוחות הביטחון בקיבוץ
צילום יריב כץ
מומלצים