שתף קטע נבחר

מצנע: לא אלך לממשלת אחדות בהנהגת שרון

יו"ר העבודה מתחייב פומבית בפעם הראשונה מאז בחירתו. עם זאת, אמר בשיחה עם תלמידי בית ספר "אליאנס" ברמת אביב, שהוא אינו פוסל הצטרפות של הליכוד לממשלה בראשותו. "כל ממשלות הליכוד היו ממשלות של כישלון", אמר. טומי לפיד: לא נהיה שותפים בממשלת שמאל

יו"ר מפלגת העבודה, עמרם מצנע, הצהיר היום (ד') לראשונה באופן פומבי שלא יילך לממשלת אחדות לאומית תחת הנהגתו של אריאל שרון. את הדברים אמר מצנע בהרצאה שנשא בפני תלמידי בית ספר התיכון "אליאנס" ברמת אביב.
"לא אלך לממשלת אחדות תחת הליכוד", אמר מצנע. "כל ממשלות הליכוד היו ממשלות של כישלון. תראו את הממשלה הנוכחית: שנתיים של כישלון קולוסאלי היא הביאה בכל תחום. אריק שרון משדר שהעבודה בראשות מצנע תצטרף אליו לממשלת אחדות. אני לא יודע מאיפה הוא שואב את זה, זה לא נכון", הוסיף. מצנע אמר, עם זאת, שהוא תומך ברעיון לפיו הליכוד יצטרף לממשלה שהוא עצמו ירכיב. גורמים במפלגת העבודה הסבירו את התבטאותו של מצנע ואמרו: "הוא לא פואד 2".
יועציו של מצנע טוענים בתוקף כי מסתמן שינוי במגמה בסקרים, המצביע על גידול בתמיכה בעבודה וירידה בתמיכה בליכוד, זאת על רקע החקירה הפלילית בעניין ההצבעה במרכז הליכוד. "יש צמצום ניכר בפער בין גוש הימין לגוש השמאלי", אמר מצנע לתלמידים, "בבחירות הקרובות תהיה חשיבות למי שיוכל להרכיב גוש קואליציוני למימוש הדרך שלו".
בעבודה מכלילים את מרצ, שינוי, עם אחד והמפלגות הערביות בגוש שמאלי, שכבר זוכה לדבריהם ל-61 מנדטים. בתשובה לשאלת התלמידים, אמר יו"ר העבודה כי הוא רואה בחיוב שותפות של מפלגות ערביות בקואליציה אולם הוא פוסל את ח"כ עזמי בשארה (בל"ד), משום שקרא בעבר להתנגד למדינה בדרכי טרור.
מצנע הביע ביטחון בזכייתו בבחירות, בעוד כ-40 יום, והבטיח שיפעל לשינוי מיידי של מבנה התקציב. "כרגע המפלגה נמנעה בהצבעה כדי להקטין את סחטנות המפלגות החרדיות", הסביר, "אך מייד כשאבחר נשנה את תקציב המדינה, כי התקציב שעבר אמש הוא תקציב רע".
יו"ר שינוי, טומי לפיד, אומר בתגובה לדברי מצנע: "שמצנע לא ירכיב קואליציות על חשבון שינוי. שינוי אינה נמצאת בשמאל אלא במרכז". לדבריו, "לא נהיה שותפים בממשלה עם העבודה, מרצ והערבים, אלא בממשלת אחדות עם הליכוד, העבודה ושינוי.

העבודה הגיעה לבית שאן

צמרת העבודה בחרה לפתוח הערב רשמית את מערכת הבחירות, בבית שאן. "זאת כדי לסמל סדר עדיפות שונה וחדש למדינת ישראל. אנו נשבעים היום לתושבים בעיר כי בית שאן תהיה לפני גוש קטיף", אמר מזכ"ל המפלגה, אופיר פינס-פז.
באולם התכנסו חברי קיבוצים מהאזור, חברי נוער עבודה מאזור חיפה והמרכז. את תושבי בית שאן עצמם קשה היה למצוא בין הנוכחים, למעט תושב אחד, שקם במהלך נאומו של פינס-פז, ואמר: ש"כליכודניק שרוף" הוא גאה במצנע שהגיע לנחם את תושבי העיר לאחר הפיגוע, ומתבייש בראש הממשלה שלא טרח אפילו לשלוח מברק.
בין הנואמים היה גם בנימין בן-אליעזר, שאמר כי הוא מאמין באמונה שלמה שמצנע יוכל לעשות את כל מה שהליכוד אינו יכול.
אחרון הנואמים היה יו"ר המפלגה, שאמר כי לאחר שינצח יקים ממשלת אחדות בראשותו על בסיס המצע הכלכלי-חברתי-מדיני של מפלגת העבודה. "זהו המצע היחיד שעל בסיסו תוקם ממשלת אחדות בראשותי", אמר.
בדבריו סירב מצנע להתייחס לסוגיית רמת הגולן וירושלים, ואמר כי רק בשבוע הבא, לאחר שיתפרסם מצע המפלגה, תהיה התייחסות לנושאים הללו. עוד אמר מצנע כי הוא רואה במפלגות הערביות שותפות ראויות, זאת במידה והן מכירות במדינת ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים זיו
לא "פואד-2". מצנע
צילום: חיים זיו
צילום: רויטרס
שרון. בלעדיו?
צילום: רויטרס
מומלצים