שתף קטע נבחר

מפקד גדודי אל אקצא: "עד הבחירות - פחות פיגועים"

בראיון בלעדי מאשר ל-ynet המפקד החדש של גדודי חללי אל אקצא: "אנו מצפים שהציבור בישראל יבין מה הביא אותו למצב שבו הוא נמצא בשנתיים האחרונות". לדבריו: "החלטנו לתת הזדמנות לעם בישראל כדי שייאלץ את ממשלתו לבחור בדרך המו"מ ולא בדרך הדיכוי הצבאי"

"החלטנו לתת הזדמנות לדעת הקהל בישראל, כדי שתלחץ על הנהגתה להפסיק את הפשעים שלה, שמאלצים אותנו להגיב בפיגועים בתוך הקו הירוק", כך אומר ל-ynet, בראיון ראשון לתקשורת, אבו מוג'אהד, המפקד החדש של גדודי אל-אקצה.
אבו מוג'האד מסביר כי אנשי הפתח הורידו את עוצמת הפיגועים, לקראת הבחירות בישראל. למעשה, מאז הפיגוע שהיה בבית שאן לפני שלושה שבועות, ערב הפריימריס בליכוד, לא ביצע הפתח פיגוע גדול.
"עמדתנו היא שהבחירות הן עניין פנימי", הוא אומר, "אבל אנו מצפים שהציבור בישראל יבין מה הביא אותו למצב שבו הוא נמצא בשנתיים האחרונות. אני אומר לישראלים – או ששני העמים יחיו בכבוד, או שהמצב הנוכחי יימשך. אני סבור שניתן לחיות בדו-קיום, אבל לצורך כך צריך שייפסקו הרג של אזרחים פלסטינים, הרס התשתיות שלנו וכמובן החיסולים".
המפקד החדש של גדודי חללי אל-אקצה מתאפיין בטון מציאותי ושונה מזה של המפקדים הקודמים של הארגון, שנעצרו על ידי צה"ל. הוא מוסיף כי הארגון לא יכריז מראש כי יפסול את כל ההבנות בנוגע להפסקת אש שנידונות בין הפתח לחמאס. "אנו מעריכים את המאמצים שנעשים בדיאלוג הזה, ונעשה את כל מה שהוא טוב לאינטרס הפלסטיני. הבעיה היא שאנו לא בוטחים בשרון", הוא אומר.

קיימת מחלוקת קשה בהנהגת הפתח בנוגע לפיגועים. האם המחלוקת משפיעה עליכם, אנשי השטח?

"אנו, אנשי גדודי חללי אל-אקצה, חלק מתנועת הפתח. המאבק שלנו נגזר מערכים וממסורת המהפכה והמאבק של הפתח. אם יש כאלה שיש להם בתנועה דעה מסוימת לגבי הפיגועים, אנו מכבדים אותם, כל עוד הם לא פועלים נגד האינטרס של העם הפלסטיני אבל מי שיוכח נגדו ההפך, נתייחס אליו כמי שמפלג את העם. כמו בליכוד ובעבודה, גם אצלנו יש מחנות. בשורה התחתונה, אנו תנועה אחת ואנו מכבדים את הדרג המדיני שהוא דרג שנבחר על ידי העם".

אז בסופו של דבר תפסיקו את הפיגועים?

"לגבי השטחים שבתוך הקו הירוק, אם תיסוג ישראל מהערים הפלסטיניות, ואם ייפסקו החיסולים ומעשי הטבח, לא נצטרך להגיב בפיגועים בתוך ישראל. אבל אני רוצה לציין שפיגועי ההתאבדות הם הנשק היחיד שלנו מול ה-F-16 והמרכבה. אנו מתמודדים מול הצבא החזק במזרח התיכון, והגוף שלנו הוא התחמושת החזקה ביותר במלחמה הזו".
לגבי השטחים שנכבשו ב-67' אומר אבו-מוג'אהד כי כל החוקים והאמנות בעולם נותנים לפלסטינים את הזכות להילחם בכיבוש. "67' זה השטח של המדינה הפלסטינית, וכל עוד יש כיבוש יהיה מאבק", קבע.

בתקופה האחרונה יש רגיעה בפיגועים. האם זו תוצאה של המכות שספגתם מצה"ל או החלטה שלכם על שקט לקראת הבחירות בישראל?

"אני לא מכחיש שבמלחמה הזו ספגנו מכות. וכמו כל מהפכה אנו נחלשים לעתים ומתאוששים לעתים. אבל התקופה האחרונה, ואני לא אומר שהכרזנו על הפסקת אש חד-צדדית, מוכיחה שביכולתנו לחמם את המצב וביכולתנו להרגיעו. אנו החלטנו לתת הזדמנות לעם בישראל כדי שייאלץ את ממשלתו לבחור בדרך המו"מ ולא בדרך הדיכוי הצבאי וגזילת אדמתנו".
לדברי אבו-מוג'אהד, הכדור נמצא במגרש הישראלי. "הישראלים צריכים להבין שהרס שכונות שלמות ב-F-16 לא יביא להם ניצחון. אני אומר 'מאזן של כבוד או מאזן של אימה'. ברור לכולם שכל המבצעים הגדולים של ישראל רק הכפילו את הפיגועים ולא הפסיקו אותם".

לאחרונה מאשימים אתכם הישראלים בקבלת סיוע מאיראן וחיזבאללה.

"אני מכחיש בתוקף את הטענה הזו. אין סיוע כזה. אבל גם אם היה סיוע כזה הרי שהוא לגיטימי ונגזר מהשיוך שלנו לאותה דת ולאותה אומה. יש לנו ולאיראנים ולחיזבאללה שורשים משותפים, מה שאי אפשר להגיד לגבי ישראל וארה"ב. אם ארה"ב מעניקה סיוע מסיבי לישראל, בוודאי שאנו זכאים לסיוע מאיראן המוסלמית, למרות ששוב אני אומר – אין שום סיוע כזה".

הפיגוע בקיבוץ מצר סתר את טענותיכם, לפיהן תמקדו את פעולותיכם בתוך ישראל ביעדים רשמיים ולא באזרחים. האם אתם מצטערים על הפעולה?

"אני לא יודע אם להצטער היא המילה הנכונה. הייתי אומר שהייתה בפעולה הזו תקלה, אבל זוהי תקלה אחת מול ים של תקלות של הישראלים, שבהן נהרגו מאות פלסטינים. רק בימים האחרונים, בתקלה, הרגו הישראלים נער אוטיסט בשכם. הישראלים ממהרים להתנצל על תקלות, אבל בתקלות האלה נהרגות משפחות שלמות".

בימים האחרונים שב והועלה על ידי האמריקנים צורך להחליף את ערפאת.

"אנו כחלק מן הפתח והעם הפלסטיני לא מוכנים שגורם זר, ישראלי, אמריקני, אירופאי ואפילו ערבי, יתערב בעניינים הפנימיים שלנו. ערפאת הוא הסמל ואנו בוטחים במנהיגותו. הוא סמל הריבונות שלנו, ובחירת ההנהגה שלנו היא זכותנו שלנו בלבד".

לסיום, בהתייחסו למצבם של הגדודים בעקבות מעצרו של המפקד הקודם, מאג'ד אל-מסרי, שנעצר בחודש שעבר, מספר חודשים אחרי שקודמו, נאסר עוויס נעצר במהלך מבצע "חומת מגן", אומר אבו מוג'אהד כי לגדודי חללי אל-אקצה הנהגה קולקטיבית, ומבנה הארגון מביא לכך שכאשר נפגע מנהיג או בכיר, לא נפגע כל הארגון. "אלה שאחרי כל המעצרים והחיסולים אמרו שהנה, חוסלו גדודי חללי אל-אקצה, מבינים שהם טועים. אנשינו פרוסים מרפיח ועד ג'נין. אנו לב לבו של העם הפלסטיני הנאבק לעצמאותו. נמשיך במאבק עד לניצחון או עד למוות כשאהידים. אנו מבטיחים לשאהידים ולאומתנו שנמשיך להיות חלוצים במלחמה נגד הכיבוש הישראלי. אני אומר לשרון 'כל המטוסים והטנקים שלך לא יכניעו אותנו ולא יבטיחו את הביטחון לעם שלך. זה יקרה רק אם יבוא הקץ על הכיבוש ותוקם מדינתנו העצמאית בכל שטחי 67'".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוייטרס
"לא ניכנע לשרון". אילוסטרציה
צילום: רוייטרס
צילום: איי פי
הפיגוע האחרון שביצע הפתח בבית שאן
צילום: איי פי
מומלצים