שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ל"ילד העני" יש קולנוע ביתי

  "יוני, סיפור אמיתי" - בישרה הכיתובית במשדר "יומטוב" בזמן שילד קטן סיפר שהוא לא רוצה לעלות לכיתה א', כי "אמא מקבלת אוכל בגן". אבל "יוני" הוא בכלל בן למשפחה אמידה, שנועל נעלי "דולצ'ה וגבאנה" וקיבל כ-500 דולר כדי לשחק בסרטון

  הצופים בבית הזילו דמעות והכסף זרם בקווי הטלפון כשילד עני בשם יוני סיפר באירוע ההתרמה הטלוויזיוני "יומטוב" מדוע הוא מעדיף להישאר בגן ולא לעלות לכיתה א'. "כל יום אמא באה לבקר אותי בגן, גם כי היא אוהבת אותי וגם כי רבקה הגננת מרשה לאימהות שאין להן אוכל לבוא לאכול איתנו בגן", אמר הילד במבט עצוב, והכיתובית בישרה: "יוני. סיפור אמיתי".
  אם הילד יוני, שסיפורו שודר ביום חמישי בערוץ 2 ("קשת") במהלך אירוע ההתרמה, נגע לליבכם - אפשר להירגע. לא קוראים לו יוני - והוא רחוק מלהיות עני. קוראים לו ד' (שמו שמור במערכת), הוא תלמיד כיתה ב' שגר בבית מפואר בצפון תל אביב, ולצילומי הפרסומת הוא הגיע כשלרגליו נעלי "דולצ'ה וגבאנה" - מסוג הפריטים שגם ילד ממוצע אינו יכול להרשות לעצמו.
  ד' הוא מניפולציה שיצרו שידורי "קשת". הוא בסך הכל ילד שחקן שנשכר לצורך התפקיד ולא ידע שמישהו יטען שמדובר ב"סיפור אמיתי". אין גם מחלוקת שהמבצע עצמו חיובי, ואין פסול עקרוני בשימוש בשחקן. הבעיה היא באופן שבו הסיפור הוצג לציבור. צילומי הפרסומת התקיימו בגן ילדים בדרום תל אביב. ד' קיבל עבור השתתפותו כ-500 דולר. "הוא תרם את הכסף", אומרת אמו, "אני לא רוצה שייצא כאילו מדובר בילד צפונבון".
  מאפרת "ליכלכה" את פניו ואת בגדיו של ד', כדי להשוות לו מראה "עני", והוא התבקש להסיר כל סממן של עושר. "הוא לא עני", מבהירה אמו. "הוא נבחר בתור שחקן ולא כדי לייצג את העוני, ברוך השם. אני אגיד לך את האמת, בסוף השבוע היינו במסיבה של כוכבי הפסטיגל, זה היה אירוע סגור בכפר בלום, ואישה מבוגרת ניגשה אליו ושאלה אם הוא הילד מהסרטון. כשהוא השיב בחיוב היא שאלה, 'מה, כבר קיבלת את התרומות כל כך מהר, שאתה יכול ללון בבית מלון?'"

  - ידעת שבסרטון ההתרמה כתוב "יוני, סיפור אמיתי"?

  "ברור שידעתי. לא הפריע לי שזה לא נכון".

  - לא הפריע לך שמדובר בתרמית ובמניפולציה רגשית עצומה?

  "הרי לא הגיוני שייקחו ילד עני וייתנו לו להצטלם".
  "אני לא רוצה ללכת לכיתה א', אני רוצה להישאר בגן בשביל שאמא לא תהיה רעבה", אומר "יוני" בסרטון. בתום יום הצילומים, כשחזר לבגדיו הרגילים, גילה "יוני" לילדים שהיו במקום שיש לו שני סרטים חדשים בדי.וי.די: "שרק" ו"ספיידרמן". "אבא עשה לי אולם קולנוע בבית", סיפר.
  משידורי "קשת" נמסר בתגובה: "כל ארבעת הסרטונים שצולמו עבור 'יומטוב' מבוססים על סיפורים אמיתיים. בשניים מהם מופיעים ילדים המציגים את סיפורם האישי, ובשני הסרטונים האחרים מובאים סיפורים אמיתיים של ילדים, שחוק הגנת הילד לא מאפשר לחשוף את זהותם האמיתית. 'קשת' השיגה במאמצים רבים סכום שיא, וכולו יועבר לילדים במצוקה".

  - למה לא לציין שמדובר בילד שחקן?

  "פעלנו מתוך כוונה טהורה ואמיתית להציג מצוקות של ילדים בשנת 2002. יצאנו מתוך הנחה שברור לצופים כי הסיפור הינו אמיתי".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ערוץ 2
  "יוני" בתשדיר המדובר. למעשה שחקן
  צילום: ערוץ 2
  לאתר ההטבות
  מומלצים