שתף קטע נבחר

סופית: מופז לא יוכל לרוץ לכנסת

השופט מישאל חשין, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, קבע שתקופת הצינון בה מחוייב מופז כרמטכ"ל לשעבר טרם הסתיימה והוא אינו כשיר להתמודד על מקום בכנסת; עורך הדין של מפלגת העבודה: מופז הגיש לוועדה מסמך שאינו אמת. מטה שרון: הוא עדיין יוכל להיות שר הביטחון, כפי שהבטיח לו ראש הממשלה

שר הביטחון, שאול מופז, יימחק מהמקום ה-12 מרשימת הליכוד לכנסת ה-16 משום שטרם הסתיימה תקופת הצינון בה הוא מחוייב על פי חוק כרמטכ"ל לשעבר, כך קבע בצהריים (ד') יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט מישאל חשין.
עו"ד אמנון לורך, שהגיש את העתירה בנושא לוועדת הבחירות מטעם מפלגת העבודה, אמר בתגובה להחלטה: "מופז הגיש לוועדה מסמך שהוא יודע היטב שמה שכתוב בו אינו נכון. כעת ברור שמופז לא הגיע בידיים נקיות לוועדת הבחירות, וזאת בלשון המעטה".

מטה שרון: הוא יהיה שר

בתגובה אמרו ל-ynet גורמים במחנה שרון: "החלטת חשין אינה משפיעה על עתידו הפוליטי של מופז. המשמעות היחידה שיכולה להיות לה היא במידה והליכוד יהיה באופוזיציה, ואז מופז לא יוכל להיות חבר כנסת. אולם מכיוון שאפשרות זו לא סבירה, מעמדו הפוליטי איתן ומובטח".
"יתרה מזאת", אמרו מקורבי שרון, "מופז הוא האדם היחיד שזכה להבטחת ראש הממשלה לכהן כשר בכיר בממשלתו לאורך כל הקדנציה. שרון חזר ואמר את הדברים למופז בפגישה שקיימו הבוקר. עדיף לא להיות ח"כ אבל לקבל הבטחה אישית ופומבית של שרון לכהונת שר", הדגישו.
לגבי הטענה שהדבר לא יאפשר למופז להתמודד על ראשות הממשלה, לעומת בנימין נתניהו שיתמודד על התפקיד מעמדה של ח"כ, מסבירים במטה שרון שאם יהיו בחירות מחודשות - כמו למשל במקרה ששרון יתפטר - הרי שיהיו פריימריס מחודשים וממילא הדבר לא מגביל את מופז כלל.
ההחלטה לפסול את מופז תגרום לשינוי מהותי ברשימת הליכוד, שכן המקום ה-12 ברשימה יתפנה, ויקודמו מועמדים אחרים, ביניהם: ח"כ יובל שטייניץ, ואחריו השרה ציפי לבני, ח"כ מיכאל איתן, השר מאיר שטרית וח"כ דוד לוי. כל אלה יקודמו במקום אחד.

קצין או לא?

נושא תקופת הצינון של מופז עלה בדיונים פנימיים בוועדת הבחירות. גורמים שהשתתפו בדיונים טענו שבפועל ביקש מופז להכיר במועד המוקדם של סיום תפקידו הצבאי כרמטכ"ל - 9 ביולי 2002, רק לצורך כשירותו להתמודד בבחירות, אף שגם לאחר מכן נותר איש צבא בדרגת רב אלוף, וזכה להנות מכל תנאי השירות עד לשיחרורו מצה"ל. בכיר בוועדה אמר: "רק לצורך הצינון הוא לא היה קצין, ולכל צורך אחר נשאר קצין; קשה לקבל טיעון כזה במיוחד כאשר החוק בנושא מפורש, ואין מקום לייחס לו כוונות ניסתרות".
בתגובה לפסילת מופז אמר מזכ"ל מפלגת העבודה, ח"כ אופיר פינס: "הליכוד שוב נכשל בשמירה על שלטון החוק, בדיוק כמו במקרה משה פייגלין ובמקרה בו הוכנסו עבריינים למרכז המפלגה. מופז למד שיעור באזרחות ודמוקרטיה. התנהלותו בתקופה הזו רק מוכיחה עד כמה חשוב ונחוץ חוק הצינון בין הצבא לפוליטיקה". עוד אמר פינס שהוא מצר על כך שמופז גייס לטובת טיעוניו את חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה.

בהכנת הידיעה השתתפו כתבי "ידיעות אחרונות"

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
מופז. בממשלה, לא בכנסת
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
מומלצים