שתף קטע נבחר

מדריך לבני הזוג: 8 דרכים לגרום לו לעמוד

נכנסתם למיטה עם בת הזוג וגיליתם שאיבר המין שלכם מסרב לבצע את המוטל עליו? אל תמהרו להיכנס לדיכאון. ראשית אתם לא לבד, ושנית, יש לפחות שמונה דרכים להתגבר על כך

אין הרבה דברים שמפחידים גברים יותר מהאפשרות למצוא את עצמם במיטה עם אשה, כאשר איבר מינם מסרב להזדקף. רוב אלו שנקלעו לאירוע מביך כזה, בטוחים שהם הראשונים בעולם, מה שמעצים את מצוקתם. אבל המציאות שונה בתכלית.

 

 

"אין כמעט גבר שלא חווה בשלב זה או אחר של חייו חוסר יכולת להגיע לזקפה", קובע ד"ר יוזה חן, אורולוג בכיר ומנהל המרפאה לתפקוד מיני במרכז הרפואי תל אביב. "בגיל צעיר זה עלול לקרות בגלל חרדת ביצוע או חוסר ניסיון, ובגיל מבוגר יותר זה עלול לנבוע מלחץ נפשי או ממתחים בין בני הזוג. אחרי גיל 45 זה עלול לקרות כתוצאה מיתר לחץ דם, סוכרת, רמת שומנים גבוהה בדם, או תרופות נגד מחלות אלו". הדרכים להתגבר על הבעיה רבות ושונות.

 

 

גלולת הפלא

 

 

גלולת הוויאגרה, שיש הרואים את המצאת המאה, היא שיטת הטיפול הנפוצה ביותר היום בבעיות של אין אונות. הוויאגרה, אומרים מומחים בתחום, אף הגבירה את המודעות לאפשרויות הטיפול בבעיה, והיום יותר ויותר גברים פונים למרפאות לטיפול מיני.

 

 

"אין ספק שהוויאגרה היא הדרך הטובה ביותר לטפל באין אונות", אומר ד"ר חן. "בעיקר כאשר מדובר בגברים שסובלים מבעיה בריאותית, שפוגעת בזרימת הדם התקינה, כמו סוכרת או יתר לחץ דם. במקרים כאלה, כאשר הגבר מתקשה לקיים יחסי מין, או כאשר הזקפות שלו אינן חזקות מספיק בגלל מתח ועייפות, הוויאגרה היא פתרון טוב. השפעתה מורגשת 30 עד 45 דקות לאחר שלוקחים אותה, והיא נמשכת כחמש שעות".

 

 

את הוויאגרה, מוסיף ד"ר חן, יש לקחת על קיבה ריקה, לאחר צום של כשלוש שעות, ואין לקחת יותר מגלולה אחת ביום. מאחר שהיא גורמת לירידה בלחץ הדם, סחרחורות וכאבי ראש ב-15 הדקות הראשונות עלולות להעיד על ירידה בלחץ הדם. כן ייתכנו תופעות לוואי נוספות נדירות, כמו גלי חום והפרעות במערכת העיכול.

 

 

כ-30 אחוז מהגברים שיקחו ויאגרה לא יחוו כל שיפור בזקפה, ביניהם גברים שסובלים מפגיעה עצבית חמורה בשל ניתוח או תאונת דרכים. התרופה גם אסורה לאנשים הסובלים ממחלות לב, ואשר נוטלים תרופות מקבוצת ניטרטים, שמרחיבות כלי דם ומורידות לחץ דם, כיוון שהוויאגרה עלולה לסכן את חייהם.

 

 

המחיר: 50 שקל לגלולה. חלק מקופות החולים משתתפות ב-30 אחוז מהעלות.

 

 

זריקות לפין

 

 

עד הופעת הוויאגרה נחשבו זריקות לאיבר המין לטיפול הנפוץ ביותר. כיום פחת השימוש בהן בכ-50 אחוז. הזריקה מכילה חומרים המרחיבים את כלי הדם, וכך גורמים לזקפה.

 

 

כעשר דקות לאחר ההזרקה מתחיל החומר לפעול, גם ללא גירוי מיני. את ההזרקה מבצע הגבר עצמו, פעמיים עד שלוש בשבוע, לא יותר מפעם ביום. הזריקה מסייעת גם לאנשים שסובלים מפגיעות חמורות בעצבים ובכלי דם, וגורמת לזקפה חזקה יותר מבכל טיפול אחר. עד כדי כך, שחלק מהאנשים שעברו לוויאגרה שבו לזריקות, משום שהעדיפו את עוצמת הזקפות שמושגות בעזרתן.

 

 

עם זאת, ההזרקות לפין מחייבות הדרכה ומעקב סדיר. יש להקפיד ולהחליף את הצדדים בהזרקות כדי למנוע שטפי דם וצלקות, וחובה להשתמש במחט סטרילית ובאלכוהול. אי הקפדה על סטריליות עלולה לגרום להיווצרות זיהומים באיבר המין. כן יש להיזהר מפני הזרקות רבות מדי, שעלולות לגרום לצלקות, ובעקבות זאת, לעקמת של הפין שתקשה על החדירה.

 

להזרקות יש גם כמה תופעות לוואי, שהחמורה שבהן היא היווצרות זקפה הנמשכת מעל ארבע שעות. זקפה כזאת מלווה בכאב ואי נעימות, ואם היא נמשכת יותר משש שעות, היא עלולה לגרום לפין נזק בלתי הפיך, כולל היעלמות הזקפה לחלוטין. לכן, אם חלפו ארבע שעות והזקפה נמשכת, יש להגיע לבית החולים. אבל רגע לפני, כדאי לנסות מקלחת קרה או לרכוב על אופניים, פעילויות שגורמות ליציאת הדם מאיבר המין לאגן.

 

 

"חלק מהמכונים הפרטיים לטיפול באין אונות ממליצים על זריקות גם אם אין לכך הצדקה, משום שכך הם מרוויחים יותר", מזהיר ד"ר חן. "בחלק מהמכונים אף לא טורחים לברר את הסיבה לבעיה, ונותנים את הזריקות ללא הבחנה. לכן, מומלץ לטפל בבעיה במרפאות ציבוריות, בהן מתאימים את הטיפול למצבו הבריאותי של המטופל רק לאחר שהוא נבדק ביסודיות". המחיר: 100 שקל לכשלוש הזרקות.

 

 

ג'ל מרחיב

 

 

דרך טיפול נוספת היא באמצעות נר מיוז, המבוסס על חומר שמרחיב כלי דם ומשמש גם בהזרקות לפין. את הנר מחדירים לפי השופכה על ידי מוליך זעיר. בעבר היה הטיפול הזה פופולרי למדי, אך מאז כניסת הוויאגרה לשוק ירד השימוש בו ב-70 אחוז. עם זאת, גם היום הוא מומלץ לאנשים שנאסר עליהם לקחת ויאגרה, או לגברים שסובלים מפגיעה עצבית, שהוויאגרה לא מועילה להם. המחיר: 80 שקל ליחידה.

 

 

משאבות וגומיות

 

 

לחלק מהגברים הסובלים מאין אונות מוצע להשתמש במשאבת ואקום. היא מורכבת מגליל שמולבש על איבר המין וממשאבה שמחוברת אליו. שאיבת האוויר מחוץ לגליל יוצרת ואקום הגורם להרחבת כלי הדם בפין ולזקפה. על מנת לשמר את הזקפה מלבישים על בסיס הפין גומייה, שמונעת בריחת דם. עם זאת, אין להשאיר את הגומייה לזמן רב, שכן לאחר 30 דקות עלולים להיגרם לפין פצעי לחץ.

 

 

בשל מידותיו הגדולות של המכשיר, גברים רבים נרתעים ממנו, ומאז נכנסה הוויאגרה לשוק ירד השימוש בו בכ-90 אחוז. זאת, למרות יתרונותיו הרבים, כמו היעדר תופעות לוואי או הגבלה על מספר הפעמים שאפשר להשתמש בו. המכשיר יעיל אצל גברים שסובלים מפגיעה עצבית בעקבות ניתוח לכריתת הערמונית, או בעקבות מחלה שפגעה בכלי הדם, וכן אצל חולי לב שאסור להם להשתמש בוויאגרה. המחיר: 1,500-700 שקל. חלק מקופות החולים משתתפות ב-25 אחוז מהעלות.

 

 

תותב מתנפח

 

 

במקרים בהם כל אפשרויות הטיפול הקיימות לא הועילו, שוקלים השתלת תותב. מדובר בניתוח, שבמהלכו מחדירים לאיבר המין, באמצעות ניתוח, תותב עשוי סיליקון. קיימים בשוק שני סוגי תותב. הסוג האחד מתנפח בעת קיום יחסי מין לאחר לחיצה על שסתום שהוחדר לשק האשכים, ואילו הסוג השני הוא תותב קשיח למחצה, שכאשר מבקשים לקיים יחסי מין, מרימים אותו למצב של זקפה. התותב מאפשר חדירה טובה ואיננו פוגע בתחושה.

 

 

המחיר: בין 1,000 ל-4,500 דולר. כאשר בעיית האין אונות נובעת ממחלה כרונית קשה או מסרטן, קופות החולים משתתפות בעלות.

 

 

זקפה מהטבע

 

 

לצד הטיפולים המקובלים, ניתן להשתמש בשורה של תכשירים טבעיים, בעיקר כאשר ההפרעה בתפקוד המיני קלה ונובעת מסיבות נפשיות, או מבעיה אורגנית קלה. בין התכשירים הללו אפשר למצוא את הגת, הג'ינסנג או הגברא, שאותם ניתן להשיג בחנויות טבע ללא מרשם. תכשיר נוסף ויעיל במקרים קלים הוא היוהמבין, שגורם להרחבת כלי דם ומכאן לזקפה, אך הוא ניתן לרכישה רק עם מרשם רופא.

 

 

משחות ומדבקות

 

 

במצבים בהם ההפרעה בזקפה נובעת מבעיות בכלי דם, ניתן להשתמש במשחות ומדבקות על בסיס ניטרוגליצרין, שמרחיבות את כלי הדם.

 

 

עם זאת, היעילות של התכשירים הללו חלקית בלבד, והן עלולות לגרום לתופעות לוואי אצל בנות הזוג, כמו הרחבת כלי דם בנרתיק וירידה בלחץ הדם, שעלולה לגרום לאשה לכאבי ראש עזים. כיום נמצאות בפיתוח תרופות מקומיות נוספות, שאמורות להיות ללא תופעות לוואי.

 

 

נסו את הסקסולוג

 

 

כאשר לא מצליחים לאתר אצל המטופל בעיה אורגנית כלשהי, נהוג להפנות אותו לטיפול פסיכו-סקסולוגי, בהנחה שהסיבה לבעיה היא נפשית, כמו חרדות ביצוע ומתחים בין בני הזוג. "במקרים כאלה הוויאגרה לא עוזרת, כי הגבר לא מספיק רגוע ומגורה מינית", אומרת ליאורה רכס, מטפלת מינית וזוגית במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה. "בכלל, גברים רבים שפונים אלי טוענים שהם מעדיפים להתמודד עם הגורם לחרדה, להשיב לעצמם את ביטחונם העצמי, ולא להיות תלויים בכדורים. מצד שני, יש גברים שהוויאגרה משיבה להם את ביטחונם, חרדת הביצוע נעלמת והזקפה חוזרת. לעתים עצם הידיעה שיש להם ויאגרה במגירה כבר מפחיתה את החרדה".

 

 

ויאגרה משופרת

 

 

לא מכבר נעשה ניסיון להחליף את הוויאגרה בתרופה חדשה בשם אפומורפין. מדובר בגלולה שמפעילה את מרכז הפעילות המינית במוח וגורמת להפרשת הורמונים שגורמים לזקפה, אבל גורמת לתופעות לוואי קשות כמו בחילות והקאות. בימים אלה מפתחים תרופות שהן נגזרות משופרות של הוויאגרה ואשר התקווה היא כי יהיו להן פחות תופעות לוואי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיא מנדלין
כשלא עומד
צילום: גיא מנדלין
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים