שתף קטע נבחר

נפסלה מועמדותו של ח"כ טיבי לכנסת

ועדת הבחירות המרכזית החליטה ברוב קטן להיעתר לבקשת הליכוד לפסול את מועמדותו של טיבי לכנסת. יו"ר הוועדה השופט חשין התנגד לפסילה ואמר בדיון כי "טיבי הולך על הגבול אבל אני מציע שלא לפסול אותו". ח"כ טיבי הודיע כי יערער לבג"ץ על ההחלטה ואמר כי "מדובר ביום שחור. הדמוקרטיה היהודית פסלה את אחמד הערבי". אמש אישרה הוועדה את מועמדות ח"כ דהאמשה

ועדת הבחירות המרכזית החליטה אמש (ב') לפסול את ח"כ אחמד טיבי, מהתמודדות בבחירות לכנסת ה-16. ההחלטה נתקבלה ברוב קטן על ידי חברי ועדת הבחירות: 21 חברי הוועדה תמכו בפסילה, 18 התנגדו ושניים נמנעו בהצבעה. בין המתנגדים לפסילה היה יו"ר הוועדה, השופט מישאל חשין.
ח"כ טיבי אמר כי יערער על ההחלטה לבג"ץ, וציין כי "מדובר ביום שחור. הדמוקרטיה היהודית פסלה את אחמד הערבי". הוא הוסיף כי "הוועדה שאישרה את השרץ הגזען, מנהיג כנופיית הטרור המכונה ברוך מרזל - פסלה אותי כמנהיג ערבי אותנטי. דבריו של חשין היו ברורים כתער. לא תמכתי במאבק מזוין. אני חוזר עכשיו ומוקיע את הפגיעה באנשים חפים מפשע ושומר לעצמי את הזכות להגיד דברים שונים מעמדתו של הרוב היהודי".
חברו של ח"כ טיבי לסיעת חד"ש-תע"ל, ח"כ מוחמד ברכה אמר אמש כי "כיתת היורים של הימין פעלה שוב, אתמול היא חסה על הגזען הקיצוני ברוך מרזל והיום ביצעה חיסול ממוקד לחבר הכנסת טיבי".
ח"כ מיכאל איתן (ליכוד), שהגיש את הבקשה לפסול את ח"כ טיבי, אמר בתום הדיון כי "זו בושה שחבר כנסת במדינת ישראל מסרב בכל תוקף לומר שהוא מתנגד ולא תומך במעשה טרור נגד צה"ל והמתנחלים". חיים אברהם, אבי החייל החטוף החבר בוועדת הבחירות המרכזית, תקף את טיבי רבות בדיון אך נמנע בסופו של דבר בהצבעה.

הדיון בוועדה

הוועדה, שדנה בנושא המהותי, הסתמכה בעיקר על ציטוטי עיתונות, בהם מוזכר טיבי כתומך במאבק המזוין נגד מדינת ישראל ותומך בארגון טרור, על פי סעיף 7 א' בחוק הבחירות לכנסת.
בפתח הדיון דיבר ח"כ איתן על הקשרים הענפים שמנהל טיבי לכאורה עם המנהיגות הפלסטינית התומכת בטרור. "כשאנחנו סופגים פיגוע אחר פיגוע ומשוועים שערפאת יוריד את הלהבות של האינתיפאדה, מארגן טיבי משלחת של ערביי ישראל ללשכת ערפאת ואומר 'באנו לומר לך ברכות על העמידה האגדית. עליך להמשיך כי אתה המפקד ואנחנו עומדים אחריך'. באותו ביקור שרה המשלחת בראשות טיבי 'מיליון שהידים לירושלים'".
טיבי, שנראה מתוח מאוד בתחילת הדיון, צעק לעברו של איתן: "עמרי (בנו של שרון - א.מ) הוא חבר של ערפאת".
בהמשך פנה איתן לערביי ישראל ואמר: "זכותכם לתמוך בקו הפוליטי אבל לא לתמוך במנהיגים שאחראים לשפיכת דמים".
השופט חשין, התנגד לפסילה ואמר בדיון כי "הבקשה לפסילתו היא פסילה אישית. הראיות כנגדו חייבות להיות ברורות וחד משמעיות. אין ספק שהליכוד הביא אוסף מרשים של ראיות לפסילתו. לדעתי הענייה, אני חושב שח"כ טיבי הולך על הסף אבל לא עובר את הגבול".
חשין המשיך ואמר כי "השאלה הנשאלת היא האם התמיכה שלו חוזרת ונשנית עד שהופכת לאג'נדה המרכזית שלו. האם הוא רץ לכנסת כדי להגשים יעדים פסולים שטוענים נגדו. נדמה לי שבערבו של יום, כאשר אנחנו שוקלים, אני מציע שלא להיענות לדרישה לפסול אותו. טיבי הוא בן האומה הערבית והוא כואב את כאבם של בני האומה הערבית. אני רק מקווה שימתן את האמירות שלו".
גם נציגת היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד טליה ששון, שהשתתפה בדיון, התנגדה לפסילת טיבי ואמרה כי מבחינה משפטית, "התבטאויותיו של ח"כ טיבי לא מקיימות את כל היסודות של תמיכה בארגון טרור".
ח"כ אפי אושעיה (העבודה), חבר הוועדה, טען בנאומו כי ההחלטה לפסול את טיבי, תביא לקרע נוסף במרקם היחסים בין ערביי ישראל למדינה.

טיבי: מתנגד לצבאיות של האינתיפאדה

בהמשך עלה טיבי לדוכן הנואמים ובהצגת תכלית הצליח מעת לעת לעורר הן גלי צחוק רמים והן קריאות ביניים קולניות. "אני לא יכול להיות כלום יותר ממה שאני. קוראים לי אחמד ואני ערבי, פלסטיני וישראלי ואני לא רוצה לוותר על כלום".
טיבי הכחיש שאי פעם הביע תמיכה בטרור או במאבק פלסטיני מזוין נגד ישראל. "מעולם לא אמרתי ביטוי או הצהרה שיש בה תמיכה בטרור. נהפוך הוא, אני מתנגד לצבאיות של האינתיפאדה. אמרתי שהשימוש בנשק דוחה ואני מעדיף אמבולנס מול טנק ולא קלצ'ניקוב מול טנק".
טיבי המשיך ואמר: "לא תקבלו ממני שום הצהרה. לא תעבירו אותי סדרת חינוך. כבר יומיים מעבירים לי הצעות לפשרה. מה אני, חבר מרכז ליכוד? אני יכול לישון בסיטי טאואר בלעדיכם. אני מייצג דור אחר מדור השייח'ים שהיו שוחטים עבורכם כבשים. אין ספק שחלק מהדברים שאמרתי קוממו חלק מכם. לא הבטחתי שאהיה ילד טוב".

ויכוח עם אביו של החייל החטוף

במהלך הדיון התעורר ויכוח קשה בין טיבי לבין חיים אברהם, אביו של החייל החטוף בני אברהם, שהשתתף בדיון כחבר ועדת הבחירות, מטעם מפלגת העבודה.
אברהם קרא לטיבי: "אולי תיקח על עצמך להביא מידע על הבנים החטופים והנעדרים?". טיבי אמר לו בתגובה: "אין לי את היכולת לעזור לך, אבל אי היכולת שלי לא הצדיק את ההתקפות שלך עלי, תוך ניצול העובדה שאתה אב של חייל נעדר". אברהם לא נשאר חייב וצעק לטיבי "אני בז לך".
בסיום דבריו תקף טיבי בחריפות את החלטת הוועדה מאתמול, לגבי מועמדותו של ברוך מרזל ואמר "מדינת ישראל, מאז אתמול, היא מדינת כל מרזליה". דבריו עוררו תגובות מחברי הוועדה ויו"ר הוועדה, השופט חשין, קרא, בעודו מניף את פטיש היו"ר: "אני מקווה שבית המשפט העליון יביא דברים על תיקונם. ההחלטה שנתקבלה אתמול לגבי מרזל מוטעית".

אושרה מועמדות דהאמשה וחד"ש

בהצבעה שנערכה אמש בוועדה הוחלט ברוב גדול לאשר את מועמדותו של ח"כ עבד אל מאלכ דהאמשה.
קודם לכן דחתה ועדת הבחירת המרכזית ברוב גדול את עתירתו של ח"כ מיכאל קליינר מחירות, לפסול את רשימת חד"ש-תע"ל מהתמודדות בבחירות לכנסת ה-16. 27 חברי ועדה התנגדו, אחד תמך ותשעה נמנעו.

בהכנת הידיעה השתתפה סמדר שמואלי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
טיבי. "אני מדור אחר"
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: סבסטיאן שיינר
השופט חשין. התנגד לפסילה
צילום: סבסטיאן שיינר
ארכיון ידיעות אחרונות
"לא לתמוך במי שאחראי לשפיכות דמים". ח"כ איתן
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים