שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  צה"ל הרג את המחבל שהתבצר במאור

  מחבל חמוש חדר למושב שממזרח לחדרה, רק 10 קילומטרים מקיבוץ מצר. הוא נכנס לאחד הבתים, ירה ונתקל ככל הנראה במעצור בנשקו. בעל הדירה הצליח לרתקו באמצעות השלכת חפצים, ובני הזוג נמלטו. המחבל התבצר בבית, וכעבור 3 שעות נורה ונהרג. בשכם סיכלו חיילי צה"ל פיגוע התאבדות

  פיגוע קשה נמנע הלילה (ד') במושב מאור שליד בקה אל-גרבייה, מזרחית לחדרה: מחבל פלסטיני חמוש חדר ליישוב ונכנס לאחד הבתים. הדיירים הספיקו להימלט, והמחבל התבצר במקום במשך שלוש שעות, עד שנורה ונהרג בידי כוח מיוחד של צה"ל. אין נפגעים ישראלים באירוע.
  סמוך לשעה 1:00 חדר המחבל למושב. הוא נכנס לאחד הבתים בשכונה החדשה, בה מתגוררים תושבי חוץ אשר רכשו דירות במושב. בעל הדירה, רולנד מורי, ישן באותו זמן בחדר השינה, אשתו פטריסיה צפתה בטלוויזיה בסלון. דלת הבית לא הייתה נעולה. המחבל נכנס לבית, ירה שתי יריות ונתקל ככל הנראה במעצור בנשקו.
  רולנד שמע את היריות ואת המחבל מנסה לדרוך שוב את הנשק. "צעקתי לאשתי בצרפתית 'תברחי, תברחי מהר', ובמקביל התחלתי לזרוק על המחבל את כל מה שהיה על השולחן בסלון". פטריסיה נמלטה מחלון הסלון, וקראה לעזרה. בכל אותו זמן המשיך בעלה להשליך חפצים לעבר המחבל, שנפגע בראשו מכרית ונסוג למספר שניות לאחור. רולנד ניצל את שעת הכושר ונמלט. בני הזוג, בני כ-55, הועברו לדירה סמוכה, ותוחקרו בידי הכוחות.
  ת', מפקד פלוגה בצנחנים המתגורר במושב, וגיסו, שגר בסמוך לבית, היו הראשונים שהגיעו למקום האירוע. ת' סיפר ל-ynet: "שמענו יריות וצעקות 'הצילו', וכאשר הגענו סמוך לפתח הבית, ראינו שהדיירים נמלטו מהמקום. הבחנו במחבל באחד מחדרי הבית. ראינו את קנה הרובה שהיה בידו, ודאגנו לאבטח את המקום ולא לאפשר לו לצאת. במקביל, פנינו אליו, אמרנו לו שייצא החוצה ויזרוק את הנשק. אך הוא רק המשיך לדרוך את הנשק, ואמר דברים מבולבלים בערבית".
  אחד מקציני מג"ב צפון, המתגורר ביישוב, הגיע לבית עם נשקו. הוא הזעיק לאזור כוחות גדולים של צבא, מג"ב ומשטרה, שכיתרו את הבית ופתחו בסריקות ברחבי המושב. את פעילות הכוחות ריכזו מפקד משמר הגבול, ניצב דוד צור, ומפקד מג"ב צפון, ניצב משנה ג'יהאד קבלן. צוותים המתמחים בטיפול באירועים מסוג זה הוזעקו אף הם למקום.
  המחבל התבצר בבית לבדו, מבלי שהחזיק בבני ערובה. עם זאת, היה חשש שברשותו מטען חבלה. כוחות גדולים כיתרו את הבית, ונערכו להסתערות פנימה. לאחר כשלוש שעות התקרב המחבל לפתח הבית. הכוחות ירו לעברו צרור יריות, והוא נהרג. ברשותו נמצאו רובה קלצ'ניקוב, אפוד וארבע מחסניות מלאות. חבלני משטרה בדקו את גופתו, ולא מצאו עליה חגורת נפץ. כוחות הביטחון בודקים את האפשרות שהמחבל הגיע ליישוב באמצעות מסייע.

  "תושיית הבעל מנעה אסון כבד"

  רולנד ופטריסיה מורי, בני 55, שלביתם פרץ המחבל, עלו לארץ משוויץ. תחילה התגוררו השניים בנתניה, ולפני חמש שנים עברו למאור. לבני הזוג ארבעה ילדים, המפוזרים בין ישראל, פאריז, ניו-יורק ושוויץ. היום אחר הצהריים היו אמורים לטוס לשוויץ, כדי לבקר את בנם. בעקבות האירוע הטראומתי, החליטו לדחות את הנסיעה. בהמשך, הם מתכוונים לעזוב את המושב.
  מפקד מחוז הצפון במשטרה, ניצב יעקב בורובסקי, שיבח את תושייתו של בעל הדירה, ש"מנעה אסון כבד". מפקד מג"ב, ניצב דוד צור, שיבח אף הוא את תגובתו המהירה של מורי. "היישוב היה מיומן ומאורגן, ואיפשר כניסה חלקה של מג"ב". ניצב צור הוסיף כי "בניית גדר ההפרדה נמשכת, ובהיעדר מכשול רציף, אנו מצפים שיישובים, כאוטונומיה ביטחונית, יתנו מענה לאירוע עד להגעת כוחות מיומנים. אין תחליף לתגובה הראשונית ביישוב עצמו, שהייתה מכרעת באירוע הלילה".
  לדברי צור, "אין כל ספק שהמחבל ביקש לבצע מסע הרג ביישוב". הוא הוסיף ש"בחודשים האחרונים, בסיוע פיקוד העורף, קפצנו כמה מדרגות, וכיום אנו ערוכים ביישובים בצורה טובה יותר לאין שיעור מבחינת הציוד והאמצעים. אני בטוח שכאשר הגדר תושלם, בנוסף להצטיידות היישובים, נוכל לתת מענה הולם לכל תרחיש".

  "יישוב פרוץ לחלוטין"

  תושבי מאור נדרשו לכל אורך הלילה להסתגר בבתיהם בחשיכה מוחלטת. אחת התושבות, מלכה בן יהודה, סיפרה ל-ynet שבמושב שררה בהלה רבה: "המצב אינו ברור, התושבים ניזונים משמועות". מלכה, מתנדבת ביחידת "המתמיד" של מג"ב, סיפרה כי מאחר ונשקה האישי לא נמצא הלילה ברשותה, היא אחזה באלה בידה, כדי להגן עליה ועל בני משפחתה.
  מושב מאור מוקף בגדר, אולם היא איננה מתריעה על כניסת גורם זר כלשהו לתוך שטח המושב. רחל דנתי, רעייתו של קצין הביטחון של מושב מאור, מספרת כי מדובר ביישוב פרוץ לחלוטין: "יש לנו אמנם שער, ולאחרונה הציבו תלוליות עפר כדי שרכבים לא יוכלו להיכנס. אבל התלוליות האלה לא מונעות ממחבלים לבוא לכאן", אומרת רחל. גם היא מספרת על חרדה גדולה שהייתה הלילה במושב: "הטלפון לא הפסיק לצלצל. שוחחנו אחד עם השני, וניסינו להירגע ולמצוא נחמה".
  המושב נמצא במרחק של 10 ק"מ בלבד מקיבוץ מצר, בו בוצע הפיגוע הרצחני לפני כחודש וחצי. קצין משטרה בכיר אמר כי הפעם, כלקח מאותו פיגוע, הוחלט לסגור את האזור הרמטית, ורק כוחות מקצועיים הורשו להיכנס אליו עד תום האירוע.
  מאז הפיגוע במצר, ולאור ההתרעות הקבועות בדבר האפשרות לפיגועי חדירה באזור, נמצאים במקום באורח קבע כוחות גדולים של מג"ב ומשטרה. רק אתמול התגלתה פירצה בגדר של קיבוץ מגל הסמוך. כוחות מג"ב הערוכים באזור סרקו את שטח הקיבוץ, ולאחר שלא מצאו סימנים המעידים על חדירה, חזרו לרמת כוננות רגילה.

  שכם: המחבל נורה, התפוצץ ונהרג

  מוקדם יותר הלילה סוכל פיגוע התאבדות: חיילי גדוד "נחשון" ירו למוות במחבל פלסטיני שנשא בתיק על גבו מטען חבלה גדול, בנחל קנה שממערב לשכם.
  הכוח, שהיה פרוס בפעילות מבצעית בנחל בעקבות מידע מודיעיני שהגיע אודות ניסיון של מחבל מתאבד לצאת מאזור שכם לפיגוע, זיהה את הפלסטיני בשעת לילה כשהוא מנסה להיכנס לתחומי ישראל. החיילים ירו לעברו של המחבל והכדורים פגעו בתיק שעל גבו. המחבל התפוצץ עם מטענו מול עיני חיילי הכוח ונהרג במקום.
  במהלך החודשיים האחרונים, מאז החלו כוחות הצנחנים במבצע "גלגלי התנופה" בשכם, לא הצליחו הפלסטינים להוציא פיגועים מאזור העיר לישראל. המחבל הופעל ככל הנראה על-ידי אחת ההתארגנויות בשכם, אולם אותר על-ידי הכוחות שפעלו במעטפת העיר.

  בהכנת הידיעה השתתף פליקס פריש
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ערוץ 2
  נשקו של המחבל שנהרג
  צילום: ערוץ 2
  צילום: ערוץ 2
  הבית במושב נאור. בני הזוג נמלטו
  צילום: ערוץ 2
  צילום: ערוץ 2
  רולנד מורי. זרקתי עליו חפצים
  צילום: ערוץ 2
  מומלצים