שתף קטע נבחר

ועדת הבחירות פסלה את מועמדותו של מופז

ברוב של 20 תומכים מול 18 מתנגדים החליטה ועדת הבחירות המרכזית ששר הביטחון לא יוכל להיות חבר בכנסת הבאה. השופט חשין פסל את מופז משום שלא עמד בתנאי חוק הצינון. חברי הליכוד התנגדו לפסילה. ח"כ מיכאל איתן סירב "ליישר קו", והוחלף בהצבעה. עוד בוועדה: אושרו 27 הרשימות המתמודדות ואותיותיהן

שר הביטחון, שאול מופז, לא יוכל לכהן כחבר בכנסת הבאה - כך קבעה אמש (ה') ועדת הבחירות המרכזית, שבחרה לאמץ את עמדתו של השופט חשין. 20 חברי ועדה תמכו בפסילתו של מופז, לעומת 18 שהתנגדו.
נציגי הליכוד בוועדה הרימו ידם נגד הפסילה. ח"כ מיכאל איתן מהליכוד, סגן יו"ר ועדת הבחירות, ביקש דווקא לתמוך בה, אך בשל לחצים ויתר במפתיע על זכות ההצבעה, והעבירה למחליף - שתמך במופז.
גם ש"ס שינתה במהלך היום את עמדתה במפתיע, והחליטה לתמוך במועמדות מופז בשל היותו "מזרחי". יהודה אבידן, נציג ש"ס בוועדה, הסביר כי "מדובר ברמטכ"ל עתיר זכויות ממוצא מזרחי. אנו הרי מפלגה שבאה לקדם את המעמד המזרחי, ולכן לא נוכל להתנגד".
בפסילתו של מופז תמכו נציגי העבודה, מרצ, שינוי, המפד"ל, רע"ם, חד"ש, הבחירה הדמוקרטית, חירות והברית הלאומית המתקדמת. התנגדו: הליכוד, ש"ס, ישראל בעלייה, האיחוד הלאומי, יהדות התורה וגשר. נציגי עם אחד נעדרו מההצבעה.
בתחילת הישיבה ביקש נציג הליכוד, יעקב דקל, לאשר את רשימת הליכוד במלואה ולהעביר את ההכרעה לבית המשפט העליון. החלטתו נדחתה על-ידי יו"ר הועדה, השופט מישאל חשין. עורך-הדין מתתיהו דרובלס, אף הוא מהליכוד, התעקש בעניין: "מופז אינו אזרח רגיל, אלא אדם שהיה רמטכ"ל והוא שר הביטחון, האדם מספר שתיים במדינה. יכול להיות שהוא קיבל ייעוץ משפטי לא נכון, אבל לא הייתי רוצה להרים יד נגדו", אמר.
בעיצומה של הישיבה הודיע ח"כ מיכאל קליינר (חירות), כי יתנגד להתמודדות מופז. אבידן מש"ס לא חסך ממנו מילים קשות בשל כך: "אתה תמצא את עצמך בכנסת עם אחמד טיבי ובלי שאול מופז, זה מה שיקרה בגלל ההצבעה שלך!"
עו"ד אמנון לורך, נציג מפלגת העבודה, שהגיש את העתירה לפסילת מופז בשל אי מיצוי הוראות חוק הצינון, הפציר בחברי הוועדה בטרם ההצבעה: "אם תאשרו את המועמדות - תפגעו בשלטון החוק. אני מבקש ממכם לא לעשות זאת".
לאחר ההצבעה אמרה ח"כ זהבה גלאון ממרצ, כי "נורמות מרכז הליכוד השתלטו על ועדת הבחירות המרכזית, וקיימת סכנה שלאחר הבחירות ישתלטו על הכנסת כולה".

כל רשימה והאותיות שלה

במהלך הערב אישרה ועדת הבחירות המרכזית 27 רשימות, שיתמודדו בבחירות לכנסת ה-16. הוועדה אישרה שוב את פסילת רשימות בל"ד של עזמי בשארה וגשר, שניסתה "לחקות" את רשימתו של ח"כ דוד לוי - שחבר לליכוד. בנוסף, אושרה פסילת מועמדתו של משה פייגלין, ושמו נמחק מהמקום ה-40 ברשימת הליכוד.
להלן הרשימות שאושרו ואותיותיהן:
חירות (נץ)
עלה ירוק (קנ)
ארגון הפעולה הדמוקרטי (ק)
זעם – צדק חברתי (ז)
הירוקים (רק)
מורשת אבות בראשות הרב בא-גד (זך)
רע"ש – מפלגת זכויות הגבר במפלגה (ט)
לידר, מפלגה מתקדמת ליברלית דמוקרטית (ף)
ישראל בעלייה (כן)
אהבת ישראל של הרב כדורי (זנ)
ישראל אחרת (נ)
המפד"ל (ב)
הרשימה הערבית המאוחדת (עם)
אזרח ומדינה (קכ)
הליכוד (מחל)
שינוי (יש)
העבודה (אמת)
עם אחד (ם)
מרצ – הבחירה הדמוקרטית – שח"ר (מרצ)
להבה (קץ)
חד"ש – החזית הדמוקרטית לשלום ולשוויון (ו)
צומת (צ)
הברית הלאומית המתקדמת (צף)
יהדות התורה (ג)
האיחוד הלאומי (ל)
ש"ס (שס)
המרכז (פה)

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
מופז. כן בביטחון, לא בכנסת
צילום: טל כהן
צילום: סבסטיאן שיינר
חשין. מופז לא עבר צינון
צילום: סבסטיאן שיינר
אתר הכנסת
איתן. בליכוד קראו להחליף אותו
אתר הכנסת
מומלצים