שתף קטע נבחר

אלפים הפגינו בנצרת במחאה על פסילת טיבי ובשארה

בהפגנה הגדולה ביותר שהתקיימה בנצרת מאז אירועי אוקטובר 2000 קראו ראשי חד"ש-תע"ל לציבור הערבי לא להחרים את הבחירות, גם אם ח"כים ערבים לא יוכלו להתמודד. בשארה טרם הבהיר את עמדת מפלגתו. שופטי ביהמ"ש העליון לומדים את החומר לקראת הדיון בפסילות ביום שלישי

אלפי בני-אדם השתתפו אמש (שבת) בשתי עצרות שנערכו בנצרת במחאה על החלטת ועדת הבחירות המרכזית לפסול את חברי הכנסת אחמד טיבי ועזמי בשארה ואת רשימת בל"ד מהתמודדות בבחירות לכנסת הבאה. את אחת מהעצרות ארגנה סיעת חד"ש-תע"ל, שבה חבר טיבי, ואת השנייה ארגנה בל"ד, סיעתו של בשארה.

ברכה: "החרמת הבחירות - תבוסתנות"

בהפגנה של חד"ש-תע"ל השתתפו כ-7,000 איש, והובילו אותה חברי הכנסת מוחמד ברכה, אחמד טיבי, עיסאם מחול ותמר גוז'נסקי, וכן המועמד היהודי החדש ברשימת חד"ש, דב חנין. השתתפו גם מספר ראשי מועצות, שהבולטים בהם היו שאוקי חטיב, יו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, וראמז ג'ראייסי, ראש עיריית נצרת. בעצרת נישאו סיסמאות כגון "כולנו אחמד טיבי" "כולנו אחמד הערבי", "העם נגד הפסילה" ו"לא לטרנספר הפוליטי".
ח"כ אחמד טיבי אמר בהפגנה: "היו ניסיונות לנהל אתנו משא ומתן על עמדתנו ועל עקרונותינו, אבל אנו סירבנו, ולכן נפסלנו. אנו הנהגה שלא נושאת ונותנת, ולא חוזרת בה מתמיכתה הברורה במאבק העם הפלסטיני ובזכותו לעצמאות". טיבי הדגיש כי גם אם בג"צ יאשר את פסילתו, הוא קורא לציבור הערבי להשתתף בבחירות כדי לחסום את דרכו של הימין הישראלי, "שרוצה שתישארו בבתים, ולא תצאו להצביע". טיבי הוסיף: "אנו לא נברח ולא נובס. אני קורא לכם לצאת ולהשתתף באחוזים גבוהים".
גם יו"ר סיעת חד"ש-תע"ל, ח"כ מוחמד ברכה, ביקר בחריפות את הקריאות להחרמת הבחירות שנשמעו בציבור הערבי בעקבות פסילת חברי הכנסת טיבי ובשארה. "הקריאות להחרמת הבחירות הן תבוסתנות ובריחה מאחריות", אמר ברכה, והוסיף כי "מי שבורח מהקרב הזה הוא מוג לב ולא מנהיג". "האם עלינו לזנוח את הזירה לטובת קליינר, איתן ושרון?", שאל ברכה את המשתתפים בעצרת.
יו"ר ועדת המעקב העליונה, חטיב, גינה את פסילת חברי הכנסת הערביים ואמר כי "מדובר בפסילות גזעניות שנועדו להסיר את הלגיטימציה מהציבור הערבי". דב חנין, המעומד מספר 4 בחד"ש-תע"ל, אמר: "או שתהיה דמוקרטיה לכולם, או שלא תהיה. אם לא תהיה דמוקרטיה לערבים, לא תהיה דמוקרטיה ליהודים".
ההפגנה של חד"ש-תע"ל הייתה ההפגנה הגדולה ביותר שהתקיימה בנצרת, העיר הערבית הגדולה בישראל, מאז אירועי אוקטובר 2000.

בשארה: פסילה - "ציון דרך שיחייב תגובה בהתאם"

גם בהפגנה של בל"ד, מפלגתו של ח"כ עזמי בשארה, השתתפו אלפים. גם בעצרת זו השתתפו, בנוסף למנהיגי בל"ד, אישי ציבור ערביים, בראשותו של יו"ר ועדת המעקב שאוקי חטיב.
ח"כ עזמי בשארה אמר בכנס כי פסילת בל"ד תהווה "ציון דרך שיחייב תגובה בהתאם". הוא הביע תקווה כי בית המשפט העליון יבטל את החלטת ועדת הבחירות, ואת מה שהוא הגדיר "הרדיפה האישית של היועץ נגדי ונגד בל"ד". בשארה הוסיף עוד כי הוא רואה בדו"ח השב"כ, שעליו הסתמך היועץ המשפטי לממשלה בהמלצתו, עלילה.
פעילים לא-בולטים במפלגת בל"ד קראו לאחרונה להחרים את הבחירות אם בשארה ייפסל. אולם בשארה עצמו לא קרא בעצרת להחרמת הבחירות. הוא אמר כי בל"ד תחליט על עמדתה לגבי הבחירות לאחר החלטת בית המשפט העליון. עם זאת, אומרים מקורות בבל"ד כי עמדת הרוב בתנועה היא לקרוא לציבור הערבי ולציבור תומכי בל"ד להחרים את הבחירות, במקרה שבשארה לא יוכל להתמודד.
במקביל לעצרות בנצרת הפגינו גם כמה מאות פעילים של תנועת "שלום עכשיו" מול ביתו של ראש הממשלה, אריאל שרון, בירושלים, במחאה על ההחלטה לפסול את טיבי, בשארה ובל"ד. ההפגנה נערכה תחת הסיסמה: "לא לפסילת הדמוקרטיה - לא לאפרטהייד".

שופטי בית המשפט העליון לומדים את החומר

היום תערער סיעת בל"ד לבית המשפט העליון נגד פסילתה ופסילתו של ראש המפלגה, בשארה. גם שר הביטחון, שאול מופז, יערער על פסילתו. הרכב מיוחד של 11 שופטים, בראשות הנשיא אהרון ברק, ידון בערעורים ביום שלישי.
שופטי בית המשפט העליון דחו למועד מאוחר יותר את כל הדיונים שהיו אמורים להיערך בימים ראשון ושני, כדי שיוכלו ללמוד את החומר לקראת הדיון בעתירות. השופטים צריכים לקרוא עד למועד הדיון אלפי עמודים של חומר שהגישו ויגישו הצדדים.

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
לא נברח ולא נובס. טיבי
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: ערוץ 2
ציון דרך שיחייב תגובה. בשארה
צילום: ערוץ 2
מומלצים