שתף קטע נבחר

ישראל – הראשונה ליישם "תהליך קימברלי" ביהלומים

התעודה הראשונה הונפקה ב-1 בינואר בבורסת היהלומים ברמת גן; מדובר בתעודה רשמית המצורפת לכל משלוח יהלומי גלם המעידה על כך שאין במשלוח יהלומי מריבה ונרכשו ממקור אמין

ישראל היא המדינה הראשונה בעולם, שמיישמת את "תהליך קימברלי", המחייב לצרף לכל משלוח יהלומי גלם תעודה רשמית, המעידה על כך שאין במשלוח יהלומי מריבה ונרכשו ממקור אמין. תהליך קימברלי נכנס לתוקף ב-1 בינואר 2003, וחברים בו 45 מדינות, נציגי ענף היהלומים ונציגי ארגונים אזרחיים.
עקרונות "תהליך קימברלי" קובעים כי לכל משלוח של יהלומי גלם, הן בייבוא והן בייצוא, חייבת להתלוות תעודת מקור רשמית מהמדינה המייצאת. לאלה נוספה התחייבות עצמית, שקיבל ענף היהלומים בדיוני הקונגרס העולמי באוקטובר 2002, לכתוב הצהרה על גבי החשבוניות למכירת יהלומים גולמיים ומלוטשים.
"תעודת קימברלי" הראשונה בעולם הונפקה, כאמור, השבוע בבורסת היהלומים הישראלית. תעודה זו שתצורף מעתה לכל משלוח יהלומי גלם ברחבי העולם, מעידה על כך שאין במשלוח "יהלומי קונפליקט". התעודה הראשונה הונפקה בנוכחות שמואל שניצר, נשיא בורסת היהלומים הישראלית ונשיא הפדרציה העולמית של בורסות יהלומים, אלי איזיקוב, נשיא מועצת היהלומים העולמית (WDC), אורי שוורץ, נשיא התאחדות תעשייני היהלומים ועודי שנטל, המפקח על היהלומים בישראל.
לדברי שניצר, ההחלטה הסופית על יישומה של מערכת תיעוד תנועת יהלומי הגלם, שהתקבלה בשוויץ לפני כחודשיים, הביאה לסיומה סדרת מפגשים אינטנסיבית, שהחלה במאי 2000 בעיר קימברלי שבדרום אפריקה. ההליך החל נוכח הסחר ביהלומי גלם, שעלולים היו להוות מקור למימון מלחמות אזרחים באזורים מסוימים ביבשת אפריקה.
לדבריו, מכיוון שישראל חברה בתהליך, חלה חובת התיעוד וההצהרות על כל אחד מהיהלומנים הפועלים בישראל, כמו בכל אחת מ- 45 המדינות החברות בתהליך. מדינות שלא תצטרפנה להסכם, לא תוכלנה לייצא יהלומי גלם לישראל ול-45 המדינות החברות בתהליך.


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים