שתף קטע נבחר

23 הרוגים בפיגוע התאבדות כפול בתל אביב

שני מחבלים מתאבדים פוצצו עצמם במקביל באזור התחנה המרכזית הישנה בת"א. בין הנפגעים יותר מ-100 פצועים, חלק גדול מהם - עובדים זרים. עד כה זוהו ארבע גופות. הרשות גינתה, אך הזרוע הצבאית של הפתח הודיעה: אנחנו אחראים. המחבלים: שני תושבי שכם

23 בני אדם נהרגו ויותר מ-100 נפצעו בפיגוע התאבדות כפול שאירע אתמול בערב (יום א') בתחנה המרכזית הישנה בדרום תל אביב. חלק מהנפגעים הם עובדים זרים, ובהם גם תינוקות. הלילה זוהו במכון לרפואה משפטית ארבעה מהרוגי הפיגוע: שלוש נשים וגבר אחד, בעלי אזרחות ישראלית. שמותיהם עדיין לא הותרו לפרסום. בתגובה לפיגוע, כינס הלילה ראש הממשלה שרון התייעצות ביטחונית בלשכתו.

הפיצוץ הכפול

ב-18:30 פוצצו עצמם שני מחבלים מתאבדים בזה אחר זה בשני רחובות מקבילים באזור התחנה המרכזית הישנה. האחד התפוצץ במדרחוב נווה שאנן, בפינת רחוב ראש פינה; השני התפוצץ ברחוב הגדוד העברי, המקביל למדרחוב. שני המחבלים נשאו מטענים רבי-עוצמה עם ברגים ואומים ממתכת, שגרמו לנפגעים רבים ולנזק רב לרכוש בסביבה.
"מדובר באזור הומה אדם, עם עובדים זרים רבים", אמר מפקד מחוז תל אביב במשטרה, ניצב יוסי סדבון. לדבריו, באזור היה מספר רב של שוטרים טרם הפיגוע. "עשרות שוטרי מג"ב היו בפעילות פלילית כאן, אבל לא הצלחנו למנוע את הפיגוע". המשטרה מעריכה כי היו למחבלים סייענים שעזרו להם להגיע למקום. כ-100 פצועים פונו לבתי החולים איכילוב בתל אביב וולפסון בחולון, כמה מהם במצב אנוש וכמה נוספים במצב קשה. בין הנפגעים גם תינוקות.

הזרוע הצבאית של הפתח לקחה אחריות

הרשות הפלסטינית גינתה את הפיגוע, והבטיחה לעשות כל מאמץ כדי לסכל ולעצור את מתכנניו. גדודי חללי אל אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, נטלו זמן קצר לאחר הפיגוע אחריות, בהודעה בה ציינו כי "מבצעי הפיגוע הם סאמר נורי, בן 19, ובוראק חילפי, בן 21, שניהם תושבי שכם". אולם הלילה פרסמו הודעה נוספת, לפיה המחבלים הם לא מאנשי התנועה. גם אנשי הג'יהאד האיסלאמי נטלו אחריות לפיגוע בשיחות עם כתבים, אולם ראשי התנועה לא ידעו לאשר את מעורבות אנשיהם באירוע.
הנשיא בוש גינה את הפיגוע בדרום תל אביב. דוברת מטעם הבית הלבן אמרה: "יש כאלה שמנסים להכשיל את תהליך השלום, אך הנשיא לא יירתע. לאנשים חפים מפשע יש הזכות לחיות בביטחון". גורמים מדיניים בירושלים אמרו כי "בשל עוצמת הפיגוע נידרש לשקול צעדים נוספים, למרות שהמאבק בטרור מתרחש כל הזמן".

קשיים בהגעת אמבולנסים למקום הפיגוע

עדי ראייה סיפרו על קשיים בהגעת אמבולנסים לאזור הפיגוע. חלק מהנפגעים פונו מהאזור על אלונקות מאולתרות, ואף על מריצה.
יוסף בן-עמי, שבא לבקר חברים במסעדה במדרחוב בנווה שאנן, אמר: "הרבה אנשים עפו באוויר אחרי הפיצוץ. היו צעקות, אנשים צעקו: 'הצילו, הצילו'. גם חבר שלי שיש לו פה עסק נפצע קשה. לקח כמה דקות עד שהגיעו כוחות ההצלה, וזה נראה כמו נצח".
תומר שמע, בן 20, שהיה עד ראייה לפיגוע, סיפר ל-ynet כי היה בתחנת אוטובוס, כשלפתע שמע את הפיצוצים בסמוך אליו. "נשמעו שני פיצוצים אחד אחרי השני. אנשים עפו באוויר. זה היה משהו לא יאומן".
יעקב דוד, בעל חנות נעליים, סיפר: "באתי לסגור את החנות ופתאום שמעתי בום ענק. רצתי לכיוון הפיצוץ, ואז היה עוד בום אחד. זה היה משהו כמו בום על קולי. ראיתי אנשים שעפו באוויר, ואז הבנתי שאני צריך ללכת לשם ועזבתי את המקום".

מספרי חירום

מספר הטלפון של מוקד החירום בבית החולים איכילוב הוא 1255133; מספר החירום בוולפסון - 1255135; מספר החירום בתל-השומר - 1255131.
עיריית ת"א פתחה שני מוקדי סיוע בעקבות הפיגוע: הראשון בעירייה - 1255036666; מוקד נוסף נפתח במוקד הסיוע לעובדים זרים - 03-6879727.

בהכנת הידיעה השתתפו סמדר שילוני, עלי ואקד, פליקס פריש ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אזור הפיגוע
צילום: איי פי
הפיצוץ וההרס
צילום: איי פי
צילום: איי פי
פינוי הפצועים מזירת הפיגוע
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
"קשיים בפינוי הפצועים"
צילום: רויטרס
מומלצים