שתף קטע נבחר

טיבי, בשארה ומרזל - אושרו; מופז ופייגלין - בחוץ

שופטי בית המשפט העליון מסרו הבוקר את החלטתם בפקס לכל המועמדים. בשארה: "נעשה צדק, כך אמור להתנהל המשחק הדמוקרטי". טיבי: "ההחלטה - סטירת לחי לליכוד וניצחון לשוחרי הדמוקרטיה". מרזל, לאחר ההחלטה על אישורו: "כהנא היה יהודי גדול". מקורבי שרון: "הוא עומד בהבטחתו שמופז יהיה שר ביטחון"

חברי הכנסת אחמד טיבי ועזמי בשארה וכן סיעת בל"ד וברוך מרזל יוכלו להתמודד בבחירות לכנסת ה-16. כך קבעו הבוקר (יום ה') שופטי בית המשפט העליון. במקביל, אישרו השופטים את פסילת מועמדות שר הביטחון שאול מופז ומשה פייגלין.
ההחלטה לאשר את מועמדות ח"כ בשארה ומפלגתו בל"ד ואת מועמדותו של מרזל התקבלה בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין, שביקש לפסול אותם. השופטים מסרו את החלטתם בפקס לכל המערערים, והנימוקים להחלטות יינתנו במועד מאוחר יותר.
שופטי בית המשפט העליון קיבלו את ערעור סיעת בל"ד ובשארה בניגוד לדעתם של המשנה לנשיא, השופט שלמה לוין, והשופטים טובה שטרסברג-כהן, יעקב טירקל ואדמונד לוי. במקביל, קיבלו השופטים פה אחד את ההחלטה לאשר את מועמדותו של ח"כ טיבי.
בניגוד לדעתם של השופט לוין והשופטות שטרסברג-כהן, בייניש ופרוקצ'יה הוחלט לדחות את הערעורים שהוגשו נגד ברוך מרזל, ובכך אושרה מועמדותו לכנסת. ברוב דעות, ונגד דעתו של השופט אדמונד לוי, נדחתה העתירה של משה פייגלין, ובכך למעשה נפסלה מועמדותו של פייגלין מלרוץ לכנסת. בית המשפט העליון החליט פה אחד לדחות את ערעור הבחירות של שר הביטחון שאול מופז, ובכך למעשה נמנעת ריצתו של מופז ברשימת הליכוד לכנסת.

שרון: מופז יהיה שר הביטחון

בתגובה אמרו גורמים בסביבת ראש הממשלה כי "שרון מכבד את החלטת בג"ץ לאשר את פסילת שאול מופז, אולם הוא עומד בהבטחתו שמופז יהיה שר ביטחון בממשלה שיקים". לדברי הגורמים, "מדובר בשאלה של פרשנות משפטית ולא בעניין אישי. ההחלטה אינה פוסלת את מופז מלהיות כשיר לכל תפקיד פוליטי, כולל מהתמודדות בעתיד על תפקיד ראש הממשלה". מלשכת שר הביטחון, שאול מופז, נמסר כי מופז מקבל ומכבד את החלטת בג"ץ, אך מסרב להגיב מעבר לכך.
ח"כ בשארה אמר בתגובה להחלטה כי "נעשה צדק וכך אמור להתנהל המשחק הדמוקרטי. בכל הפסיקות לא השתמשו בסעיף 7 א', שפוסל על פי אידיאולוגיה ותכנים, אלא רק בנושאים טכניים ופרוצדורליים כמו במקרים של מופז ופייגלין".
במסיבת עיתונאים שכינס, תקף ח"כ בשארה בחריפות את היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין. "הראיות של היועץ המשפטי לממשלה נגד בל"ד הן ראיות שלא היו בהן שום אספקטים משפטיים, והם לא עמדו במבחנים משפטיים. מר אליקים צריך לחשוב על הזמן הרב שביזבז לציבור הישראלי. היועץ ראה את עצמו כחייל שלוחם נגד האידיאולוגיה של בל"ד". לעיתונאים הרבים מהתקשורת הזרה שהגיעו למסיבת העיתונאים אמר בשארה: "הפסיקה אומרת משהו על השופטים הישראלים ולא בהכרח על כלל הציבור הישראלי, שכן החברה הישראלית היא לא דמוקרטית במלואה, ובג"ץ מבקש לחזק את התרבות הדמוקרטית דרך פסיקתו היום". לגבי פסיקת בג"ץ בעניינו של מרזל אומר בשארה: "מדובר בגזען אלים שהשתמש באלימות נגד מי שלא מאמין בדרכו. הוא לא תוספת איכותית לכנסת. אנחנו הניגוד המוחלט שלו מבחינת השקפת העולם, אבל הוא נכנס לכנסת ולא נוכל להלין. הלוואי", אומר בשארה, "שיהיה פיקוח ענייני בכנסת".
ח"כ אחמד טיבי אמר ל-ynet כי "החלטת בית המשפט פה אחד בעניין ביטול פסילתו היא סטירת לחי לליכוד ולמיכאל איתן וניצחון לשוחרי הדמוקרטיה". לדברי טיבי, "טוב שבית המשפט העליון עצר את המפולת הימנית האנטי דמוקרטית שניסו לחולל גורמים בליכוד ובימין הקיצוני".
משה פייגלין, אמר בתגובה לאישור פסילתו כי "אני חש טוב עם העובדה שבג"ץ, שהכשיר את סייעני הרצח, את אותו יועץ של ערפאת ואת אותו אדם שמעודד את החיזבאללה, אינו אותו גוף שהכשיר אותי. אני גאה במעשים שעשיתי. במחשבה לאחור, לו יכולתי להציל יהודי אחד מתוך אלף היהודים שכבר נרצחו בתהליך הדמים של אוסלו, הייתי חייב לחזור על מעשי וביתר שאת".

מרזל: "כהנא היה יהודי גדול"

מקורביו של ברוך מרזל אמרו בתגובה כי ההחלטה לאשר את מרזל לכנסת התקבלה רק כדי להכשיר את טיבי ובשארה ורשימת בל"ד. "אנחנו נהיה כוח רציני ביותר בכנסת. לבשארה ולטיבי הולך להיות קשה. זה לא מה שהם רגילים. מחכה להם משהו אחר לגמרי", אמרו המקורבים.
ברוך מרזל בחר לעשות את סיבוב הניצחון שלו בשוק מחנה יהודה בירושלים, מלווה בח"כ קליינר ובקומץ פעילים המוכרים בעבר כפעילי "כך". מרזל אמר כי "כהנא היה יהודי גדול, ואי אפשר להוקיעו", אמר מרזל. "השופט העליון האמיתי הוא זה שבשמיים, הוא החליט לעזור לנו לעבור את הרדיפה נגדנו. אני אלחם בחברי הכנסת הערבים בכל כוחי. בכנסת יהיה יום יום חג".

טענות הצדדים

שר הביטחון, שאול מופז, נפסל מלרוץ לכנסת בטענה כי לא חלף די זמן מאז שפרש מהצבא. הוא טען כי תקופת הצינון צריכה להיחשב מהיום שהעביר את תפקיד הרמטכ"ל בחודש יולי למשה יעלון. המדינה טענה שיש לספור את תקופת הצינון מחודש אוגוסט ולכן מופז לא יוכל לרוץ. בית המשפט העליון אישר הבוקר את ההחלטה.
בית המשפט העליון איחד את הדיון בעניין ח"כ עזמי בשארה ומפלגתו בל"ד. המדינה טענה כי יש לה חומר גלוי וחסוי לפיו המפלגה והעומד בראשה פועלים נגד קיום המדינה היהודית. בשארה ומפלגתו טענו כי אין למנוע מהם ריצה לכנסת וכי כל פעולותיהם נעשו במסגרת החוק. השופטים אישרו, כאמור, הבוקר לח"כ בשארה להתמודד בבחירות.
נציגת היועץ המשפטי לממשלה טענה כי טיבי "מטייל על התחום האסור, אולם לא הוכח שיעדו המרכזי הוא תמיכה בטרור". המועמד הנפסל עצמו טען ל"הכפשה ורצח אופי". בית המשפט העליון קבע הבוקר - ח"כ טיבי יתמודד.
בעניין ברוך מרזל טענו המערערים כי חברותו בתנועת כך בעבר פוסלת אותו מלרוץ לכנסת ברשימת חירות. ואילו בעניינו של משה פייגלין, טענה המדינה כי הוא הורשע בעבירת המרדה שיש בה קלון, ולכן אינו יכול לרוץ ברשימת הליכוד. פייגלין נפסל, אולם מועמדותו של מרזל, כאמור, אושרה.

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד ודיאנה בחור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
לא יהיה חבר בכנסת. מופז
צילום: טל כהן
צילום: גלי תיבון
"נעשה צדק". בשארה
צילום: גלי תיבון
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
"גאה במה שעשיתי". פייגלין
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
צילום גלי תיבון
אושר. מרזל
צילום גלי תיבון
מומלצים