שתף קטע נבחר

ועדת הבחירות תדון בהפסקת שידור דבריו של שרון

זעם רב במפלגה על החלטת יו"ר ועדת הבחירות להפסיק את השידור החי ממסיבת העיתונאים של שרון. ח"כ רמון שלח מכתב ליועץ המשפטי לממשלה: "להעמיד את שרון לדין בשל עבירה על חוק התעמולה"

ועדת הבחירות המרכזית תתכנס במוצאי שבת כדי לדון בסערה במערכת הפוליטית בעקבות מסיבת העיתונאים שכינס אמש ראש הממשלה, אריאל שרון. ראש הממשלה, שביקש להסביר את חלקו בפרשת התרומות מסיריל קרן הדרום-אפריקני, תקף את מפלגת העבודה ואת עמרם מצנע וניסה להסביר את ההלוואה שקיבל.
הסערה פרצה לאחר שיו"ר ועדת הבחירות, השופט מישאל חשין, הורה לכלי התקשורת להפסיק לאלתר את השידור החי, לאחר שראה בדברים תעמולת בחירות האסורה על-פי החוק.
בליכוד זועמים על החלטתו של חשין. בכיר בליכוד אמר ל-ynet כי "באותו יום בו בית המשפט העליון מגלה סובלנות כלפי חופש הדיבור של טיבי ובשארה, בוחר שופט העליון לסתום את פיו של ראש הממשלה, כשהוא בא להגן על עצמו מפני עלילה פוליטית. לא ראיתי שהשופט התערב כאשר מצנע כינה את ראש הממשלה 'סנדק' ואת משפחתו 'מאפיה'".
ליאור חורב, אסטרטג בצוות הקמפיין של ראש הממשלה, תקף בחריפות את השופט חשין: "כלי התקשורת נערכו לשידור תגובות של אנשי מפלגת העבודה לדבריו של שרון ודאגו בעצמם ליצירת איזון, אך הצעד הנמהר והפזיז של יו"ר ועדת הבחירות פגע בשוויון".
חורב הכחיש כי אנשי ראש הממשלה הכניסו בכוונה את המסרים התעמולתיים בתחילת הדברים, ורק לאחר מכן עבר שרון לפרשה עצמה: "כלי התקשורת יכלו להחליט מה לשדר ומה לא. מסיבת העיתונאים השיגה את מטרתה כי אחרי 10 ימים בהם מאפשרים למצנע לשפוך דמו של שרון. ראש הממשלה התייצב לתת את גרסתו והצליח להעביר לציבור את המסר של ניסיון להפיל שלטון באמצעות שקרים".

"עסקן קטן"

בעבודה מחו על עצם כינוסה של מסיבת העיתונאים, שנגררה לדברי תעמולה. ראש צוות ההיגוי של מפלגת העבודה, ח"כ חיים רמון, כינה את מסיבת העיתונאים "הופעה מבזה של עסקן פוליטי קטן". לדברי רמון, "במקום לספר לציבור את האמת על עצמו, עוסק שרון בהטחת שקרים כלפי מי שיביא לעידן חדש בפוליטיקה הישראלית בעוד כשבועיים וחצי". רמון ציין כי מפלגת העבודה תפנה לוועדת הבחירות המרכזית, בדרישה לקזז את זמן מסיבת העיתונאים של שרון מתשדירי התעמולה של הליכוד.
רמון אף דרש להעמיד את שרון לדין בשל עבירה על חוק התעמולה. "מר שרון הפך את השידור הישיר ברשתות השידור והטלוויזיה לשידור תעמולה בוטה בניגוד להוראות החוק שבנדון ושורה של הוראות חוק אחרות", כתב רמון ליועץ המשפטי לממשלה, "כידוע עבירה על החוק האמור, הנה עבירה פלילית ולצדה עונש מאסר.אבקשך להורות על העמדתו המיידית לדין של הנ"ל".
יו"ר מפלגת העבודה, עמרם מצנע, אמר כי "כאשר שרון בלחץ, הוא שובר כל נורמה ממלכתית כדי להציל את עצמו". מצנע אמר בלונדון, שם נפגש עם ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר, כי "בהתנהגותו המביכה, מתנהל כמו אחרון חברי מרכז הליכוד". בעבודה טענו גם כי שרון לא סיפק הסברים להלוואה שקיבל. "הוא לא ידע המסכן?", אמר בלעג אברהם בורג.

"דבר אל החוקרים, לא אל המיקרופונים"

יו"ר מרצ, ח"כ יוסי שריד, אמר כי "לאריאל שרון היתה הופעה עצבנית ומבישה. בכל מהלך מסיבת העיתונאים בער על ראשו הכובע וגם האף רטט. האף של שרון היא מכונת האמת שלו". שריד טוען כי "שרון לא הצליח להבהיר מדוע הוא אוהב כל כך מתנות יקרות בשווי של מיליוני דולרים, ומדוע כל כך אוהבים לתת לו מתנות כאלה".
יו"ר מרצ קורא לשרון "לדבר סוף סוף עם החוקרים, ולא עם העיתונאים". לדבריו, "על ראש הממשלה להשיב על שאלות החוקרים המדויקות, כפי שתבע מח"כ נעמי בלומנטל. חשודים צריכים לדבר קודם בחדר החקירות, ורק לאחר מכן אל המיקרופונים", דברי שריד. ח"כ זהבה גלאון הוסיפה: "קיבלנו הרבה תעמולה ומעט הסברים. לשרון יש עזות מצח להציג עצמו כקורבן של השחיתויות שלו עצמו".
יו"ר שינוי, ח"כ יוסף לפיד, סירב להתייחס לתוכן דבריו של ראש הממשלה, והתמקד בהחלטתו של השופט חשין לקטוע את שידור הנאום. "השופט התערב רק לאחר שהסוסים כבר ברחו מהאורווה", אומר לפיד. "עקרונית, השופט צדק, אם כי מדובר בהחלטה שלא רק שאין לה תקדים בישראל, אלא לא היה לה תקדים בתקשורת העולמית".
ח"כ צבי הנדל מהאיחוד הלאומי אמר כי "החלטת השופט מישאל חשין לסתום לשרון את הפה באמצע מסיבת העיתונאים היא בגדר שערורייה, במיוחד לאור התקפות התעמולה חסרות התקדים שספג ראש הממשלה בימים האחרונים, עליהם הוא ניסה להגיב".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים זיו
מצנע. הנורמות נשברו
צילום: חיים זיו
צילום: גבי מנשה
שריד. האף רטט
צילום: גבי מנשה
צילום: גילי כהן מגן
לפיד. תקדים עולמי
צילום: גילי כהן מגן
מומלצים